| NumaiConteaza a întrebat:

Am o problema. deci. am o relatie de aproape un an jumate il iubesc ma iubeste. bun. dar sunt exagerat de geloasa. nu stiu ce sa fac. cateodata nu ma mai suport eu pe mine. apai el. sunt geloasa chiar si pe prietenii lui. nu suport sa il sune sa il cheme la fotbal. sau in oras. nu suport pe nimeni. il vreau doar langa mine 24 din 24. ce sa fac? stiu ca nu e bine.il sufoc. dar ce sa fac?at wits' end

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Intr-o relatie gelozia apare intr-o anumita doza in sufletul partenerilor. Initial pare firesc. Dar daca tu o duci la o extrema atat de periculoasa pentru relatia insasi, risti sa cazi in dizgratie. Incearca sa iti ascunzi toate aceste framantari si sa-i dai cat de cat libertatea de a trai. Vei remarca o schimbare in bine in ceea ce priveste atitudinea lui. Am mai spus-o si cu alte ocazii si o repet: o relatie nu trebuie sa insemne o colivie. Caci o colivie, si de aur de-ar fi, tot colivie se numeste. Mult succes!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gaseste-ti un barbat pe care sa-l iubesti cu adevarat. Iubirea adevarata nu permite nici o umbra de gelozie, fiindca cand iubesti o persoana, ai incredere deplina si neconditionata in acea persoana. Gelozia apare doar cand iubirea e mai mica decat egoismul. Vei vedea cand te vei indragosti cu adevarat ca nu vei simti gelozie, ba mai mult ti se va parea o adevarata crima sa fii geloasa, sa-ti murdaresti iubirea cu un sentiment atat de josnic si egoist.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Wow, te inteleg, ca si eu sunt dependenta de prezenta lui, dar nu il sufoc, pur si simplu ma abtin, pentru ca si eu urasc femeile care tin barbatii in lesa.

Eu zic sa o lasi mai moale, nu provoca certuri, alinta-l mereu, caci altfel il vei pierde sigur, mai ales daca el e genul libertin!

NOname
| NOname a răspuns:

Esti o persoana geloasa, posesiva. Foarte multi oameni sufera de aceasta boala. Unii se exteriorizeaza mai mult, altii sufera in tacere.
Incearca sa te controlezi. Din moment ce e cu tine, inseamna ca te iubeste, ca tine la tine. Sa nu-i faci atat de des crizele de gelozie, altfel chiar ai putea sa-l pierzi. Trebuie sa ai putin mai mare incredere in el si in tine. O sa-ti fie greu, dar daca te vei staduiesti, vei reusi. Insa cel mai bine ar fi sa apelezi la ajutorul unui psiholog, care intr-adevar va putea sa te "repare", sa te faca sa te simti mai bine tu cu tine. Succes!

| MikyMi a răspuns:

Oau! Nu te-ai gandit ca daca va fi 24 din 24 cu tine se va plictisi de tine si isi va dori altceva?! De ce nu ii lasi baiatului spatiu? Lasa-l sa faca si alte lucruri, arata-i ca ai incredere in el si el nu te va dezamagi!
Bafta!

| morena a răspuns:

Nu-i adevarat ce-ti zice brigaela! Gelozia apare odata cu iubirea! Sunt strans legate! E firesc sa fii geloasa, dar ai face bine sa-ti maschezi gelozia! Macar atunci cand nu ai motive, nu trebuie sa fii stuipida caci astfel se vor isca, certuri, expliacatii, si povesti inutile care nu duc nicaieri! Daca ar face si el cu tine la fel, ce ar iesii? E bine ca constietizezi faptul ca il sufoci, schimba-te chiar daca te stapnesti cu greu! Fa-o pentru tine daca nu pentru el! Asteapta sa ai motive de gelozie, si vei vedea ca atunci nu vei mai fi, numai sa ramai tot cu el! acum multumeste-te cu timpul ce ti-l acorda si lasa-l sa respire, caci asa veti avea de ce sa mai povestiti!

| danielagoldica a răspuns:

Un sfat pentru iubitul tau: aceasta fata cu care esti intr-o relatie de un an jumate este de fapt o persoana care te chinuie si-ti face din viata un calvar! Sunt o gramada de fete rationale cu care poti avea o relatie normala.Renunta la actuala si gaseste-ti o fata care sa te iubeasca si sa te respecte! Cred ca meriti mai mult de la viata decat o crizata.

| piciuk a răspuns:

Las-o mai moale, ca pana la urma o s-o ia la fuga de langa tine.controleaza-te,pentru ca asa nu e bine.chiar daca aveti o relatie, asta nu inseamna ca trebuie sa stea numai cu tine, trebuie sa iasa si cu prietenii lui, sa se distreze. ti-a dat motive de gelozie? orice om are nevoie de libertate, fie ca e o simpla relatie, fie ca sunt casatoriti, daca stai mereu cu persoana iubita o sa ajungi sa te plictisesti la un moment dat. ori de persoana respectiva, ori de crizele de gelozie.

| babykeykey a răspuns:

Calmeaza-te! Daca tine la tine nu ai motive sa fii geloasa. Daca il mai sufoci atata se va satura si el si va renunta si mai rau o sa-ti fie atunci.happy

| Julllll a răspuns:

Laso mai moale... totusi are si el nevoie de putina intimitate iar cu aceasta gelozia a ta s-ar putea sa-l indepartezi in loc sa il apropii...