| anonim_4396 a întrebat:

Am17 ani si am si eu o intrebare. ce parere aveti despre anticonceptionalele desorelle? pentru ca mai toate prietenele care au avut contacte sexuale au luat pastilele astea si nu li s-a intamplat nimic.am luat si eu o luna si as mai vrea sa iau dar nu stiu sigur daca sunt bune si la un ginecolog nu am fost.

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Poi da conceptionalele sunt bune dar au 2 defectesad
1.Nu te protejeaza de boli
2.Fiecare cinceptinal duce la chiuretajsadsadsad
tot prezervativu ramane cel mai bun prieten:*

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la ginecolog. Pastilele care au fost bune prietenelor tale, pot sa te omoare pe tine. O sa te trezesti la 30 de ani ca nu poti avea copii si la 50 ca ai cancer de san. Asuma-ti responsabilitatile vietii de femeie si du-te URGENT la ginecolog.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Lasa prostiile de chimicale la 17 ani!, pana nu te distrugi iremediabil! Cauta pe net, si in carti, si invata PETTINGUL, si protectia! NUmai de sarcina va e frica! de boli cine va fereste, daca nu PREZERVATIVUL?! Trebuie sa aveti mereu, si voi, la voi, un set, pentru a nu depinde de el! Nu vrea protejat, >>> EJECT! >>> altul!, cu minte, suflet, si responsabilitate!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. Iti va lua putin sange, iti va face niste analize si iti va recomanda niste anticonceptionale pentru varsta si organismul tau. Intreaba si de efectele care le au asupra organismului... Si gandeste-te bine daca vrei sa le iei sau nu. Multa sanatate!

Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu ai fost la ginecoog, sa discuti?
Este ca la dentist: o "verificare" semestriala, anuala este foarte binevenita pentru a evita eventualele probleme, care pot fi mult mai mari decat o banala carie!

| borsec a răspuns:

Nu este indicat sa iei din auzite niste pastile care habar nu ai daca sunt bune pentru organsismul tau.
Cel mai bun produs folosit pentru protejare de sarcini si boli se numeste prezervativul.

| nicky a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un planing familial unde iti vor face analize si in functie de rezultate iti vor prescrie pastile. Ai grija sa nu-ti distrugi ficatul. Nu lua din auzite si ce iau alte fete. Poate tie nu iti fac bine.

| bubu_7778 a răspuns:

Si eu am folosit anticonceptionale Desorelle si m-am simtit foarte bine de la ele, nu am avut reactii naspa nici macar in primele luni, INSA inainte sa folosesti mergi la un control la ginecolog. El va stabili care sunt cele mai indicate pentru organismul tau.Nu le lua asa dupa ureche pentru ca efectele apar in timp.

| simona24 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic sa iti recomande anticonceptionalele....fiecare organism are un nr de estrogeni si hormoni diferit daca iei dupa ureche poti sa iti dereglezi glandele endocrine...

| mioara_1431 a răspuns:

Onsulta tu un dr

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iau desorelle de 7 luni.Am avut o reactie adversa in primele 3 luni, am vrut sa opresc tratamentul dar doctora mi-a recomandat sa-l continui. Ti-as recomanda sa te duci la un control la un centru de planificare.Pastilele sunt bune, dar am o prietena care a luat tot asa din auzite de la prietene si nu a avut complicatii in primele luni, dar dupa un an si jumatate a intrerupt tratamentul si a vrut sa faca un copil si nu a mai reusit. A fost la toti medicii buni din Bucuresti, a facut si tratamente dar degeaba.
Asa ca sfatul meu e sa nu te iei dupa prietenele tale si sa te apuci sa iei pastile in momentul in care ai o relatie serioasa si crezi ca sunt necesare, astfel nu ti-as recomanda sa le iei d la 17 ani.