| anonim_4396 a întrebat:

Am sanii destui de mari pentru varsta mea, am par in zonele intime si sub brat dar inca nu mi-a venit menstruatia. Sunt mai dezvotaata ca toate fetele din clasa mea.
Intr-o zi cand am fost la toaleta am avut ceva lipicios si am citit pe net ca trebuie cat de curant sa imi vina menstruatia (si am vb si cu mama si tot asa a zis ). A trecut mult de atunci dar tot nu mi-a venit.

Cand ar trebui sa imi vina?
Si care sunt semnele ca o sa imi vina menstruatia?

P. S (am 11 ani)

Răspuns Câştigător
| InvisibleUnicorn a răspuns:

Nu exista o varsta exacta pentru a spune fix cand iti vine menstruatia. Mie de exemplu mi-a venit la 12 ani, dar stiu fete care au de la 10 ani.
Semne ar putea fi durerea abdominala (nefiind prezenta la toate fetele, insa), sanii te vor durea, iar tu s-ar putea sa fii indispusa.

Totusi, cand iti vine sa fii pregatita ( sa ai mereu la tine si la scoala un absorbant, in caz de orice).

Sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu-ti fa griji,crede-ma ca nu va intarzia.E foarte bine ca ai vorbit cu mama ta,ea va avea grija de tine. Faptul ca esti cea mai dezvoltata dintre fete nu trebuie sa te duca cu gandul ca,neaparat,trebuie sa-ti vina si ciclul menstrual. Oricum,vei avea dureri de burta, pieptul umflat, nervi inexplicabili sau melancolii ciudate.Sa ai tot timpul la tine tampon absorbant, desi poate sa mai intarzie destul, inca.Mult noroc.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu exista o varsta fixa pentru menstruatie. Poate sa-ti vina si la 13-14 ani. Asa ca nu-ti face griji.

| Азбука a răspuns:

Si nu te epilezi in zonele intime?

| CяysƧ a răspuns:

Mie mi-a venit la 9 anihee hee si eu eram ca tine prima data mia cur un pic de sange pe la 8 ani jumate si mi-a zis mamaia ca ma semneaza ceva de genu straight face si intr-o dimineata fara sa ma doara burta m-am treit cu chiloti rosi oh go on si mai am o prietena care e la fel ca mine dar ei i-a venit pe la 10 ani aproape 11 straight face, eu iti dau un sfat bucurate ca nu iti vine laughing ca e foarte nasol serios eu as face orice sa nu imi mai vina sad.:* ai grija de tine

| BonneLess a răspuns:

Mie inca nu mi-a venit si sunt in aceeasi problema ca tine decat ca eu sunt putin mai mare sa zicem cu un an si tin un absorbant in geanta mereu, dar mi-e dor ca imi curge o chestie alba si trebuie sa port protesleep big grin

| Mentaaaaa a răspuns:

La un an dupa ce iti creste parul subrat si iti curge mucoasa vaginala... Nu iti fa griji vei avea niste dureri de burta inainte si vei fi pregatita sa iti ti mereu la tine un absorbant big grin

| Iulianpatrascuiulimihai a răspuns:

Pe la 12 - 13 depinde de dezvoltarea corpului

| HeloKity a răspuns:

Poate ca nimeni nu poate zice ziua exacta cand iti va veni menstruatia.De exemplu tu ai sanii dezvoltati,ai par la subrat,astea sunt cateva semne, o poti intreba pe mama ta cand i-a venit ei menstruatia, si te poti ghida si dupa asta.Mie mi-a venit la 14 ani dar intodeauna sa ai un tampon cu tine, si sa porti un protosleeep.Stiu ca dupa menstruatie cresterea si dezvoltarea nu va mai fi asa intensa, asteapta sa te dezvolti mai bine, sa cresti in inaltime etc.Baftaaaahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A36ika... are abia 11 ani c nba