| adinutza94 a întrebat:

Am o surioara mai mica de aproape 13 ani si azi m-a intrebat ce inseamna a se masurba?! nu stiu de unde a auzit dar eu nu stiu cum sa i explic. voi cum ati face daca ati fi in locul meu? ce explicatie i-ati da? mersi

10 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii explicii

Shin
| Shin a răspuns:

Daca e fata, arata-i pe viu tongue
Just kidding tongue
Numai bine, Shinwinking

| Victoria a răspuns:

Ma intristeaza atat de mult sa vad copiii gandindu-se la astfel de lucruri. Ea la 13 ar trebui sa se joace cu papusile. Ar trebui sa vorbeasca cu parintii, sa-i explice ca la varsta ei nu trebuie sa stie aceste lucruri sau macar nu trebuie sa se gandeasca la ele.

| andreea7520 a răspuns:

@ BarbieGirl -> La 13 ani unele deja si-au inceput viata sexuala, deci scuze dar parerea mea este ca exagerezi cand spui ca la 13 ani ar trebui sa se joace cu papusile, eu am 13 ani si anul` trecut am avut cateva ore la scoala despre educatie sexuala unde ni s`a explicat cam tot, despre mastrurbare si multe alte lucrurihee hee Ni s`a predat despre asa ceva si tu spui ca nici nu ar trebui sa afle?
Eu sunt de acord cu Diana, daca are 13 ani e posibil sa stie deja si sa te intrebe doar asa sa-ti vada reactiahappy

| onelove a răspuns:

Explica-i tu exact ce inseamna, mai bine sa ii spui tu decat sa afle tot felul de prostii de la altii si sa ramana cu idei de genu ca daca te masturbezi poti ramane insarcinata, etc. Masturbarea este un lucru normal si nu ar trebui sa fie o rusine.

| chivas21 a răspuns:

Si care e problema? e asa mare diferenta de varsta intre voi? eu vad ca tu ai 16 si ea 13! Tu daca stii, ea de ce sa nu stie? Daca nu ii zici tu v-a afla de la altcineva! Mai bine sa stie tot din familie, sa nu se injoseasca cu intrebari de genu asta, in afara casei! Succes!

| diana_4296 a răspuns:

Daca are 13 ani inseamnaca stie deja despre ce e vorba dar a vrut sa vada cum reactionezi tu la aceasta intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste sincer si spune-i exact ce stii.Doar e sora ta si-i tot om si ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu sincer i-as spune adevarul ca sa stie de mica in rest nu mai stiu

| alinush_3611 a răspuns:

Icaerca sa ii explici si daca nu intelege arata-i un film xxx