| hypothesis a întrebat:

Am pațit o chestie ciudata pe care nici acum nu pot s-o înteleg. Vorbeam cu o fata din acelasi oras cu mine pe facebook de ceva timp, lucru ce m-a condus sa o invit in oras, invitatie evident acceptata de respectiva. Am iesit, am vorbit, ne-am simtit bine. Dupa întalnire, am zis sa nu-i mai scriu ca doar vorbisem si as fi parut fara alte ocupatii. In seara aceleasi zile, ea revine cu un mesaj spunandu-mi ca sunt mai frumos si vorbesc mai bine in realitate, o parere clar sincera si, zic eu, nevenita din politete deoarece nu era un moment ce necesita astfel de gesturi. Concluzia era clar ca-i placea de mine si voia o a doua intalnire pe o intuisem atunci. Ma rog, ammai vorbit putin, dupa care la o zi am chemat-o iar pe afara, la un concert, spunandu-mi ca in functie de niste lucruri de rezolvat (personale de grad minor) va iesi sau nu. I-am zis ok sa-mi spuna. La ceva timp i-am scis tot eu, spunandu-mi ca nu stie sigur si ramane sa ma anunte. Pana la urma, nu i-am mai scris in speranta ca nu voi parea obsedat, insa lucrurile au ramas in pom si de atunci nu a mai zis nimic. Care sa fie problema? La aproape o saptamana, dupa ce mi-a dat semnalele necesare si evidente, sa nu mai scrie nimic? Facand abstractie de niste posibile probleme care oricum nu suntde luat in seama ( ea avand 17 ani), care ziceti ca ar fi motivul?

22 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Ai dat`o in bara la prima intalnire, destul de rau, lucru evident realizat si de respectiva.Acest lucru a facut`o sa-ti dea semnalele necesare si evidente, gen refuzul politicos la a 2 a invitatie si apoi nebagatul in seama.

Buuun, care ar fi motivul? I`ai luat toate semnalele necesare si evidente si ai facut pipi pe ele, acesta este motivul. Daca vorbeai mai putin, erai mai hotarat, o atingeai si o faceai sa rada mai mult si nu o puneai sa gandeasca atat, acum nu ti-ai mai fi pus aceasta intrebare.

Bleh.

| hypothesis explică (pentru WaterDrop):

"Daca vorbeai mai putin, erai mai hotarat, o atingeai si o faceai sa rada mai mult"
Doar am spus ca am vorbit si ne-am simtit bine, ceea ce inseamna ca ne-am inteles, am glumit si ras in acelasi timp, numai ca am considerat ca nu trebuie sa intru in subiect deoarece este altul, diferit de acesta. Tema subiectului nu a fost:cum au descurs lucrurile la prima intalnire.
In al doilea rand, nu "i-am luat niciun semnal", ci din contra, cred ca nu ai inteles cand am spus ca dupa prima intalnire ea a venit cu un "review" spunandu-mi ca-s mai dragut si clar vorbesc mai ok decat pe site-ul de socializare.

| WaterDrop a răspuns (pentru hypothesis):

Oh pf, cata incapatanare.Ok, ok, sa vedem.

1) Ai intrebat motivul.ti-am spus ca motivul a fost prima intalnire.Mdap, acesta a fost.Nu esti prea familiarizat cu ideea de falsitate nu? Daca tu zici ca ati vorbit si v-ati simtit bine, nu o poti spune la plural, asta daca nu cumva ii poti citi gandurile happy.Dar ok, hai sa spunem ca asa a fost si din partea ei, atunci raman restul problemelor.Ea avea asteptari mai mari de la tine si tu nu ai facut nimic, normal ca i`a scazut interesul.

2) Scuza`mi partea directa, dar te poti sterge la fund cu review`ul ei.Era doar politicoasa si probabil mai umbla 10 dupa fundul ei, deci este obisnuita sa zica astfel de lucruri.Intelege ca daca tu iti jucai "rolul" bine, acum erai cu ea, nu aici intrebandu`ne pe noi ce s`a intamplat.Si, da, trebuia sa intri in detalii despre ce ai vorbit si cum te`ai comportat cu ea, nu despre toate complimentele pe care ti le-a facut si cat de logica iti este gandirea.Aici o dai in bara, gandesti prea mult si transmiti 0 sentimente. Poti vedea usor din raspunsul meu ca sunt dezgustat si ca imi vine sa te plesnesc in acest moment laughing Intelegi?

Asadar, concluzia pe scurt: Ai dat`o in bara la intalnire. Sfinte, te urasc si mai mult acum. pentru ca m`ai facut sa scriu atata.

| hypothesis explică (pentru WaterDrop):

laughing) apreciez sinceritatea. Dar daca tot ai o logica pe care mergi, de ce nu mergi pana al capat. Spui ca dupa curul ei umbla alti nspe mii. Presupunem ca e adevarat. E fata frumoasa, e normal sa fie curtata. Fiind obisnuita cu asta, o gandire lucida te-ar conduce catre urmatoare concluzie: dupa o banala intalnire, nu ti-ar mai scrie absolut nimic, fiind obisnuita cu tot felul de 'baietasi' ce o curteaza. Stiu la ce te referi cand spui falsitate, insa cunoscand-o catusi de putin, acel, sa-l numim 'review' a fost un semn clar. Putea fi vorba de falsitate, daca o intrebam special eu:"auzi, dar cum ti s-a parut, sunt ok?" ceea ce oricum n-as fi facut pentru ca nu-mi sta in fire, insa ea intr-o situatie de genul ar fi putut fi falsa nicidecum sa vina la mine printr-un gest extrem de politete sa-mi zica.

| WaterDrop a răspuns (pentru hypothesis):

Doar este cu un pas inainte, atata tot.

Dar sa mergem si pe partea in care chiar nu ai fi tu problema.Are 17 ani zici, poti gasi un oricare alt motiv in care tu chiar nu ai fi fost "problema"? Pentru ca mie imi pare imposibil acest lucru.Sa zicem ca este o piti si crede ca i se cuvine totul si umbla dupa tipi cu bani si masina si etc.Nu stiu daca le ai sau nu dar ia si asta ca o posibila problema daca nu ai reusit sa o faci sa treaca peste aceste lucruri, pentru ca are varsta la care majoritatea il vor pe fat frumos ceea ce creaza un zid in mintea lor.Trebuie trecut de acel zid cat mai rapid, gen prima intalnire.

Uite alt motiv. Poate unul din acei tipi i`a propus ceva si a facut`o intr-un mod mai atractiv decat ai facut`o tu si acum ti-a luat`o.Dar si asa, iar ajung la ideea ca tot la tine a fost problema si nu ai fost mai bun decat el.

Nu stiu daca intelegi unde vreau sa ajung. Oricare ar fi fost motivul ei pentru care nu ti-a mai scris, nu trebuie sa te intereseze motivul ci rezolvarea lui. Pierzi prea multa energie gandindu`te la asta, in loc sa investesti mai mult timp in tine ca sa devii si mai bun incat data viitoare cand iti va mai placea o fata, sa nu te mai lovesti de acest lucru.La prima intalnire trebuia sa existe macar un sarut.Ai facut asta? Daca nu, atunci lucreaza in directia asta.Nu`ti mai asculta mintea care spune ca nu`i ok si incearca sa te traga inapoi.Fa`o si gata (asta ca paranteza daca ai vreo problema de genul acesta).Vei fi surprins de continuare happy

Cat despre tipa asta, las`o si cauta una mai putin complexa pentru inceput.Banuiesc ca nu ai 30 de ani deci ai destul timp sa mai experimentezi si sa te perfectionezi, ca pe viitor sa ajungi si la acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prost joacă sad
Nu-i mai da tu nimic, sigur o să te caute.

| hypothesis explică (pentru anonim_4396):

Mi-a trimis mesaj pana la urma. :d
Era normal sa astept si eu putin, deoarece consider ca o bagasem de suficiente ori in seama cat sa ma bage si ea (daca vrea sau nu). Pana la urma, m-a cautat. Desigur, ca as fi putut insistat, nu aveam nimic de pierdut, dar nu mi-o doream asa de tare si am zis sa am rabdare.

| OMFGConrad a răspuns:

E nehotărâtă....sun-o şi întreab-o ce e cu ea, de ce nu ţi-a răspuns.

P.S.: Frumos avatar.

| hypothesis explică (pentru OMFGConrad):

Nehotarata, in ce sens? Tocmai a venit vara, a scapat de scoala (practic de singurul lucru ce ii mai ocupa timpul), ar fi avut timp de iesiri/relatii. Sincer, daca nu mi-ar fi scris dupa intalnire, as fi considerat simplu ca nu ma place sau ca nu o intereseaza asa tare. Dar mna.

| Kandia15 a răspuns:

Fie e nehotarate, fie vrea sa se lase greu de " cucerit"

| Kandia15 a răspuns (pentru Kandia15):

Nehotarata*. Am gresit mai sus

| hypothesis explică (pentru Kandia15):

Daca era nehotarata, nu trebuia sa-mi mai scrie dupa prima si singura intalnire de pana acum. Eu interpretez ala un gest de incredere si ca stie ce si-ar dori sa urmeze, bazandu-se si pe mine, desigur.

| ExprimareLibera a răspuns:

Propun să te mai bagi in seama subtil o dată sau de 2 ori să vezi cum reacționează, să clarifici situația.

| hypothesis explică (pentru ExprimareLibera):

Consider ca intr-o perioada de 2 zile (imediat dupa prima intalnire si parerea oferita de partea ei cu privire la mine) a fost suficient sa o bag de 3 ori in seama, urmand evident si reactia ei. Bine, n-a putut sa iasa a doua oara din varii motive, dar putea sa ma intrebe de vorba, corect?

| ExprimareLibera a răspuns:

Nu înțeleg de ce o parte din băieți se complică atât. Parcă ar fi singura fata de pe Pământ. Fiți si voi mai indiferenți.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Poate esti greu de cucerit sau ea chiar te-a bagat in friendzone. Asa se mai intampla. Poate inca nu stie ce decizie sa ia. Mai da-i timp.

| hypothesis explică (pentru MarianaNiculescu):

Ce enigmatice sunt fetele in ziua de azi... Dar nu-s toate ca Otilia

| hypothesis explică (pentru MarianaNiculescu):

Nu serios, fata daca nu i-ar fi placut de mine ar fi existat 2 posiblitati:
1. Dupa prima intalnire, daca era suficient de directa si hotarata, sa-mi spuna ca nu ma place si ca n-ar mai vrea sa vorbeasca cu mine (fapt cam greu de realizat ce-i drept)
2. Dupa intalnire, sa ma fi lasat in pom si sa nu mai fi zis nimic. Asa puteam sa intepretez/sa deduc cele de la punctul 1.
Si mai exista o a treia variante, nu prea plauzibila:
3. Mi-a scris dupa intalnire asa si asa, din pura politete, o fana infocata a friendzone-ului, de altfel. Dar nu stiu ce sa cred laughing

| hypothesis explică (pentru hypothesis):

Fetei*

| MarianaNiculescu a răspuns (pentru hypothesis):

Ei na laughing

| hypothesis explică (pentru MarianaNiculescu):

Argumenteaza acest "Ei na"