| ruxandrasipoculescu a întrebat:

Am un amic foarte bun care trece printr-o perioada destul de grea...
Din pacate nu prea stiu cum sa il ajut si am zis sa aud si alte pareri de la dumneavoastra.
Problema este in felul urmator: amicul acesta are o iubita (acum cred ca e fosta) care in 4 ani ani de relatie nu prea l-a respectat... Mai mult il utiliza, in sensul, cand avea nevoie de el era perfect in schimb cand el avea nevoie de ea nu prea mai era avaible...
Punea pret mai mult pe prietenii ei decat pe el...
Iesea mai des cu ei, mai mult decat atat se simtea bine fara el.
Problema mare este ca inca o iubeste...
Din pacate este destul de deprimat si nu stiu cum sa il scot din starea asta...
Punctez ca nu a inselat-o niciodata si i-a fost extrem de fildel.
In ziua de astazi mai greu ca un barbat sa fie fidel...
Ce sfaturi considerati ca ar trebui sa ii dau?

Pup :*

10 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Cupleaza-te cu el! ....nu pe bune. daca vede cum e sa stai cu o fata devarata o sa se schimbe.

| neutrino a răspuns:

Lasa-l sa-si rezolve singur problemele si ajuta-l atunci cand iti va cere el lucru acesta.

| Emilian65 a răspuns:

Degeaba o iubeste el, daca ea nu-l iubeste. Sfatuieste-l sa-si gaseasca o prietena care sa-l iubeasca.

| lpavel a răspuns:

Pai sa mearga sa-si ceara iertare, s-o implore sa-i mai de o sansa de cateva zile pentru proba, sa-i dovedeasca cat de mult s-a schimbat si ca fara ea nu poate sa traiasca.
Daca vrea s-o recastige atunci sa uite de toate orgoliile si sa se umileasca putin in fata ei atunci sigur va ceda si ii va mai da o sansa, dar parerea mea e ca vechiul obicei va reveni dupa un timp, cei ca el NU se pot schimba...

| ruxandrasipoculescu explică (pentru lpavel):

Pai tot el sa-si ceara scuze daca iubita lui i-a facut ce i-a facut?
Nu inteleg Ipavel...

| lpavel a răspuns (pentru ruxandrasipoculescu):

Atunci n-am inteles bine intrebarea... dar daca el fost baiat bun si afost parasit de ea atunci NU cred ca mai sunt sanse de impacare! Ea a fost neimplinita langa el iar in astfel de cazuri impacarea este zero, doar daca ea dupa un timp mai lung nu-si gaseste pe nimeni, de voie de nevoie se va intoarce la el si-l va transforma in,, ursuletul ei de plus "... big grin

| LoveSleep a răspuns:

Dacă a stat cu ea 4 ani în ciuda tuturor celor spuse de tine dă-mi voie să spun că amicul ăsta al tău e cam bătut în cap.

| SkyPilot a răspuns:

Cel mai bine este sa isi gaseasca alta fata. Daca "prietena" curenta nu a aut pentru el sentimente pana acum, nu va avea nici de acum incolo. Ar trebui sa se desparta de ea ca sa nu fie tentat sa se complaca in situatia asta, sa o uite si sa fie deschis pentru alte fete.

| h3r a răspuns:

Să fie bărbat și să meargă mai departe!
Trebuie să facă ceva pentru el, nu să plângă după una care nu a dat 2 bani pe el, trebuie să se întărească, altfel cum să-i fie mai bine?!
Mai scoate-l tu din casă, are nevoie să mai uite, dar pe lângă acestea să nu uite că totul stă în mâinile lui. Și cel mai important, să nu mai vorbească cu ea, să-i ofere doar indiferență.

| ruxandrasipoculescu explică:

Poate nu m-am exprimat eu bine dar amicul meu era utilizat de iubita lui si cand avea si el nevoie de ea, aceasta se facea ca ploua...
Eu nu pot sa inteleg cum de o persoana cu care esti intr-o relatie de 4 ani se poate simti bine si fara tine...