| Luckan110 a întrebat:

Am o prietena foarte buna,sunt foarte foarte apropiat cu ea si de curand am inceput sa o plac,dar faza e ca nu cred ca ea ma place decat ca pe un prieten si nu stiu cum sa fac sa ies din friendzone,probabil daca as incerca nu as reusi, si imi e frica sa ii zic direct ca nu vreau sa stric o prietenie asa de buna...Ce sfaturi imi dati? Cum pot sa ies din friendzone?

5 răspunsuri:
| LovelySmile98 a răspuns:

Incearca sa nu o iei prea direct, ia-o mai usor, spune-i niste lucruri frumoase, fa-i niste complimente, si dupa ii spui adevarul.Este mult mai bine sa ii spui ca o placi decat sa astepti, iti spun doar ca sa nu regerti cand o vei vedea cu alt baiat.

| DIVERGENT a răspuns:

Pentru ca doi oameni sa se iubeasca, trebuie sa simta unul pentru altul ceva. Trebuie sa fie ceva reciproc, sa fie chimie.
Doar pentru ca nu este dragoste la prima vedere, nu inseamna ca nu poate fi dragoste.
De multe ori, din prietenii stranse si amicitii se nasc povesti de dragoste si idile foarte frumoase.
Trebuie sa ai curajul sa iti exprimi sentimentele.
Asa iti dai seama daca respectiva persoana iti merita dragostea:
1) daca rade: nu te merita: nu trebuie sa razi de sentimentele unui om; nu este nimic gresit in a placea pe cineva.
Sa iubesti este cel mai frumos lucru
2) daca isi bate joc: la fe
3) daca te trateaza cu respect si intelegere, inseamna ca este o persoana speciala si merita atentia ta.
Ei bine, sa zicem ca te hotorasti sa ii spui.
Sunt mai multe variante
1) Cea urata: Nu simte la fel.
Nu este un capat de tara. Este adevarat, poate suferim o perioada, insa timpul poate vindeca ranile sufletesti. Poate ca nu era persoana potrivita. In acest caz trebuie sa fim realisti, puternici si optimisti. Daca este o prietena adevarata, iti va fi alaturi, si uite un lucru bun: te va iubi mereu, doar ca nu in acel fel, dar tot va tine la tine: ca la un prieten bun, si cine stie, sentimentele unui om se pot schimba, iar peste un timp, poate va simti la fel, mai ales stiind ceea ce simti si tu.
2) Simte la fel: Asta este cazul bun si fericit, iar aici, totul depinde de voi si ce vreti sa faceti.
3) Nu stie ce simte: S-ar putea sa fie putin confuza si uimita. Nu trebuie sa te intristezi sau sa crezi din start ca nu simte nimic. Poate vrea doar sa isi puna in ordine gandurile si sa isi dea seama care este decizia corecta in functie de ce simte.
Eu zic sa faci ceea ce simti, si sa ai incredere in ea ca este o prietena adevarata.
Poate candva, imi lasi un mesaj si imi spui cum au decurs lucrurile.
Sper sa ai parte numai de dragoste si bucurii.
Succes!

| Love4Corina a răspuns:

Fa-i complimente, petrece mai mult timp prin preajma ei si propune-i o activitate/iesire in oras care sa va implice preferabil doar pe voi doi. Cand ai ajuns in acel punct si esti doar cu ea poti incepe cu gesturi mici de tandrete, urmate de unele complimente si vorbe dulci, pentru ca la final sa-i spui ceea ce simti pentru ea. Curaj, ca nu o sa te muste happy Succes

greece12
| greece12 a răspuns:

Uite cum:

http://radiocatch22.com/cum-iesi-din-friend-zone/

Se poate.
Bafta!
:)

| Luckan110 explică:

De multe ori zice ca suntem doar prieteni, si ma simt foarte rau cand vad c a pur si simplu nu pot sa trec mai departe, si cum am mai spus, daca ii zic direct si ma refuza, prietenia noastra probabil o sa slabeasca si nu vreau asa ceva...chiar nu stiu cum sa fac sa pot sa fiu cu ea...o plac chiar foarte mult, cred ca toata lumea stie acea senzatie cand iti place de cineva si nu poti fi cu persoana respeztiva pentru ca nu simte la fel