| Rachter a întrebat:

Am si eu o problema am 14 ani si toate fetele ma cred tocilar pentru ca am note mai mari dar eu nu sunt absolut deloc tocilar (adica ma joc pe calculator ma uit la filme la cinema cu prietenii joc fotball) si arat chiar bine nu stiu ce sa mai fac ca sa imi fac si eu o prietena

13 răspunsuri:
| ontyk a răspuns:

Pai mai iesi si u din casa si lasa-l naibi de calculator cateva zile si iesi in lume si distreaza-te.

| danbnz a răspuns:

Poate te comporti ca atare... fii mai "flexibil", fii tu, si intr-o zi o sa-ti gasesti pe cineva care sa te aprecieze asa cum esti. Nu cauta cu indirjire o prietena, prietenia se cistiga foarte greu, se pierde foarte repede. Uita-te la "om" inainte sa te uiti la "faptura magica".

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu zic ca sunt niste proaste. Daca ai note foarte bune, faci sport, arati bine, socializezi e foarte bine.Nu te ingrijora de restul. Daca tot te simti stresat ca n-ai prietena vorbeste cu cineva apropiat care iti poate spune ce 'defecte' ai de nu se lipesc ele de tine.big grin

| Sოﺁℓε a răspuns:

Tr p mes o poza cu tine siti zic daca esti tocilar rolling on the floor

| Linda a răspuns:

Ai timp la facultate. Concentreaza-te pe scoala ca nu pierzi nimic.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Problema cred este ca ai stat prea mult timp casa scoala.Cred ca ar trebui sa te distrezi mai mult.Iesi in oras cu prietenii tai, mai mergi si joaca fotbal cu ai tai, daca te plac fetele, nu stiu, invitale si tu in oras, dar nu stiu ce sa zic de asta...
Succes.

| anna01 a răspuns:

Poate esti introvertit, poate ele sunt mai idioate decat tine si se simt complexate si de asta te jignesc, oricum la 14 ani fetele nu prea gandesc.Nu te lasa tarat intr-un anturaj prost ca sa le demonstrezi ca esti "cool", "de gasca", smecher". Prietena va veni si ea la timpul potrivit. Uite, ai net, interectioneza online sa-ti imbunatatesti tehnica de abordare si in viata reala, incearca, nu te intimida.

| calin_8208 a răspuns:

Fii rebel, iar cand primesti o nota mica sa nu cumva sa plangi sau sa te intristezi.fii mandru de nota primita si multumeste-i profesoare-i/profesorului pentru ea(zambind).

| adriana15 a răspuns:

Stii daca o fata te iubeste cu adevarat nu se uita la tine daca esti tocilar sau nu se uita la sufletul tau!

| SufletDeCopil a răspuns:

Bunahappy
Eu cred ca Linda are dreptatewinking. concentreaza-te asupra scolii si incearca sa-ti creezi un viitor mai bunhappy. Pe viitor ai sa vezi cum se intoarce roata...cand vor ajunge ei sa se duca la munca grea alea alea si tu sa stai la birou linistit si sa nu-ti pese de nimic. Tot ce trebuie sa faci e sa nu-i bagi in seama happy ar vrea ei sa aiba notele tale smug.
A si in legatura cu prietena oh go on nu-ti face griji! Singur o sa gasesti una pe placul tau una care sa te placa si ea si sa te aprecieze pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce vor altii sa fi happy
Pa, pa si numai bine! kiss

| Malvina24 a răspuns:

Acelasi lucru mi se intampla si mie cand eram ca tine, mi se spunea tocilara si nu imi gaseam un iubit din cauza asta si nu prea aveam prieteni, nu eram primita in nici un grup, stateam toata ziua in casa! singura! Acum sunt la liceu, am 17 ani, nu s-au schimbat foarte multe de atunci deoarece si acum mi se mai spune tocilara(asta pentru ca am note mari) insa ceea ce ma face sa ma simt mai bine este faptul ca profii nu cred asta despre mine, parintii sunt foarte multumiti, am un iubit super, si multi prieteni care nu cred despre mine acest lucru! totul e sa astepti! si persoanele care te fac tocilar sunt 100% niste invidiosi care au note mici, am dreptate? cu siguranta! bafta la scoala si sa-ti faci prietena! o seara buna!

| juniper a răspuns:

Sunt doar invidioase, daca esti draguta, sportiva, desteapta, sunt calitati de admirat, iar ele de aia te numesc "tocilara" fiindca te invidiaza. Nu le baga in seama, tu doar concentreaza-te pe scoala ca sa faci ceva in viata si sa nu ai o slujba plictisitoare de la 8-16. Era o data in clasa a 8a, am ramas numai 3 elevi si am mers la diriginta, adica la profa de geografie sa ne lase acasa, a zis ca ne lasa, dar trebuie sa stea cineva si bineinteles ca am picat de fraiera, dar a fost degeaba? Nu, fiindca am repetat pentru teza de la geografie si profesoara a fost mandra de mine, de obicei pot sa vorbesc cu ea despre orice, cand i-am zis ca am picat de fraiera, a zis "nu, esti foarte cuminte si singura normala din clasa, cu bun simt si nu baga in seama toti prostii", poate de aceea am fost preferata ei si cand a trebuit sa-mi corecteze teza a fost foarte incantata si spera sa iau 10 si am luat, deci nu a fost in zadar statul acela in plus, desi altii mai prosti au luat 10 doar pentru ca au copiat, dar eu am luat 10 pe propriile mele cunostinte care mi-au ramas in cap, in timp ce altii stau cu gura cascata. Deci, profesorii ma plac pentru ca sunt cu bun simt, buna la suflet si nu sunt o fitoasa dinaia cu sute de accesorii pe ea.

| juniper a răspuns:

Te cred tocilar pentru ca sunt invidioase, esti destept, iesi pe afara cu prietenii la fotbal, arati bine, n-au decat sa te creada tocilar, dar crezi ca ele au vreun gram de creier sau sunt mai superioare decat tine? Nu, ele nu-si dau seama de "fitosenia" lor si ele cred ca nu-i "cool" sa inveti, ba e chiar foarte important pentru ca tu vei ajunge cineva, iar ele tot dupa banii parintilor vor trai. Nu le mai baga in seama.