| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare in interior, in perioada de pauza de la anticonceptionale. Intrebarea mea este daca pot ramane insarcinata din cauza asta? Stiam ca anticonceptionalele ofera protectie si in cele 7 zile de pauza. Contactul l-am avut acum o luna si de o saptamana am inceput sa am simptome ciudate cum ar fi: ameteala, balonare, dureri de cap si uneori mi-e rau seara. Mentionez ca iau Diane35 ca protectie. Sper din tot sufletul sa nu fie vorba de vreo sarcina, nu as vrea sa ajung sa fac avort. Va rog nu ma judecati pentru aceasta greseala, imi pare rau ca am facut-o fara.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. O zi buna va doresc in continuare.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale de cel putin 1 luna de zile, inseamna ca, corpul este deja protejat iar sexul este sigur si in perioada de 7 zile de pauza.

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia oferita de anticonceptionale se mentine pe intreaga perioada cat este folosita aceasta metoda contraceptiva adica si in cele 7 zile de pauza dintre 2 blistere. Daca administrarea pastilelor se face conform instructiunilor NU se mai foloseste o alta metoda de protectie fiindca este complet INUTILA deoarece teoretic prezervativul ofera un grad de protectie contra formarii unei sarcini de DOAR circa 97-98% in cazul folosirii lor corecte, insa in urma unor sondaje efectuate pe plan mondial a reiesit statistic ca protectia reala oferita de prezervativ este de doar 84-86% din cauza folosirii gresite, incorecte a prezervativelor mai ales in randul adolescentilor. Protectia contraceptiva oferita de anticonceptionale (AC) este incomparabil mai mare deoarece se situeaza in jurul valorii de 99, 4%, si in plus probabilitatea de a le folosi gresit este incomparabil mai mica decat in cazul prezervativului. Folosirea concomitenta a AC si a prezervativului este ilogica deoarece se poate compara cu "caldura" oferita de un maieu imbracat peste haina de blana in miezul iernii. Produsele anticonceptionale au fost inventate cu peste 55 de ani in urma EXACT cu scopul de a le oferi barbatilor satisfactia sa intretina sex FARA a mai folosi prezervativul. Anticonceptionalele permit/le oferi placerea de a ejacula INTOTDEAUNA sperma in vagin fara vreo retinere ori de cate ori intretin contacte sexuale pe intreaga durata a ciclului menstrual deoarece formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In consecinta nu ati facut nicio greseala, sau altfel spus de abia acum ati procedat CORECT, deoarece pana in prezent ati procedat GRESIT folosind prezervativul absolut INUTIL, FARA ROST. Multa sanatate!