| anonim_4396 a întrebat:

Anticonceptionalele trebuie luate zilnic sau numai inainte de contactul sexual? De ex daca pe luna am 4 contacte sexuale, trebuie luat in fiecare zi? Adica 30 de zile?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, anticonceptionalele trebuie luate zilnic, timp de 3 saptamani in fiecare luna (cele care au 28 de pastile, au 7 pastile goale, fara contraceptiv), indiferent cate contacte sexuale ai pe lua. Ele trebuie recomandate de ginecolog, se incep din prima zi a unei menstruatii si, o data inceput tratamentul, se continua pana decide ginecologul intreruperea lui (de obicei iei minim 3 luni si faci minim 3 luni pauza, adica nu poti lua o singura luna si sa intrerupi si nu poti reincepe dupa mai putin de 3 menstre daca ai intrerupt)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie contraceptiva realizata prin intermediul pastilelor anticonceptionale (AC) este de lunga durata si se foloseste prin administrarea ZILNICA pe cat este posibil LA ACEASI ORA a cate 1 comprimat pe o perioada de 21 de zile cate pastile exista pe o folie dupa care urmeaza o pauza FIXA de 7 zile perioada in care se mentine protectia contraceptiva chiar si daca nu se mai administreaza pastile AC. Reluarea adminisrarii unei noi serii de 21 de pastile AC se face incepand cu a 29-a zi numarata fata de data administrarii primei pastile de pe folia anterioara. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

PROBABILITATEA DE FORMARE A SARCINII in timp de 1 an de utilizare a diferitelor metode de contraceptie :
Diafragme vaginale : spermicide: -20%
Numai spermicidele: de circa -20% -26%
Buretele vaginale: 20% – 40%
Capisoane de col uterin: 20% – 40%
Prezervativele pentru bărbaţi: -14%
Prezervativele pentru femei: -21%
Actul sexual întrerupt : - 19%
Contactul sexual neprotejat, fara nici-o protectie -85-90 %
Pastilele anticonceptionale (AC-uri), Inel NuvaRing : 0, 1-1%
Este indicat ca indiferent de tipul pastilei AC, administrarea primei pastile de pe prima folie sa se faca incepand cu prima zi de menstruatie, continuandu-se cu cate o pastila pe zi la aceeasi ora, timp de 3 saptamani fiindca o folie contine de obicei 21 de pastile, cate una pentru fiecare zi din perioada menționata. Prima pastila AC de pe urmatoarea folie se foloseste dupa trecerea a 7 zile de la terminarea foliei precedente. In timpul pauzei de 7 zile dintre cele doua folii apare menstruatia si cu toate ca nu se mai administreaza pastile AC active, protectia contraceptiva instalata in organism se mentine in proportie de 100%. Anumite marci de pilule AC contin cele 21 de pilule active (cu continut de hormoni) si + alte 7 pilule inactive placebo (fara continut de hormoni). Aceste marci cu aceasta ''configuratie'' sunt recomandate acelor femei carora le este greu sa tina evidenta zilelor de pauza dintre 2 folii consecutive. Exista si marci de pilule AC care contin 24 de pilule active si doar 4 pastile inactive (placebo), la care utilizarea pastilelor este de asemenea continua pe perioada de 28 de zile consecutive.
Incepand din momentul in care se administreaza prima pastila de pe prima folie este nevoie de circa 7 zile pentru ca efectul contraceptiv sa se instaleze in mod absolut sigur/garantat. Acelasi lucru este valabil si in cazul in care se uita sa fie folosita o pastila. Pe perioada primelor 7 zile, este recomandat sa fie folosita si o alta metoda contraceptiva suplimentara de incredere (prezervativul) pentru a fi sigur ca nu ajunge sperma in vagin. Multa sanatate!