| alinushhh a întrebat:

Am si eu o problema... m-am despartit de prietenul meu din cauza ca eram prea geloasa...adica eram geloasa pe amicele lui(de fapt asa zicea el ca ii sunt amice). Acum ma gandesc aproape tot timpul la el, si nu stiu ce sa fac sa-l uit si sa-mi fie indiferent.Crede-ti ca e rau sa fii gelos?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte rau sa fii gelos. Practic iti omoara orice relatie sau va trebui sa accepti o relatie cu un tip cu mari defecte care sa-ti treaca cu vederea gelozia, numai fiindca "l-a luat si pe el cineva".
Gelozia e o boala, de la prima criza de reprosuri, relatia incepe sa se deterioreze rapid si pe la a cincea - a sasea criza partenerul nu prea mai are sentimente pentru tine si fie te inseala, sa fiti chit, fie te paraseste, fie te trateaza urat (injuraturi, jigniri, chiar bataie).

| monyk a răspuns:

Buna. daca esti geloasa este ca il iubesti, este un semn ca iti pasa de el...ar fi trebuit sa te inteleaga totusi. Oricum depinde cum erai, adica daca era o gelozie fara motive, una obsesiva atunci e de inteles, dar eu stiu ca atunci cand iubesti, treci cu vederea geloziile si altele... e cam rau sa fi gelos dar e si bine intr-un fel, depinde cum o iei, cred ca daca ai fi fost prea indiferenta nici asa nu era bine, deci sa fi putin gelos nu strica, dar nu exagerat.

| Paris a răspuns:

E cel mai rau lucru posibil. Daca partenerul nu e in stare sa iti accepte nebuniile, atunci, clar, vine despartirea

| antonia09 a răspuns:

Draga alinu stiuhh,
Gelozia intr-o relatie este binevenita, insa nu trebuie confundata cu posesia sau neincrederea.
Atunci cand nu avem incredere in partenerul nostru din diferite motive, dam vina pe gelozie ceea ce nu este bine.
Tu nu ai stiut sa apreciezi ceea ce ai avut si l-ai lasat sa plece, daca crezi ca nu este tarziu poti incerca o reinpacare insa nu sunt de durata, asa ca resemneazate.
Cel mai bine este sa inveti din aceasta experienta, si sa iti retraiesti momentele placute petrecute impreuna cu el, cu zambetul pe buze.
Mult succes,

| udarb a răspuns:

Cel mai des factor intalnit la despartiri este acesta. Gelozia. O relatie este bazata pe incredere si respect reciproc, asa ca fara acestea nu poti sa incepi o relatie

| Ancutsa a răspuns:

Ii destul de rau sa fii o persoana geloasa. La fel sunt si eu si tot din acest motiv m-am despartit de prietenul meu... asta este, nu mai suntem de 2 luni si ceva. nu mi-l pot scoate din mine totusi daca am pe altcineva care intr-adevar ma iubeste si se vede dupa el ca tine cu adevarat la mine... sad imi pare rau pentru tine sigh
Succes in continuare si incearca sa faci altceva sa-l poti uita, iesi prin oras cu prietenele, distreaza-te, uita-te la o comedie. orice big hug numai sa te simti tu bine :*.

| blanche a răspuns:

Sincera sa fiu, no prea cred ca e rau sa fi geloasa, dar nu trebuie sa intreci masura...acum gandindu-ma la situatia ta eu cred ca ar trebui sa vb ca el si sa-i explici cum stau lucrurile, daca te iubeste te intelege.sh cm vn ast adica uhai stat ca el dr nu ii sti prietenii, daca ati fost l inceput trebuie sa te interesezi sh uh daca alea sunt amicele lui, sau no.nu stiu ce sa zic eu crd ca ar trebui sa vb ca el, numai daca vrei sa te impaki ca el, daca no gasesty pe altcinevatongue