| Sabyynna a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. La matematica am o problema care imi cer sa arat ca doua laturi sunt paralele numai si numai daca alte doua sunt congruente.
Cu trebuie sa fac? Plec de la laturile congruente si arat ca celelalte sunt paralele si apoi de la cele paralele si arat ca celelalte doua sunt congruente, sau arat ca daca laturile alea sunt congruente si celelalte sunt paralele si daca nu sunt congruente nu sunt nici alea paralele...
Scz de categorie! Dau fundita si vot!

2 răspunsuri:
| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Daca a||b si b||c => a||c

Robotelul asta straight face

| AleX_9955 a răspuns:

Sa inteleg ca ai de deomonstrat ca ceva e dreptunghi sau patrat?
Pai ia si tu o secanta si demonstreaza ca unghiurile formate sunt congruente