| anonimma a întrebat:

Amsi eu o intrebare:-s pe data de 6 decembrie am facut sex cu prietenul meu iar el nu s-a protejat cu toate acestea nu si-a dat drumu in mine dar dupa acea zi am inceput sa am dureri de burta nu foarte dese.Ma gandesc sa nu fie vorba de un bebe... el imi spune mereu sa stau linistita ca sigur nu o sa se intample nimic dar mie imi este frica.Va rog sa ma ajutati...este posibil sa fi ramas insarcinata?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerile de burta nu sunt semne de sarcina, fiindca au aparut prea devreme. Mai degraba poate ti-a dat vreo infectie cu transmisie sexuala. Riscul de sarcina este intre 5 si 30% depinzand de ziua ciclului menstrual in care te gaseai tu. Prietenul tau este inconstient daca sustine ca e sigur ca nu se va intampla nimic, un barbat normal la cap stie ca aceasta metoda are riscuri mari. Sotul meu nu a acceptat aceasta metoda decat dupa ce ne-am casatorit, tocmai fiindca nu vroiam sa avem un copil in afara casniciei.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca nu ai nici un motiv sa te ingrijorezi, daca ai reusit sa ai un contact sexual protejat.

| Andreeagen a răspuns:

Mai bine ai mai astepta unpic si te duci la farmacie sa iei un test de sarcina... ca sa fi sigura.
Nu cred ca durerile de burta sunt un semn mai ales ...asa de veme fatu nu a avut timp sa se dezvolte. Durerile de burta apar atunci cand apare aceasta dezvoltare iar dupa 3 zile crede'ma ca nu se dezvoltahappy
Numai bine!

| Abcfunny a răspuns:

Ca sa fi mai sigura fa un test de sarcinawinking

| alexxaz a răspuns:

Dureri de burta daca ramai insarcinata nu iti apar exact in ziua contactului, ci dupa cateva zile bune, deci asta sigur nu e un semn ca ai ramas insarcinata! Dar pentru ca nu s-a protejat e posibil sa-i fi scapat o picatura si sa fie de ajuns... Poate ai noroc si nu se va intampla nimic, si daca se intampla asta nu te baza pe acest noroc si alte dati ca s-ar putea sa ai surprize! Atentie mare.

Răspuns utilizator avertizat
| mickyv a răspuns:

Buna, pentru a fi linistita dupa o saptamana.sau 2sapt de la contactul sexual sa iti iei de la farmacie un test de sarcina sigur. Poti sa intrbi acolo care sunt 100%sigure de fapt cam toate sunt99%sigure. Sa iti faci testul dimineata la prima urina ca sa fie sigur si urmezi instructiuniile. Testele acestea nu prea dau gres dar nu se fac din prima zi a contactului numai dupa o saptamana ca atunci incepe sa se conceapa bebele. Sper ca am fost de ajutor