| anonim12345789344 a întrebat:

Am și eu o întrebare și vreau sa mi se răspundă serios și fără alte mișto uri.
Am 21 ani, am o relație stabila cu prietena mea și facem sex de mai bine de 1 an neprotejat fără vreun incident urmărind calendarul cu toate ca stim ca nu e suta la suta sigur.
Am vrea sa facem un test de ovulație și conform calendarului ea ar trebui sa fie zilele astea fix după ovulație. Am vrea sa facem sex cu ejaculare fiindcă suntem curioși de senzație și de tot ce aduce pe partea de placere, doar ca ne temem de vreun copil.
Aveți vreo alta idee mai safe în afara de a lua după pastila de a doua zi. Fără glume gen "asta faci doar când vrei copil" sau "lasă curiozitățile de genul". Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prietena ta are ciclul menstrual de tipul REGULAT, sau prezinta o mica abatere ca numar de zile insa niciodata sa NU fi fost mai mare de +/- 2 zile, doar atunci si numai in acest caz se poate folosi aplicatia numita ''calendar menstrual''.
Pentru a fi absolut siguri ca este corecta informatia privind prima zi, precum si ultima zi fertila a ciclului menstrual, este indicat sa fie folosit testul de ovulatie si fertilitate pe perioada celor 5-6 zile ale perioadei fertile. Se poate folosi cu succes pachetul cu 5 teste de ovulatie/fertilitate vandut in farmacii sub numele de : ''Test de ovulatie Barza (cutie cu 5 teste de ovulatie + 1 test de sarcină cadou)'' la un pret care este cuprins intre 16-22 lei.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Astfel pot fi determinate foarte precis cele aproximativ 4-6 zile fertile din numarul total al zilelor fiecarui ciclu menstrual. Astfel se poate determina cu maxima precizie asa numita PERIOADA A INFERTILITATII ABSOLUTE a fiecarui ciclu menstrual care este situata in perioada care incepe la 2-3 zile dupa terminarea PERIOADEI FERTILE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii.
Acceseaza si citeste urmatoarele 2 raspunsuri :
1.) https://www.tpu.ro/......ezervativ/
2.) https://www.tpu.ro/......-care-imi/
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Puteți sa incercati dacă știti sigur perioada în care nu e la ovulație, dar e riscant totuși. Puteți încerca cu doua trei zile înainte sa ii vina sau primele zile de când ii vine dar sa fie totuși pe trecute ca să va simțiți bine.

| Nick007e a răspuns:

Anticoncepționale și scapi de stres

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există nimic safe în acest caz.

| Stegman a răspuns:

Poti incerca cu prezervativ iti dai drumu in prezervativ dar in interiorul ei. Este sigur si senzatia aproape identica. Pot spune ca ea nu simte mare lucru, daca iti dai drumu in ea. Decat organul tau in extaz, sperma nu se simte. Sau sa ia anticonceptionale ceea ce eu nu recomand pentru ca intra prin ficat, modifica hormonii, daca i-a alte pastile se anuleaza efectu. mai sigur e prezervativul. Bafta