| anonim_4396 a întrebat:

Am un iubit de aproape 2 ani de zile.La inceput totul era foarte frumos, ma suna mereu, imi dadea mesaje, ne intalneam mai mereu, era totul ca intr-o poveste frumoasa de dragoste, ma cerut chiar si de nevasta dupa cateva luni de zile spunand ca ma iubeste mult de tot.Doar ca dupa aproape un an de zile lucrurile sau schimbat complet, daca ii vorbesc de viitor se enerveaza si zice sa mai tac din gura ca avem noi timp sa vorbim despre asta dar de fiecare data cand deschid subiectul face la fel.Afara nu ii place sa iasa deci stam aproape numai in casa, rar sa mai iesim si noi afara. ori ma duc la el ori el la mine.nu ma lasa sa port inele nu ma lasa sa port tricouri mai scurte nu ma lasa sa ies nici cu fetele, desi nici el nu iese dar nu i-am interzis. pur si simplu i-am zis sa ne despartim dar nici asa nu vrea. e cel mai indiferent baiat care l-am intalnit vreodata dar il iubesc mult. ce as putea sa fac? am incercat sa vorbesc cu el de o mie si una de ori dar degeaba.si sa nu mai zis ca nu mia mai zis te iubesc, desi eu ca proasta ii zic, il sun, ii dau msg, ii arat ca il iubesc, am facut doar ce a zis el, si la ce folos? tot ce imi doresc este sa il am pe el alaturi de mine dar sa nu fie asa monotom, pur si simplu mi se ia cheful doar cand il vad ca niciodata nu are chef de nimic. dati-mi si mie un sfat va rog

8 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Stai un timp fara el, trimite-i mesaje fara"te iubesc", atunci vei vedea reactia lui, intreaba-l ce se intampla cu el, daca ai discutat si el nu vrea sa comunice cu tine este mai rau atat pentru tine pentru ca suferi, cat si pentru el, asa va deveni mai rece decat este acum.Mai mult de atat nu stiu ce ai putea face.Bafta!

| Denisa a răspuns:

Eu cred ca dragostea dintre voi a cam disparut si a intervenit obisnuinta. Probabil tu il iubesti dar de el ma indoiesc. Ar trebui sa vorbesti cu el iar daca are planuri serioase cu tine sa discutati si sa va rezolvati probleme, iar daca nu cel mai bine ar fi sa va despartiti si sa nu va mai irositi timpul, maiales tu:* Succes draga mea:*

| emilia21 a răspuns:

Sincera sa fiu cu tine, relatia asta nu are nici un viitor, cu timpul o sa ajunge-ti sa va certati din cauza asta.
Cel mai bine e sa te inderpartezi de el, putin cate putin. O sa-ti distrugi viata cu un baiat ca el, nu zic ca e baiat rau, dar totusi prea monoton, adica sa nu mai ai nici macar libertate, iar daca el nu iese din casa nu iesi nici tu, mi se pare o prostie.
In plus ma gandesc la o chestie, de ce la un moment dat te-a cerut de nevasta, iar acum daca vi tu cu discutia, il deranjeaza, asta poate sa insemne multe lucruri, dar nu vreau sa le zic, eu zic ca ascunde ceva, incearca sa afli, ce la adus in situatia asta.
Nici o femeie nu i-ar placea sa se casatoreasca si sa stie ca o asteapta o viata monotona, crede-ma sau daca nu mai cere pareri sa vezi ce zic si celelalte fete, mult succesc si ai grija de tine

| chrystyna a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.Intr-adevar e foarte urat si trist sa fii tratata cu indiferenta de cel iubit.Ar trebui sa iti dai seama in ce punct s-a schimbat. Ce il face sa fie asa cu tine? Poate are prea multe pe cap si se enerveaza ca nu il crezi? Ar trebui sa faci si u la fel.Cum te trateaza el, asa sa il tratezi si u.Sa vezi daca observa macar, sau daca iti cere explicatii. Poate e ceva ce il plictiseste, in cazul asta incearca sa-l surprinzi cu lucruri care-i plac, vezi cum reactioneaza.Nu stiu in ce masura iti st de folos, dar sper macar ca iubitul tau sa isi revina si sa vada ca pierde enorm daca te neglijeaza asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Lilik a răspuns:

Cred ca de fapt tu stii ce ai de facut, aveai nevoie de confirmare sau de intariri ca sa zic asa.

| Maria_1984 a răspuns:

Parerea mea e ca vazand ca faci doar ce'ti spune el, ii cam place sa te traga de sfori cum vrea el! nu stiu ce varsta aveti tu si prietenul tau! Motivul cu "are si el anuminte probleme" sau "e nervos ca nu se intelege bine nu parintii" sau altele nu mi se par destul de motivante; mi se par chiar pretexte pentru a'si revasra nervii si a te trata intr'un mod urat si neadegvat! Problemele sunt problemele iar tu, tocmai, esti gura lui de aer! Rasfatul si locul unde ar trebui sa'si gaseasca linistea ori de cate ori vine incarcat de porbleme din diferite locuri! Faptul ca'ti intrzice sa porti inele mi se pare o aberatie, tricouri scurte, daaa, ori e foarte gelos si totusi te iubeste in felul lui, ori si'a gasit pe cineva si cunoscandu'ti calitatile, probabil stie ca esti izbitor de frumoasa, nu mai spun daca te aranjezi un pic, si ai putea si tu sa-ti gasesti pe cineva! Poate d'asta ii e frica! Motivul pentru care nu vrea sa va despartiti ar fi acela ca ii place sa aiba pe cine sa controleze si parerea mea e ca te iubeste catusi de putin, mai ales daca spui ca nu obisnuiti sa iesiti! Deci petreceti ceva timp in casa! Sa te intreb un lucrru:ai incercat sa treci peste cuvantul lui? Sa te imbraci cum iti place si sa iesi cu prietenele?(nu te'am intrebat daca e violent).
Cred ca te'ar mai slabi cu conditiile aberante pe care ti le pune daca ar vedea ca nu le iei in seama ca un elev constiincios care nu a chiulit niciodata de la scoala! Banuiesc ca esti tanara, ai toata viata inainte! Nu merita sa stai inchisa in casa si nici sa fi permanent pusa sub juridica!
Sper sa iei alegerea potrivita!
Bafta>big grin

| cristinelu a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa va despartiti daca ai vb cu el si nu vrea sa te inteleaga...