| jess179 a întrebat:

Am o prietena care m-a intrebat ce sa faca in cazul in care prietenul ei s-a purtat urat cu ea,adica i-a vorbit urat,si i-a dat o palma peste fata.S-au certat dintr-un motiv stupid,si ea acum vrea sa-l paraseasca pentru ca i-a vorbit vulgar si a lovit-o.Ce credeti ca ar trebui sa-i spun? Eu cred ca ar trebui sa-l paraseasca imediat, dar vreau si alte pareri.

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Si ea se gandeste ca totusi ar mai merita o sansa?
Din pacate, lucrurile pot iesi urat de sub control, chiar alaturi de un baiat pe care ea il considera iubirea vietii ei. Dintr-un motiv sau altul lucrurile pot degenera, iar ea va afla pe pielea ei ca, atunci cand se enerveaza, iubitul ei poate deveni nu numai furios ( pai ii vorbeste urat) mai este si violent. Cum sa o loveasca frate? El nu stie ca o fata nu trebuie sa o atingi nici cu o floare? De obicei regreta dupa ce ii da palma sau a impins-o in vreun colt, o ia in brate si ii promite ca nu se va mai repeta si chestii de genu' asta presupun, ca de alta nici nu vad de ce ar mai cugeta in loc sa ii dea mai repede papucii.
Violenta fizica dar nici cea vrbala nu au adus niciodata la lucruri bune. Iar daca in cazul in care ar minti-o sau ar fi inselat-o marita sansa de a explica si de a se revansa, faza cu agresivitatea e o chestie mult prea grava ca sa se inhame intr-o relatie cu el in continuare. Absolut nimic nu justifica un astfel de comportament- e unul dintre cele mai clase cazuri in care trebuie sa spuna NU si sa iasa rapid din relatia respectiva. Daca ii este frica in orice fel de el sau de ce poate face, chiar daca ii este rusine, trebuie sa spuna cuiva care sa o poatta ajuta sa iasa din relatia asta cu bine.

Spune-i sa vorbeasca fata in fata cu el, chiar daca un sms ar pare o solutie mai usoara in a-i da papucii. Daca ii este frica de el sa il invite intr-un loc public cu lume in jur, sa ii spuna totul calm si fara reprosuri.
Imi pare rau pentru ea.
O zi buna!

11 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

La fel cred si eu, aceea nu este relatie de viitor.Succes!

| MishikiCrisy a răspuns:

Aceasi parere. Tipul e un nesimtit.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Si eu cred ca ar trebui sa il paraseasca deoarece atunci cand primesti o prima palma de la cineva drag cu siguranta va veni si a 2 a si tot asa.Asta nu mai este dragoste si consider ca sentimentele dintre cei 2 au disparut, mai ales ca el ii vorbeste si urat. Oricat ai iubi pe cineva si ai certa-o, niciodata sa nu o lovesti ca asta doare cel mai tare:*

| AriannaAri a răspuns:

Sunt de acord cu tine, trebuie sa il paraseasca pentru ca de la o palma sa poate ajunge la ceva mai grav.

| schmoll a răspuns:

Nu mai exista cale de impacare, el poate suferi nervos, odata ce-o lovito dovedeste ca nu o iubeste, nu poti da in fiinta pe care o iubesti, ti-ar pica mana(metaforic vorbiind)

| crina_1119 a răspuns:

Spune-i sa ii zica "Pa" si gata.

| BeAmazing a răspuns:

Pai cu cat o sa-l paraseasca mai repede cu atat mai bine! Baiatu' ala nu o merita pe prietena ta! Mai bine i-ar da papucii cat de repede!

| Chaterinna a răspuns:

Un om care loveste ( nu conteaza pe cine ) are grave probleme psihologice, poate chiar psihice. Prietena ta isi doreste sa fie iubita, curtata, complimentata, rasfatata sau sa traiasca pe pielea ei consecintele lipsei de minima educatie si control ale unui individ violent?

| EUBMV89 a răspuns:

Pur si simplu ar trebui sa-l lase dracu si nici sa nu se mai gandeasca la el sau sa ii para rau. Daca a lovit-o odata va continua sa o faca si ii va face viata un calvar. Nu merita sa sufere ea pentru un nemernic care nu stie sa o pretuiasca. Chiar daca ii va promite si ii va jura ca se va schimba nu o va face. Lupul isi schimba parul dar naravul ba.

| stallion244 a răspuns:

Mda. nesimtit omul, trebuia sa i-o dea si pe a doua laughing)) bataia e rupta din rai.

| DeeaMarry a răspuns:

Trebuie sa o sfatuiesti sa il paraseasca imediat!
Daca de acum ii da o palma, mai tarziu o sa fie mult mai rau.