| anonim_4396 a întrebat:

am facut sex pentru prima data dar protejat si am o luna de cand am facut si inca nu mi-a venit ciclu am facut-o pe data de 23 pe ce data trebuie sami vina acum? si poti sa ramai insarcinada daca uzezi prezervativ? va multumesc

5 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Sint de acord in totalmente cu yuli10, keep going... dar sa nu uiti de prezervative

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă aţi făcut protejat şi nu a alunecat prezervativul/nu s-a rupt e ok. E posibil să ai o dereglare hormonală deoarece ţi-ai început viaţa sexuală de curând.

| yuli10 a răspuns:

@oz cred ca a vrut sa zica "utilijezi" nu "uzezi"
daca folosesti prezervativ, singura sansa de a ramane insarcinata e daca s-a rupt, dar nu avea cum sa treaca neobservat detaliul asta.
intr-adevar poti ramane insarcinata inca de la prima experienta sexuala dar nu e cazul daca te protejezi.
poate din cauza tocmai ca ti-ai inceput viata sexuala ti s-a dereglat menstruatia si mai ales din cauza stresului. stai linistita, din cate ai spus nu cred ca ai patit ceva. mai asteapta sau fa un test de sarcina pentru orice eventualitate. nici o vizita la ginecolog nu ar strica acum ca ti-ai inceput viata sexuala, sa te puna la curent cu mai multe metode contraceptive si bolile cu transmitere sexuala.

| oz a răspuns:

Nu inteleg ...la ciclu la astea nu stiu dar prezervativul este de unica folosinta cum adica "uzezi"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ti sa dereglat ciclul pentru ca a fost pentru prima oara doar daca nu ti s-a rupt prezervativul si se mai intampla si din cauza stresului cel mai indicat un test de sarcina