| DarkGirl a întrebat:

Anu trecut am luat anticonceptionale yaz, 2 luni, recomandate de medic ginecolog dar nu mi-a facut analize, mi le-a dat pur si simplu, pentru chist, si a zis ca ma protejeaza si de sarcina, totusi in acea perioada nu am avut nici 1 contact sexual, el mi-a zis sa iau 3 luni apoi sa ma inorc la el, eu am luat 2 luni si am oprit si gata, credeti ca daca reiau yaz fara sa mai merg la medic estev in regula? si ma protejeaza sigur? sau poate sa nu ma protejeze si nu e in regula?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu le poti lua fara sa te duci din nou la medic. Nici sa le intrerupi nu aveai voie fara medic. Anticonceptionalele sunt preparate hormonale, cu numeroase reactii adverse. Ele trebuie luate numai de femei responsabile. daca tu nu esti in stare sa le iei exact asa cum ti le-a prescris medicul si sa urmezi cu sfintenie vizitele ginecologice necesare, inseamna ca nu esti suficient de resposabila si, prin urmare, esti incapabila sa le iei si ar trebui sa te lasi pagubasa pana te maturizezi suficient.

| ioandreii a răspuns:

Cu anticonceptionale chisturile reapar dupa ce te lasi. apoi anticonceptionalele sunt avortive citeste prospectul.
mai bine nu te mai gandesti la sex sau faci un copil altfel posibil sa te pupe niste operatii cu laser, menstuatie durerosa, cancer etc.
pare absurd mesajul meu dar daca vei face un sondaj printre femeile de peste 27 de ani fara copii cu viata sexuala precoce vei gasi toate argumentele ce nu am chef sa ti le dau.