| DarkOrbitMoon a întrebat:

Ar trebui sa ma despart de el? Eu sunt cea care "greseste" in relatia asta? Sunt prea posesiva? Cum ar trebui sa se comporte un baiat ca sa-ti arate ca te iubeste?
Sunt intr-o relatie de 5 luni, totul a fost ok, primele 3 zile, dupa a inceput sa fie indiferent sau poate mi se pare mie. Lucurile care m-au deranjat sunt urmatoarele:
- eram in relatie de 2 zile, ne intalim pe trecerea de pietoni, ma asteptam ca ma astepta langa semafor, sa stam 2 minute de vorba, dar el nu, a trecut pe langa mine si mi-a zis "scuze, ma grabesc".
Am trecut peste, am inteles ca se grabea, doar ca m-a facut sa ma simt aiurea, eram la inceput, nici macar nu stateam mult, maxim 2 minute.
- de 8 martie nu mi-a luat nimic, nu aveam pretentii sa-mi dea luna de pe cer sau cine stie ce cadou scump, o ciocolata sau un ghiocel era perfect, eram fericita cu atat. Ne intalnim si ma intreaba "cum te simti de ziua femeii?"
- eram intr-o zi la un festival, prietenul lui se imbata, zice ca vrea sa aiba grija de el si ma trimite sa stau cu alt prieten, il intreb "ma lasi cu x?", imi raspune tipand"Ok, am incredere in X ca nu o sa te f**a"
Nici macar nu era vorba de asta, voiam sa stau cu el, nu sa aiba grija de toti prietenii lui care beau, el de cate ori a baut, nu i-a fost alaturi nimeni
- am terminat anul universitar, m-am intors acasa, iar el doar o data m-a intrebat ce fac, in rest vorbim 2 minute si aia a fost toata conversatia
-dimineata isi facea cafea doar pentru el, manca singur, nu ma intreba daca vreau si eu, stateam langa el si ma uitam, s-a intamplat de foarte putine ori sa ma intrebe si pe mine daca vreau
Am multe intamplari asemanatoare, dar nu va mai plictisesc. Nu stiu ce sa fac, va rog, dati-mi un sfat.

7 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

De schimbat nu o să se schimbe. Gândeşte-te bine dacă poţi să te obişnuieşti cu un astfel de comportament. Părerea mea e că te va deranja mereu şi vei suferi din cauza atitudinii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există un tipar/ șablon 'cum se comportă iubitul când te iubește'. Acordă-ți ție timp de gândire. Puneți niște întrebări. Ce vrei de la o relație? Vrei o persoană corespunzătoare cerințelor și nevoilor tale? Este important ce principi ai. Vrei pe cineva care să-ți ofere anumite obiecte ocazionale, să-ți acorde atenție când vrei și cât vrei. Nu începe cu cineva o relație dacă nu simți nimic pentru acel cineva de la început. Nu-ți proiecta 'bărbatul perfect' în minte. Este acea chimie (sentimente intense și profunde) între voi sau ați format o relație doar pentru că era atracția fizică și pe parcurs (sau înainte) ai descoperit că are o personalitate aproape asemănătore cu cea proiectată de tine? Te-ai atașat de el. Ai așteptări de la el. Dacă sunteți într-o relație nu trebuie să îndeplinească niște îndatoriri nescrise. Face asta dacă simte, dacă vrea și dacă îi face plăcere. El se comportă cu tine așa cum simte. Nu trebuie să depinzi de cineva (emoțional, material, etc). Fericirea este în interiorul fiecărei persoane. Nu fi într-o relație cu cineva dacă nu te simți iubită și nu iubești acea persoană. Simți că iubești pe cine sau nu. Nu cred că iubirea vine pe parcurs/ treptat (puteți construi relația, dar dacă la bază nu este iubire degeaba). Fă ce crezi că este mai bine pentru tine. Fă ce simți. Oamenii nu se schimbă ei doar arată cine sunt și ce pot cu adevărat. Acceptă-te așa cum ești. Ești unică. Nu ești un obiect în mai multe exemplare. Apreciază-te și prețuiește-te. Nu cere iubire, dacă tu nu te iubești. Timpul este foarte important. Nu-ți irosi timpul. Ai grijă în ce îl investești. Nu te conforma unei situați, pentru că se vor acumula mai multe momente neplăcute decât fericite în viața ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori e mai rece ori mai nesimtit. Sincer sa fiu, chiar nu mi/am dat seama din ce am citit.

| iar99Teo a răspuns:

Mare grija : "Lupul isi schimba parul dar naravul ba!" Nu cred ca esti posesiva din ceea ce descrii mai sus. Trebuie sa existe echilibru in toate de ambele parti. Daca el se poarta asa inseamna ca asa e el si nu se va schimba mai mult ca sigur ci din contra pe masura ce trece timpul lucrurile se vor agrava. Ai grija de tine si nu lasa pe nimeni sa profite de bunatatea ta. Dai din toata inima insa e normal sa si primesti intr-o relatie.

| BarbieGirl13 a răspuns:

Eu zic sa devii si tu mai indiferenta! Nu meriti sa se comporte cineva asa cu tine. Adica nu stiu. spune-i ca te deranjeaza cum se comporta cu tine si poate se vor schimba lucrurile, daca nu se schimba, cauta pe altcineva. Nu are rost sa stai cu o persoana doar asa. Mai bine cauta pe altcineva sau oricum daca e sa fie, o sa fie happy deci doar spune-i ca nu mai poti asa si ca vrei sa fii tratata mai bine, pentru ca totusi esti iubita lui si meriti. Bafta si ai grija de tine! :3

| DarkOrbitMoon explică (pentru BarbieGirl13):

I-am spus, mi-a raspuns "Asa sunt eu, mai prost." Mi-a promis ca o sa se schimbe, dar nu a facut-o.
M-as desparti de el, dar nu stiu de ce nu o fac, tot timul ii gasesc scuze, cred ca mi-e teama sa nu raman singura pentru ca am senzatia ca nimeni nu ma accepta asa cum sunt.

| BarbieGirl13 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Offf...sunt o multime de baieti care tanjesc dupa o fata cum esti tu! Nu te subestima. Esti frumoasa chiar si dimineata cu parul ciufulit si fara pic de machiaj! Esti frumoasa si cand dormi si cand plangi si cand te urasti si crezi ca esti cea mai urata din lume si cea mai insuportabila. Esti mimunata exact asa cum esti si crede-ma ca vei da de un baiat de 100000 de ori mai bun ca el. Nici nu are rost sa plangi dupa el. Lasa-l. Daca face asa, inseamna ca poate nu sunteti potriviti. Nu e nici vina lui, dar nici a ta, clar! Asa ca, te rog frumos sa te gandesti bine si sa iei o decizie. Nu tine cont de mine, de parinti, de prieteni sau de el. Doar de ce vrei tu si de ce gandesti tu. Ia-ti cateva zile sau ore sau minute si gandeste-te la ce vrei tu de la o relatie, cum e o relatie pentru tine, ce inseamna o relatie si mai important...ce te face pe tine fericita intr-o relatie. Sigur vei lua decizia corecta. Nu va fi usor sa fii singura o perioada poate, dar vei avea timp mult mai mult de tine. Din nou doar tu cu tine. O sa iti placa..sa faci din nou chestii gen sa iesi cu prietenele tale mai mult sau sa te uiti la filme pana tarziu sau sa suni prieteni vechi sa iesiti. Va fi bine totul! Doar ai incredere in tine. Esti extraordinara! :3