| Anonim_8773 a întrebat:

Am luat prima pilula la aproximativ 12 ore dupa accident iar cealalta tot la 12 ore, dar nu am avut nici o reactie adversa a pastilei. Nu am avut varsaturi, greturi, sangerari sau alte reactii.Este posibil ca pastila sa nu-si fi facut efectul in cazut acesta? Ce pot face acum ca sa fiu sigura ca nu am ramas insarcinata?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face nimic suplimentar. Daca ai luat-o exact cum ti-a prescris medicul, riscul e foarte mic. Nu conteaza reactiile adverse, ele nu sunt legate in nici un fel de eficienta. Atata timp cat ai respectat intocmai indicatia ginecologului, poti fi sigura ca ai facut tot ce se putea ca sa reduci la minim riscul de sarcina.

| Cătălina a răspuns:

Nu trebuie sa ai reactii adverse ca sa ti se confirme ca nu s-a intamplat nimic. Deocamdata nu ai altceva de facut, decat sa astepti, iar dupa aproximativ 2 saptamani cumpara un test de sarcina.

| d3utzzu a răspuns:

Fa testul

| Ioana_4187 a răspuns:

Nu este neaparat sa ai reactii adverse dupa pilula de a 2. a zi(postinor). Acum nu prea mai ai ce sa faci decat un test de sarcina peste doua saptamani dupa contactul sexual.si atunci poti sa fi sigura daca esti sau nu insarcinata.Si eu am luat pilula si la fel nu am avut reactii adverse, dar nu am ramas nici insarcinata deci nu cred ca ai de ce sa iti faci grijibig grin.Bafta!