| anonim_4396 a întrebat:

Anticonceptionalele de la ce varsta au efect? Cu cat timp inainte sau dupa sex trebuie luate? Afecteaza sanatatea? Protejeaza 99%? Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele au efect de la orice varsta, dar fiindca sunt tratamente hormonale cu destule efecte adverse, nu sunt recomandate inainte de 17-18 ani (ca tratament contraceptiv, pot fi luate ca tratament endocrinologic la nevoie inainte de aceasta varsta).
Nu se iau inainte/dupa sex, ci in fiecare zi, la aceeasi ora, incepand intr-o anumita zi, in functie de recomandarea ginecologului.
Au efecte adverse semnificative, mai ales pe termen lung, dar atata timp cat sunt prescrise de ginecolog, luate corect si femeia merge constiincios o data la 6 luni la consult ginecologic, efectele adverse pot fi tinute sub control.
Luate corect, la recomandarea ginecologului, au o protectie de 99, 5%.

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,in mod normal anticonceptionalele se folosesc de la 18 ani.Anticonceptionalele nu se pot lua asa dupa ureche ci trebuia ca fata care vrea sa foloseasca,sa mearga la doctor sa ii faca analize si sa foloseasca pastilele care sunt bune pentru organismul ei.
Pot avea si efecte adverse,nu e de jucat cu ele,poate afecta sanatatea.
Trebuie administrate in fiecare zi cam la aceeasi ora si atat timp cat sunt folosite regulat si sunt cele potrivite, nu exista riscul unei sarcini, au o siguranta mare.

| R_8074 a răspuns:

Nu protejeaza 99%, anticonceptionalele se iau doar cu acordul medicului ginecolog si trebuie sa ai cel putin 14 ani. Cea mai buna metoda contraceptiva este prezervativul, protejeaza 99, 98% daca stii sa il folosesti corect.

| Ioana2518 a răspuns:

Nici o metoda contraceptiva nu protejeaza mai bine decat PREZERVATIVUL. Pentru ceea ce priveste metoda contraceptiva cu anticonceptinale, nu le poti lua dupa urece deoarece pot apare probleme adverse casadmodule la san, cancer, etc). Daca te vei duce la ginecolog, acesta iti va da sursa de cunostinte necesare pentru folosirea, riscurile si benificiile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anticonceptionalele se iau de la varsta de minim 17 ani, numai la recomandarea medicului. Daca se iau dupa ureche, e foarte grav.
Uite mai multe informatii aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......onale_1186