| ciaky a întrebat:

Am o problema. Am 12 ani, iar menstruatia mi a venit pentru prima oara in octombrie. Eu am facut marea greseala sa ma masturbez destul de des, lucru pe care acum il regret... Timp de 2 luni nu mi a mai venit ciclul, venind din nou in ianuarie... iar acum suntem in mai si am aceeasi problema.
Este ceva in neregula? dau funda.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

N'avea grija, nu din cauza masturbarii ti-e ciclul neregulat. Pentru a ajuta la reglarea ciclului si pentru a avea mai putine probleme la menstruatie este bun ceaiul de coada soricelului.
Masturbarea este o sabie cu doua taisuri. Pe de o parte iti descoperi feminitatea si atunci cand vei fi cu un baiat vei stii bine ce sa-i ceri, pe de alta parte se poate sa ajungi sa ai niste asteptari iar primele relatii sexuale te vor dezamagii, asa incat sa ajunga sa-ti placa mai mult sa te autosatisfaci decat sa cauti sa ai o relatie normala cu un baiat.

| Aylee a răspuns:

Avand in vedere ca abia ti-a venit pentru prima oara este logic ca inca nu este regulat, desi niciodata nu va fi. CM nu se poate regula. Stai linistita nu este nici o problema.

| ioana_8925 a răspuns:

Te masturbezi la 12 ani? grav

| Dearscorpion a răspuns:

Nu cred ca ai probleme, asa este menstruatia la 12 ani. Mai tirziu o vei avea regulat in fiecare luna dar acum e si normal sa fie asa la virsta asta! Nu iti fa griji, totul e bine! Succes!

| adelaroman79 a răspuns:

Hey.de obicei intrebarile cu caracter medical nu prea se discuta aici.pentru ca unele persoane vor doar sa-si bata joc si s-ar putea sa te induca in eroare sau sa-ti faca chiar probleme mai mari. cel mai bine ar fi sa consulti un medic specialist in astfel de probleme,sau,si mai simplu: intereseaza-te de pe net,unde sunt pagini,, serioase''. Parerea mea e ca daca ai mai trecut odata prin asa ceva si sti ca din cauza asta ti s-a intamplat, ar trebui sa-ti raresti masturbarea.altfel ai putea avea probleme pe viitor!happy Sper ca te-am ajutat:*

| iJustWannaDance a răspuns:

Avand in vedere ca ai doar 12 ani, probabil menstruatia nu a avut suficient timp sa ti se reguleze. spre exemplu, eu am de 3 ani si inca nu mi s-a regulat.
am momente in care imi vine de 2 ori pe luna si momente cand imi intarzie cate 1-2 luni (in ultima vreme a inceput sa vine aproape la timp).

nu consider ca masturbarea are vreo leg cu asta. e ceva specific.
:*

| alisa96 a răspuns:

Nu e bine nu te mai masturba