| XWZ7612 a întrebat:

Am o prietena care e indragostita de un tip de 29 de ani, iar el ii spune la randul lui ca o iubeste si ca vrea sa se casatoreasca cu ea dupa ce fata isi va termina scolile(are 14 ani). Ce ar trebui sa faca?

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa anunte politia, pedofilia se pedepseste.

| Radu284 a răspuns (pentru Brigaela):

Really? Ma asteptam mai mult de la un doctor. De cand se pedepseste pedofilia, si unde e legea asta?

| Brigaela a răspuns (pentru Radu284):

Se pedepseste de cand exista Codul Penal. la ora actuala este incrimata de Codul Penal, articolul 220. Putei verifica si singur, nu e deloc greu, iti lua tot atata timp cat ti-a luat sa scrii remarca asta rautacioasa. Si ncii nu te faceai de ras.

| Radu284 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu m-am facut de ras? LOL
In primul randm in nici o tara civilizata pedofilia nu se pedepseste. Se pedepseste relatia sexuala cu un minor (varsta si conditiile depind de la tara la tara). Ca sa intelegi si tu:

E OK (legal) sa fi pedofil.
Nu e OK (legal) sa intreti relatii sexuale cu un minor sub 15 ani, chiar daca esti sau nu esti pedofil.

Get it?

| Brigaela a răspuns (pentru Radu284):

Stai linistit, ca eu stiu sensul cuvintelor. Un barbat care discuta astfel de chestii cu un copil de 14 ani ar trebui anchetat un pic de politie si macar amendat (intr-o tara civilizata in care ne protejam copiii si viitorul). Nu discuti despre casnicie cu o persoana cu care nu ai intentii sexuale, iar tentativa se pedepseste.
Cat despre limbajul tau de mahala, sa-ti fie rusine!

| Radu284 a răspuns (pentru Brigaela):

Tu stii sensul cunvintelor? Atunci sa-ti fie rusine, pentru ca tu indemni la "thoughtcrime". Adica, daca nu ai citit 1984, indepmni la pedepsirea oamenilor pentru ce gandesc, nu pentru ce fac. Asta este un nazism absolut.

Si il anchetezi pe omul ala pentru ce? Pentru care crima? tenativa de ce? Stii tu ce au discutat ei? Se mentioneaza sexul in povestea asta?

"Cat despre limbajul tau de mahala, sa-ti fie rusine!"

Sa-ti fie tie rusine, ca treci la atacuri la persoana cand vezi ca pierzi. Ce limbaj de mahala am folosit eu? Da citate.

| Brigaela a răspuns (pentru Radu284):

Pentru ca isi bate joc de o fetita de 14 ani. Casnicia este o relatie bazata pe sentimente si actiuni nepotrivite, iar un barbat in toata firea care discuta despre asta cu un copil ar trebui oprit. daca tu nu vezi nimic in neregula cu situatia asta, atunci este grav si ar trebui sa te puna serios pe ganduri. Citeste si tu mai sus, vei vedea ca multi oameni intregi la minte au avut aceeasiu reactie ca mine. Faptul ca tu esti pe cealalta baricada si atat de agresiv in sustinerea ideii, ar trebui sa te ingrijoreze rau de tot.
Get it ala este un limbaj pe care nu ai nici un motiv sa ti-l permiti cu o doamna. Poti sa-l folosesti in mahala, cu niste indivizi de o anumita teapa, dar in nici un caz nu poti iesi cu el in lume si nu il poti folosi cu o femeie, tu chiar nu stii atata lucru? Este urat si ar trebui ca cineva sa-ti atraga atentia, in caz ca nu stii sa eviti asemenea comportamente mai tarziu. Nu stiu daca o faci fiindca atata poti sau fiindca nimeni nu ti-a aratat ce se cuvine si nu stii sa te comporti. Dar in ambele cazuri este urat.

| Radu284 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu stiu ce covnersatii au, nu stiu ce isi vorbesc, asa ca nu imi dau cu parerea. Cine sunt eu sa-i judec? Le cunosc eu intentiile? E traba mea? Sunt eu arbitrul dreptatii absolute?

Ce doamna sensibila sunte noi, daca "get it" este limbaj de mahala. Stii, a zis Isus o chestie, "he who takes the sword should perish by the sword". Daca nu vrei sa fi "insultata", atunci probabil ca nu ar trebui nici tu sa insulti pe altii, gen "cred ca ai 16 ani", "[...] te faceai de ras", and so on. Get it?

greece12
| greece12 a răspuns:

Sa rupa orice legatura cu el si daca o mai deranjeaza sa ceara ajutorul parintilor si politiei. Fara nici o ezitare.
La 14 ani ai capul plin de vise si asta nu e rau, asa e orice inceput.
Dar daca va continua povestea asta, isi va strica grav viata si nici unul din vise nu i se va implini.
Sa nu se grabeasca, nu are nimic de castigat, numai de pierdut.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa admitem ca este vorba de prietena ta, si ca nu esti tu cea vizata.
Cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu mama ei, ori sa ii atragi atentia acelei fete ca se joaca cu focul.un barbat la 29 de ani stie sigur ce vrea si stie bine care ii este scopul.
Sa se indeparteze imediat de acest barbat daca vrea sa ii fie bine mai tarziu si sa nu ajunga sa fie bataia lui de joc ori sclava lui sexuala.
Sunt pedofili cu chip "de inger" daca ii putem numi asa, care stie sa vorbeasca/au vorbele magulitoare la ei/si stiu ca fetele de 13-14 ani sunt cele mai usor de influentat.
Nu va jucati ca o sa va ardeti si o sa planga parintii vostri dupa voi
O zi frumoasa sa aihappy

| BiuL a răspuns:

Omul ala are probleme! Sufera de pedofilie! Nu e normal ca un barbat matur de 29 de ani sa fie atras de o copila de 14 ani careia nici macar nu i s-a uscat bine cerneala pe buletin cum se spune. Mai are rost sa spun ca daca se intampla ceva intre ei, pe el il asteapta inchisoarea? Vorbeste cu ea sa isi bage mintile in cap, daca nu pricepe vorbeste cu parintii ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ar trebui sa faca? pai inchisoare sa faca ca e un pedofil

| neutrino a răspuns:

Spune-i sa-si vada de copilaria ei si sa se fereasca de pedofili.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca tii la prietena ta vorbesteccu parintii ei.Proabil ca ei nici nu stiu cu ce ocupa fetita lor. Apoi sa mearga impreuna la politie sa-l reclame pe tip pana nu e prea tarziu.
Numai o interventie in forta va rezolva aceasta problema.
Iar tu pregateste-te sa fii alaturi de prietena ta pentru ca probabil va suferi dupa acel...(nici nu stiu cum sa-i spun).

| sofisis a răspuns:

Vorbeste cu parintii fetei. Urgent.
Ala e un pedofil si un dezaxat. Are probleme psihice grave. Are mai mult decat dublul varstei ei, ea e minora...el e barbat in toata firea.
Fata este in pericol.Subliniez din nou : VORBESTE CU PARINTII FETEI.
O sa se supere pe tine dar daca ii esti prietena, mai bine te certi cu ea decat sa o lasi sa devina victima unui tampit de genul asta si sa isi distruga viata.

| Dariusuu a răspuns:

Nu ştiu care e mai aiurit dintre ei dar cred că bărbatul de 29 de ani care e obsedat sexual.
E trist ce se întâmpla dintr-o simplă naivitate.
Aaaa da, încearcă să-i bagi minţile-n cap fetei că va ajunge probabil în pat cu el.

Te pup.

| Alcyon a răspuns:

Cum poate sa creada asa ceva?! Nu stii ce se intampla peste o saptamana, daramite peste 10 ani, cand se presupune c-o sa-si termine ea facultatea. Tipul ala nu vrea decat s-o bage in pat, promitandu-i tot felul de aiureli. Ca sa nu mai spun ca probabil are probleme psihice, fiindca un barbat normal nu s-ar uita la o fetita de varsta ei.

| slenderica a răspuns:

Wow.

| VerdeLila a răspuns:

Este un pedofil si un ratat. nu este in stare sa cucereasca o femeie si apeleaza la pustoaice cu mintea cruda. nu crede in povesti de dragoste de genul cu o asa diferenta de varsta..nu exista si nu rezista; doar daca barbatul are bani si fata e c***a sau viceversa.