| DeCeArConta a întrebat:

Am si eu o problemuta TPUbatting eyelashes..deci prietenul meu e obsedat de metallica si intr'o seara ma freca la cap cu melodii ..desi stia ca nu imi place (nu ma judecati laughing )si eu i'am zis ca pentru mine metallica e un kkt..la care el s-a suparat si era gata sa se desparta de mine.vi se pare normal cum o reactionat? ..si mai important...e chiar asa de gresit ca i'am zis ca nu ma intereseaza metallica?

Răspuns Câştigător
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Din cate vezi si tu pe aici toti fanii metallica (de la aceasta pagina, excluzandu-ma pe mine care sunt ceva mai normal la cap)sunt niste maniaci violenti...auzi si tu cica "si te bateam putin" ori "te-as fi ars pe rug" ori "te-as mai fi jucat si putin in picioare" ori "trebuia sa te spanzure"(mda...si eu care credeam ca eu sunt psihopata in gandire dar pare-se ca altii ma intrec cu muultstraight face ) ori (din nou) "acum tu trebuie sa il accepti asa cum el, ca doar de-aia e prietenul tau!". Nu draga mea! tu nu trebuie sa-i accepti lui toate raha. turile! Ai si tu ceva demnitate in tine. Daca el era cat pe aci sa se desparta de tine din cauza une-i vorbe nevinovate (parerea ta si nimeni nu trebuie sa ti-o schimbe! ai personalitate!) atunci e clar ca se pi.sa pe tine si pe parerea ta si deci merita sa-l lasi in lumea lui acolo!
Uite si mie imi place metallica spre exemplu dar asta nu inseamna ca trebuie sa reactionez stupid/dur la parerea celor din jur! Daca tie nu-ti place atunci ok, e parerea ta, asta nu inseamna ca am sa te amenint ca te tai bucati bucatele pentru ca n-ai aceleasi gusturi ca si mine ori n-am sa reactionez ca un copil mic si sa incep sa fac crize de isterie pe aici!
Cat deapre prietenul tau, din nou iti spun sincer Lasa-l! nu te merita daca reactioneaza asa si mai este si foarte imatur! Deci nu ma intelege gresit, nu-l lasa pentru ca asculta un gen ori o trupa ce pe tine nu te atrage ci iti spun sa-l lasi pentru ca (dupa cum am mai spus) nu da doi bani pe tine ori pe parerea ta (ce-l putin asta am inteles eu din intrebarea ta). Numai bine.

35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte gresit sa jignesti gusturile partenerului tau. Inseamna ca nu-l respecti deloc si ca nu-l iubesti nici cat pe un caine. Poate sa nu-ti placa ce asculta el, dar ii explici frumos, de genul: stiu ca pentru tine muzica asta este foarte importanta, dar eu nu o inteleg si nu sunt capabil sa rezonez alaturi de tine; stiu ca nu e vina ta sau a muzicii asculate de tine, ci e pur si simplu o incapacitatea de-ale mele pentru care nu pot fi invinuita. Apoi stabiliti cam cat de des ascultati muzica fiecaruia (sa zicem o ora pe saptamana Metallica si o ora pe saptamana fomatia ta preferata)

| zNCrys a răspuns:

Tu trebuia sa ii spui asta un pic mai frumos si el a reactuinat un pic ciudat...vina este voastra. Nu numai a ta sau numai a lui. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| zNCrys a răspuns (pentru DomnulCartof):

Tu ai ceva probleme si nu stii unde sa te exteriorizezi?

Răspuns utilizator avertizat
| zNCrys a răspuns (pentru DomnulCartof):

Atunci mergi te rog la un medic pentru a invata sa iti controlezi nervii si sa iti rezolvi problemele.

| Lightning1997 a răspuns:

Nu pot spune ca imi place muzica respectiva, dar in niciun caz nu prefer cele comerciale din ziua de azi. Oricum, trebuia sa te exprimi intr-un mod mai academic.

| neutrino a răspuns:

E total gresit felul cum i-ai zis. De ce aceste cuvinte in gura ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele persoane se enervează când cineva jigneşte sau are o atitudine negativă faţă de ceea ce ascultă,etc.
Respectă ce îi place.
Dacă nu agreezi trupa respectivă, când vezi că ascultă de faţă cu tine spune-i pur şi simplu să dea mai încet, pentru că nu-ţi place deloc. Dacă ţie nu-ţi place, nu înseamnă că e de ''***''.
Cere-ţi scuze şi altă dată fii mai atentă!
Cât despre faptul că a vrut să încheie relaţia, nu te îngrijora prea tare.Nervii-şi au cuvântul.Omul spune vrute şi nevrute la nervi, neputând să-i controleze.

Pe viitor, fii mai prudentă!

| adriang95 a răspuns:

Poate ca nu pare, dar destul de multi baieti fac din muzica sanctuarul in care se pot retrage... Eu nu suport sa trec peste 2 zile fara sa aud o melodie din playlistul meu... Si nu ii suport pe cei care critica muzica rock pentru ca nu incearca sa o inteleaga.
De obicei acei baieti sunt ascultatori de muzica rock.
Sa nu crezi ca ar vrea sa renunte la relatia voastra daca te duci si ii ceri scuze. Daca nu iti place muzica asta, macar zi ca el pentru ca asta e un punct sensibil...
Sa jignesti muzica rock (cu nesimtire) este acelasi lucru cu a arunca un ascultator la gunoi, pentru ca rock-ul e o cultura, un mod de a gandi (si pentru unii chiar un mod de a trai).
Cere-i scuze, explica-i frumos ca nu iti place genul asta de muzica, iar daca renunta la relatia voasta... scuza-ma, dar ori rock-ul este viata lui, ori este prost.

Răspuns utilizator avertizat
| PerfectInsanity a răspuns:

Pai metallica este o adevarata cultura, la fel ca muzica rock, muzica lor e plina de legende mesaje, trairi si ganduri pe care abia tarziu in viata un om le traieste. El ti-a aratat melodiile alea pentru ca ii placeau si probabil vorbeau despre personalitatea lui. De obicei afli despre cineva ceva daca citesti cartea lui preferata sau asculti muzica lui preferata. Tu ai refuzat sa il cunosti, insa atunci cand asculti muzica te incarci cu energia pe care melodia respectva o emana (pozitiva sau negativa) iar el ascultand metallica ajunge la un nivel de cultura mai vast in care intelege unele lucruri pe care nu oricine le intelege, probabil vroia sa intelegi si sa vezi si tu lucrurile alea.
Uite de exemplu melodia mea preferata de la ei este the unforgiven si in ea zice : WHAT I.VE FEHLT WHAT I.VE KNOWN NEVER SHINED THROUGH WHAT I.VE SHOWN. si daca stai sa te gandesti mi se potriveste. eu mereu incerc sa par ceea ce nu sunt

| Cristian_Ion_1995 a răspuns:

Buna. Sincer sa-ti spun trebuia sa-i zici un pic mai frumos, dar reactia lui nu este una de iubire fata de tine.Parerea mea este sa nu te duci sa-ti mai ceri scuze findca nu te iubeste. Treci mai departe esti tanara, frumosa etc.

Bafta, Pa!

Răspuns utilizator avertizat
| One94 a răspuns:

Pai sincer tie daca ti-ar spune cineva ca trupa ta preferata e de *** tu cum ai reactiona?laughing.
Aici e vb de felul cum i-ai spus-o, tu nu i-ai zis ''Poti te rog frumos sa nu mai asculti atata Metallica big grin''( plus puppy eyes).Tu i-ai transmis de fapt ca e un retardat care asculta Metallica.
Acuma tu trebuie sa il accepti asa cum el, ca doar de-aia e prietenul tau!

| DeCeArConta explică (pentru One94):

Si el de atatea ori mi-a zis ca evanescence e de ***....nu m-am suparat si in nici un caz nu am stat sa ma razbun sau nu mai stiu ce...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DeCeArConta):

A spus despre Evanescence ca e de ***?surprise
Acum deja devine personal!

| jaqchirac a răspuns:

Eu sincer, te-as fi ars pe rug...

Răspuns utilizator avertizat
| jaqchirac a răspuns:

Nu, sincer acum, daca as fi fost in locul baiatului aluia, sa-mi fi zis mie, mare fan metallica, ca e o trupa de o apreciere pe care nici n-o pot pronunta, nu numai ca m-as fi despartit de tine, te-as mai fi jucat si un pic in picioare

| valikc21 a răspuns:

Dai frate papuci si ai si u o reputatie

Răspuns utilizator avertizat