| 354 a întrebat:

Am si eu o intrebare poate un pic ridicola credeti ca razbunarea este buna si eu vreau sa ma razbun din cauza ca cineva mi-a facut mult rau adica fostul prieten dar cateodata simt ca nu sunt in tare din cauza ca il iubesc mult

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Ti-am scris pe privat.winking

12 răspunsuri:
| emi a răspuns:

Nu, eu personal cred ca prin a te razbuna singurul lucru ce vei reusi este sa te simti mai rau.Si pe deasupra o vad ca pe un lucru lipsit de dignitate, de fapt poate parea chiar pateticsad
Cu timpul il vei iubi din ce in ce mai putin, iar razbunarea nu te va ajuta din contra te va umple de sentimente de furie, vinovatie...
Trebuie sa te iubesti pe tine insuti! Asa ca fi Demna si Puternica!
Recupereazate pe tine nu pe el... daca ti-a facut rau.nu te merita.
Uita-l, chiar daca pare greu, cu timpul totul trece, nu uita ca traiesti asa ca orice alt rau este reparabil.

| arysa a răspuns:

Iti scriu un citat care mie imi place foarte mult:"daca vrei sa fii fericita o clipa, razbuna-te! Insa daca vrei sa fii fericita toata viata, iarta!".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred, sau sper ca nu poti sa te razbuni pe el pentru ca nu este bine, nu pentru ca il iubesti. Daca nu l-ai iubi ai putea? Ti-ar fi usor sa te razbuni pe cineva care te-a ranit? Razbunarea este arma..., mai bine ignora-l si uita-l, nu merita iubirea ta daca ti-a facut rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum se zice...razbunarea e arma prostului.nu faci decat sa iti faci tie si mai mult rau.eu zic sa mergi inainte...si sa nu te mai uiti inapoi... o sa gasesti pe cineva care o sa te merite...si o sa se poarte mai frumos cu tine...cand ni se inchide o usa.intotdeauna se deschid alte usi.sau macar mici ferestre... speranta moare ultima.eu niciodata nu m-am razbunat pe nimeni...si nu am vrut raul nimanui.are grija altcineva de cei care judeca gresit.mergi mai departe. o sa dai de fff multi baieti...care mai de care mai diferit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija ce decizii iei.pentru k tu esti la mijloc...si ai putea suferii ff mult...indiferenta doare mai mult decat o razbunare...prin care nu ii arati decat ca mai tii ink la el...si nu trebuie sa faci asta.trebuie sa merg mai departe...si sa ai incredere in tine.ai grija sa nu suferi iar.bye

Răspuns utilizator avertizat
| Andraa_3088 a răspuns:

Da, razbunarea este buna. Insa razbuna-te prin indiferenta, apreciindu-te pe tine ca persoana, prin puterea de a ierta si a merge mai departe cu fruntea sus. Asta e razbunarea care nu-ti va aduce regrete mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar cam trebui sa incerci sa-l uiti daca ti-a facut rau. razbunarea nu e buna cel mai bine e sa-l uiti si sa-ti gasesti altul si asta poate fi o razbunare chiar cea mai indicata din punctul meu de vedere

| Andutu21 a răspuns:

Parerea mea este ca razbunarea nu este buna la nimic. Poate o sa isi dea el seama ca a gresit...

| pinkangel_6099 a răspuns:

Si eu am vrut sa ma razbun pe fostul meu prieten dar am renuntat... ce rau ti'a facut? oricum orice om ar dreptu la a 2a sansa... poate si el regreta ca ti-a facut rau? in orice caz cauta pe cineva care te merita nu pe cineva care te face sa suferi si lasa rabunarea...

| scarllet a răspuns:

Obisnuieste-te cu asta, putine persoane sunt destul de destepte sa poata trece peste o relatie fara sa il atace pe celalalt, dar razbunarea nu e o solutie, indiferenta da. si daca ai reusi sa te razbuni, ce ai realiza... te-ai alege cu multa ura in jurul tau. il iubesti...lasa treaba asa, si inceraca sa vezi ca pe un final frumos...

| liz23 a răspuns:

Razbunarea e sadisfactie de moment, dupa.nu ramane decat un gust amar, nu se merita efortu.Roata se intoarce pentru fiecare. daca il numesti "fost". e in trecut, iar u traiesti prezentul.