| Fleica a întrebat:

Am suferit un avor medicamentos cu mifegyne acum o luna, de atunci raporturile sexuale au fost facute numai cu protectie. Acum mi-a intarziat ciclul. E nasol? De cate ori se poate folosi mifegyneul? Am 17 ani

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, se IMPUN nişte clarificări, aşa că te rog să-mi răspunzi la următoarele nelămuriri : am citit şi celelalte 3 întrebări ( mai vechi ) ale tale şi am constatat că ai o "problemă" cu un ovar! E posibil ca întârzierea ciclului să provină de la acea "problemă", sau coroborată cu efectele ( posibil adverse ) ale mifegyne-ului, ori e posibil ca acest medicament să declanşeze anumite schimbări/tulburări de ritm ( ale organismului, fiecare femeie se poate comporta diferit )! Apoi TREBUIE să mă lămureşti dacă ai făcut tratamentul într-un centru medical ( sub coordonarea unui medic ), sau acasă ( după cum ai crezut tu că e bine )?!? Mai mult, dacă ai făcut tratamentul la cabinet, atunci am o întrebare : Ai mers la TOATE cele 3 consultaţii/controale INDICATE? Apoi, mai am o întrebare : Mifegyne-ul se ia ÎNTÂI, iar apoi ( la 36 până la 48 ore de la administrare ) se mai ia ÎNCĂ un medicament - Prostaglandina ( fără de care primul NU-ŞI face efectul! ) - Ai luat cel de-al 2-lea medicament ( în perioada indicată )? Mai mult, după aceste 24-48 ore de la administrarea Mifegyne-ului, TREBUIA să ai o hemoragie ( care asigură eliminarea ), care durează ( în general ) 12 zile - astfel că se impune o altă întrebare : Ai avut această hemoragie? Dacă, DA, cât a durat, şi cât a fost de abundentă? Apoi, în mod OBLIGATORIU, după acest "presupus" avort, TREBUIE să mergi la un consult medical/ecograf ( pentru a fi SIGURĂ că ai eliminat complet fătul )! Altă întrebare : Ai fost la un astfel de consult? Oricum, NU este recomandat să urmezi acest tratament cu Mifegyne, mai des de o dată la 2 ani - preferabil cât mai RAR! Şi dacă NU a reuşit prima tentativă de avort, sub nici o formă, NU se mai administrează încă o dată acelaşi tratament; TREBUIE chiuretaj manual! Citeşte cu ATENŢIE şi PROSPECTUL medicamentului, aflat la linkul : http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3287! Eventual dacă mai ai alte întrebări, mi le poţi adresa prin mesaj personal ( privat, secţiunea Mesaje ), unde aştept şi răspunsurile la TOATE întrebările pe care ţi le-am pus - şi dacă pot, te mai ajut...

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu stiu de cate ori se poate folosi, banuiesc ca nu foarte des dar ciclu iti poate intarzia si din cauza medicamentului sau in cel mai rau caz poate avortul nu s a desfasurat in totalitate[cred ca sti ce vreau sa zic]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Avor medicamentos"? Nu am auzit de asa ceva!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Ai fost la un control medical dupa ce-ai luat acela medicamente? daca nu mai bine dute.Cunosc o persoana care a luat asa medicante ca sa intrerupa sarcina, si cind a mers la medic surpriza; era insarcinata! Desi normal ca a urmat un avort, nu putea sa se nasca un copil sanatos dupa ca a luat acele medicamente!

| Fleica explică:

Bursuc001 am facut avortul la un medic specialist. Mi-a dat acolo 3 comprimate de Mifegyne si sa i-au acasa inca 2 de ceva happy. Dupa ce am luat cele 2 am avut dureri si a inceput sangerarea mai abundenta. Am sangerat cateva zile si dupa am fost la control unde mi s-a spus ca totul s-a desfasurat normal. De atunci raporturile sexuale au fost facute numai cu prezervativ si le-am verificat pe toate la sfarsit. Probleme cu reglarea ciclului am avut si am facut un tratament timp de un an parca. Cu un ovar..am sigur probleme laughing). Acum mi s-au umflat sanii si ma panichez. Am zis sa-l sun pe el poate are o explicatie mai relevanta

| bursuc001 a răspuns (pentru Fleica):

La controlul ulterior procedurii de avort, înainte de a-ţi spune că "totul s-a desfasurat normal", ce fel de verificare a făcut?
Te-a întrebat DOAR detalii despre cum a decurs totul, în perioada în care erai acasă; ţi-a făcut un control "manual"/local pentru a constata acel lucru sau ai făcut şi un ecograf ( deci ULTERIOR avortului, la ultimul control )?

Iar "problema" cu sânii ( umflaţi, dureroşi, etc ) poate PRECEDA o viitoare menstruaţie - deci e foarte posibil să-ţi vină ciclul în curând!
Dar, poate fi şi semn de sarcină - iar dacă la ultimul consult NU ai făcut şi ecograf, ATUNCI e posibil să fi ÎNCĂ însărcinată!

Deci, RECOMAND un test de sarcină ( nu dăunează în nici un fel ), apoi vei şti ce să faci în viitor ( până atunci, păstrează-ţi calmul )! Eventual, aşa cum spuneai, o nouă discuţie cu medicul şi un NOU consult - INCLUSIV ecograf!

Cât despre raporturile sexuale ulterioare avortului, dacă au fost cu prezervativ ( şi le-ai mai şi verificat la sfârşit ), NU aveau cum să genereze o nouă sarcină ( presupunând că v-aţi luat măsurile de igienă complementare folosirii prezervativului ) - chiar DACĂ, după un avort, organismul e mai sensibil şi posibilitatea de a rămâne IAR însărcinată e mai MARE!

Sper că te ajută aceste detalii, să-mi spui ( te rog ) ce ai mai rezolvat şi dacă mai ai întrebări, voi încerca să te ajut!

| Fleica explică:

Dupa ce am luat cele 2 pastile acasa l-am sunat pentru ca mi-a zis ca exista posibilitatea ca embrionul sa nu iasa de acolo si sa fiu nevoita sa merg la el pentru a-l scoate el, dar nu s-a intamplat asta. L-am sunat si m-am dus dupa aproximativ o saptamana la control. Acolo mi-a pus cateva intrebari si mi-a facut o ecografie. Inainte de avort, normal ca mi-a facut eco in care am vazut acel "punct negru" care era sarcina, iar la ultima eco el numai era acolo