| Dumi2 a întrebat:

Am o mică intrebare. Sunt într-un cuplu de 2 luni. Și am avut relații sexuale cu partenerul meu cam in fiecare Weekend, dar de 2 săptămâni nu am făcut. Duminica care a trecut trebuia sa mi se înceapă ciclul menstrual, dar nici pana azi nu mi s-a început. Am făcut 2 teste de sarcina, dintre care unul l-am făcut chiar azi și ambele sunt negative.
As dori sa aflu din ce cauza mi se întârzie atât de mult ciclul menstrual. Dacă poate cineva sa mă ajute. Mersi mult.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat sa fie valid si mai ales sa fie corect in proportie de peste 98-99%, testarea trebuie sa fie efectuata numai dupa ce ai trecut minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Daca rezultatul obtinut in acest moment este NEGATIV, doar in acel caz se poate aprecia si/sau presupune ca cel mai probabil s-a produs o dereglare hormonala in organismul tau, care la randul sau a provocat o posibila/probabila dereglare putin mai accentuata a ciclului menstrual. Fiindca cele 2 teste de sarcina au fost facute inainte de momentul ''optim'' rezultatele obtinute sunt in mare masura neconcludente si in consecinta va trebui sa se repete testarea dupa ce va trece inca o saptamana pentru a fi in termenul celor minim 21 de zile de la ultimul sex intretinut. Bineinteles ca refacerea testelor de sarcina se va face numai in cazul in care nu va porni sangerarea menstruala intre timp. Multa sanatate!