| ela70 a întrebat:

Anticonceptionalele luate incepand de la varsta de 19 ani pot avea efecte negative asupra organismului?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pot avea efecte negative indiferent de varsta sau perioada administrarii lor, daca nu sunt administrate corespunzator, sub atenta supraveghere a medicului ginecolog, la recomandarea acestuia in urma efectuarii analizelor si anamnezei... Au efecte adverse, dar depinde de la organism la organism! Sunt femei care au luat ani de zile si nu au avut probleme..., sunt femei care nu le pot tolera deloc, niciun fel de pilule contraceptive, sunt femei care au ramas sterile dupa ani de tratament, dar sunt femei care imediat ce au intrerupt administrarea lor, au ramas insarcinate...Asadar, depinde de la caz la caz...De mentionat, pilulele protejaza, daca sunt administrate corect doar impotriva sarcinilor, nu si a infectiilor cu transmitere sexuala!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice medicament poate avae efecte negative, deci si anticonceptionalele. Din acest motiv, folosirea medicamentelor cu risc se face doar la indicatia medicului specialist, dupa analizele necesare (aici se incadreaza si anticonceptionalele bazate pe hormoni)

| leluc a răspuns:

Incearca te rog alte metode de contraceptie, nu administrarea de hormoni artificiali si chimicale. Iti dereglezi tot sistemul. Eu m-am lasat de anticonceptionale si am avut un an de zile eruptie de bube pe fata din cauza lipsei de hormoni cu care imi obisnuisem corpul. Nu sunt bune...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu au efecte mai ele decat la alte varste. 19 ani e o varsta potrivita. Si, in afara de abstinenta si prezervativ, sunt cea mai buna metoda la varsta ta. Eu nu-ti spun sa nu iei, ba chiar daca relatia ta cu actualul partener a depasit faza prezervativului (minim 6 luni dureaza asta), atunci mergi la un ginecolog pentru un control ginecologic si o recomandare de anticonceptionale. Nu stiu la ce alte metode se referea leluc, dar nu prea sunt metode sigure in afara de cele doua de mai sus (orezervativ si abstinenta).

| ghidcumparator a răspuns:

Despre anticonceptionale, in general numai de bine!
Uite o prezentare pentru proiectul "Dreptul la viata" initiat de A.S.C.O.R si linkul cu fimuletul:
http://www.youtube.com/watch?v=IWePvHTcjWs
si un site foarte bine pregatit:
http://www.anticonceptionale.info
Toate cele bune!

| tradaro a răspuns:

DA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-au prescripse de medic de la 16 si un picwinking si am analizele facute la 6-6 luni si totul este ok... am fost la mai multi medici si starea mea este perfecta big grin