| ALina_1717 a întrebat:

Am o problema.Ma intilnesc cu un baiat timp de 1 an. Pina acum totul mergea ok, dar de la un timp simt ca nu l mai iubesc la fel de mult, si uneori chiar ma irita.Problema e ca as vrea dupa anul acesta scolar sa plec in alta tara sa invat.De la inceput le-am zis parintilor ca nu plec pentru ca am prieten si nu vrea sal las, dar acum nu stiu parca as vrea, dar mi-e frica sa-i zic prietenului meu ca vreau sa ne despartim(nu va fi de acord sa continuam la distanta, si numi va ierta daca plec), insa mi-e frica sa nu face ceva cu el, pentru ca sa atasat enorm de mine.Am facut multe planuri impreuna, si acum eu pot sa stric tot.Si mai ales ca nu stiu mi-e frica sa nu mi para mai tirziu rau caci nu voi schimba nimic daca iau o decizie. ce sa fac? cu el nu pot vb deoarece nu ma va intelege, asa ca ori ii spun ca plec, ori ramin si tac si continuu sa incerc sa inteleg il mai iubesc sau nu.Si inca una ca in orashu acesta ma leaga doar el, prietene nu am, m-am certat cu toate, alegindul pe el, parintii sunt peste hotare, si sora in alta tara unde vreau si eu sa merg.Pls help me

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, gandeste-te bine inainte de a lua orice decizie, sa nu ai regrete; el nu poate sa te urmeze? Exista si relatii la distanta, daca cei 2 se iubesc, se poate!
Asculta-ti inima dar si ratiunea, intr-un fel gandeste-te la tine, la drumul care vrei sa il urmezi in viata, dar pe de alta parte, dac apleci si iti vei da seama ca de fapt il iubesti mult si il pierzi? Atunci cred ca ai suferi mai mult!
Decizia e a ta, tu sti mai bine, ia totul in calcul, asuma-ti responsabilitatea faptelor tale, alege ce vrei sa faci si odata ce ai luat o decizie, tine-te de ea.Intr-un fel e vorba de viitorul tau, de studiile tale dar si iubirea e foarte importanta, doar ca tu poate acum esti cam confuza si nu sti ce vrei si ce simti.
Nu asculta de nimeni ci doar de tine, fa ce iti spune inima, gandeste-te la avantajele si dezavantajele plecarii tale; totsi tind sa cred ca iubirea poate invinge orice, daca chiar e sa iti impreuna, veti fi si daca esti departe de el, putetisa tineti legatura, puteti sa va vedeti ca doar mai sunt altii la departare si se inteleg foarte bine!

4 răspunsuri:
| 16.laura.16 a răspuns:

Pai cel mai bine e sa iti urmezi drumul continuandu-ti studiile in strainatate. Daca tine la tine nu va fi egoist, nu crezi?
Niciodata dar niciodata sa nu te gandesti sa renunti la un viitor mai bun pentru un baiat.
Eu iti urez mult succes, si sunt sigura ca nu vei regreta daca pleci la studii in strainatate.
si inca ceva: daca tine la tine puteti continua relatia si la distanta!

| DenisaMetal a răspuns:

Pai, trebuie sa ii spui Ca trebuie sa accepte situatia asa cum e. Insa daca te iubeste enorm te veti ramane amicii insa trebuie sa accepte ca e mai bine viitorul tau.

| diana22 a răspuns:

Daca iubire nu e atunci nimic nu e.In primul rand gandeste-te la tine in al doilea rand gandeste-te la el.ai zis ca nu prea il mai iubesti.eu zic ca ai raspunsul deja.stiu ca va fi greu, dar trebuie sa vorbesti cu el si sa fi sincera, merita sa isi faca si acest baiat un viitor cu cineva care chiar sa mearga.va fi greu la inceput pentru el, dar va fi de apreciat ca ai acest curaj sa infrunti tocmaide ce iti este teama.si va fi si o oportunitate pentru tine, pentru viitorul tau.sa pleci acolo, cu siguranta va va fi bine la amandoi. dar numai cu sinceritate

| diana22 a răspuns:

Si inca ceva, nu sta cu un baiat din mila, gandeste-te la amandoihappy