| Neinteles a întrebat:

Am stopul neregulat si mi-a venit de doua ori intr-o luna dupa un contact sexual neprotejat, am luat postinor2 la o ora jumate dupa contact iar a doua pilula la fix 12 ore. Prima menstruatie a inceput pe 05.05. 2016, pe 19.05. 2016 am avut contactul sexual neprotejat iar pe 30 mi-a venit pentru a doua oara menstruatia, a tinut pana ieri, 04.06. 2016, dar in a 3-a zi din a doua menstruatie am avut si un cheag de sange destul de mare. Este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa in mod cert/sigur nu poti fi insarcinata. Menstruatia din 30 mai a avut loc in a 24 zi a ciclului menstrual deci se poate considera ca fiind un ciclu aproape normal chiar si in pofida folosirii pastilei contraceptive. Producerea mai devreme a menstruatiei cu cateva zile fata de data la care ar fi fost normal sa inceapa, se datoreaza dereglarilor hormonale provocate de hormonii sintetici din compozitia pastilei contraceptive. Deoarece aceasta ultima menstruatie a avut o desfasurare similara cu cele anterioare avand o durata de 5 zile se poate admite ca reprezinta de fapt garantia ca s-a eliminat endometrul din ciclul menstrual anterior si drept urmare este IMPOSIBIL sa existe in astfel de conditii o sarcina. Multa sanatate!

| Neinteles explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult de raspuns big grin
Dar de ce am avut acel cheag de sange? este pentru prima oara care imi apare... Dupa calculele mele o sa fac un test de sarcina pe 16.06. 2016 pentru a fi 100% sigura ca nu am ramas...

3 răspunsuri:
| hotsauce2w a răspuns:

"am avut si un cheag de sânge destul de mare" ewwwwwww
Sa ne chemi la botez

| Neinteles explică (pentru hotsauce2w):

Daca esti pusa pe misto du-te in alta parte, n-am nevoie de raspunsuri de genu