| Marius925990 a întrebat:

Am o Problema cu prietena mea.Ma simt bine cu ea, sunt foarte fericit sau mai bine zis eram.o stiu de mai mult timp dar de cand suntem impreuna mi-a spus ca a inceput sa mai fumeze din cand in cand

Pe mine ma deranjeaza extrem de mult intrucat eu nu beau Si nu fumez.

Chestia este ca ma deranjeaza rau si i.am spus si a zis ca pentru mine se lasa insa nu vreau sa o oblig, vreau sa vada ea ca nu e bine.plus de asta nu o sa imi mai spuna si o sa fiu mintit si probabil va fuma in continuare.
Mai nou a inceput sa fumeze cu mine si eu am impresia ca ma sfideaza ca sufla spre mine si nu imi plac glumele de genul.prietenii mei constata si ei cu uimire ca fumeaza.ma simt prost de tot.
Sunt foarte afectat si nu vreau sa ma despart ca imi place din multe puncte de vedere de ea dar nu am incotro...macar sa o rup acum cat suntem la inceput decat mai tarziu nu?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Daca ea nu intelege ce vrei tu, inseamna ca nu te iubeste cu adevarat. Las-o si gaseste o fata care te intelege si te iubeste.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Placerile personale nu se discuta! Da, i-ai spus ca te deranjeaza ca fumeaza, i-ai atras atentia ca ii poate afecta sanatatea, dar nu se va lasa de fumat pentru ca vrei tu. Cel mult o poti RUGA sa nu mai fumeze in prezenta ta si sa nu mai faca glume proaste sufland fum spre tine. In rest, trebuie sa o accepti asa cum este. Daca te insela si umbla cu altii, atunci da, puteai sa renunti la ea si sa gasesti alta. Intotdeauna trebuie sa gasiti o cale de intelegere si sa va acceptati reciproc, daca vreti sa va fie bine ca parteneri de cuplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sufla spre mine"

pfah! bine iti face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți obliga pe nimeni, nu poți controla, nu poți impune, nu poți ține pe nimeni cu forța, nu poți influența comportamentul celuilalt încercând sa îl ții într-o colivie. (fiecare om i-a propiile alegeri/decizi în viață, tu cel mult îi poți da un sfat). Spune-i că pe termen lung poate dăuna sănătății. Prezintă-i avantajele și dezavantajele acestei fapte (ex: când fumezi nu câștigi nimic, plămâni tăi au de suferit, mai devreme sau mai târziu dacă nu încetezi devi depedentă de o substanță). Nu schimba un om dacă îl schimbi doar pentru tine. Fiecare faptă are un motiv ascuns. (întreab-o de ce fumează). Baftă!