| anonim_4396 a întrebat:

As dori raspunsuri MATURE. Cum ma pot controla? Ma agit si ma panichez daca un tip incearca sa ma pipaie PREA MULT. Nu imi place cand le umbla mana. Am trecut printr-un moment de panica destul de profund pe la 18 ani si ceva cand eram acasa la un tip. A fost primul tip care m-a atins mai mult (daca intelegi). M-am indragostit de el, am umblat cu el vreun an jumate(nu intr-o relatie) pana cand recent am trecut peste el. Era fustangiu, ma rog nu asta conteaza.

Acum cateva zile am fost la un tip pe care il stiu de o luna jumate. In perioada asta am mai iesit sau am vorbit pe mess. Prima data m-am sarutat acum cateva zile cu el. Intr-o alta zi am fost la el si ii tot umblau mainele.

Am mai avut relatii superficiale, nu prea lungi, si alea cateva, dar nu stiu, era altfel, nu ma pipau asa.

Credeam ca daca m-am panicat odata, la 18 ani, asta nu o sa se mai intample si cu o alta persoana. Mie nu imi place sa stie cineva ca nu am mai fost cu un tip pana acum, doar prietenii apropiati stiu, Oricum nici nu par: nu sunt timida cand VORBESC cu un baiat sau cu oricine, spun ce cred, daca imi place de cineva nu ascund asta, ma distrez in cluburi, ies, nu sunt genul acela care invata toata ziua. Mereu am fost asa doar ca nu am gasit persoana potrivita sa fac si acest pas important pentru mine.

Parca as fi o adolecenta de 15 ani cand ma agit asa. Si-a mai dat seama si tipul acela...ma tot intreba,, ai ceva sa-mi spui? " BLA BLA BLA. Eu nu stiu cum sa ascund asta si cum sa ma controlez. De ce vreau sa ascund asta...citeste intrebarea anterioara http://www.TPU.ro/......-am-lovit/ A da si nu am fost la ginecolog ca mi-e rusine sa-l intreb. Pare o PROSTIE (ma refer la vechea intrebare)

1, Scutiti-ma de raspunsuri ironice
2. Stiu ca ma veti acuza ca mint, dar ganditi va rog. Dragilor de ce sa mint pe un site pe care pot intreba ORICE caci totul e sub ANONIMAT!?
3. Cititi cu atentie intrebarea ca apoi sa iar puneti intrebari al caror raspuns se gaseste in ceea ce am scris mai sus sau in intrebarea mai veche.

Multumesc anticipat, Sper sa primesc niste raspunsuri lamuritoare, nu superficiale.

6 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

Sper sa ai si tu rabdare sa citesti raspunsul meu pana la capat asa cum am avut si eu sa-ti citesc ambele intrebari happy Iti incepi intrebarea cu "CUM MA POT CONTROLA?". Mi se pare o premiza eronata, a te controla nu este un mod de a trai, este doar un compromis, compromis pe care la un moment dat in viata ta (unul similar celui de-acum) va trebui sa-l descalcesti. Si va fi din ce in ce mai complicat (de aici si sfatul meu, in genere, sa traiesti fara compromisuri); Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este "de ce am nevoie sa ma controlez?", si da, raspunsul poate parea cel de la intrebarea anterioara, cu baiatul de la 18 ani si 5 luni, dar oare atunci ai experimentat tu prima oara aceasta teama de contact fizic? (gandeste-te). Inca un aspect, a propos de frigiditatea de care mentiona antevorbitorul meu Lascu_Ciprian_1977: Tu ajungi in ipostaze intime cu oameni in care nu ai incredere. Ce pretentii ai sa fii securizata? Ai doua variante: fie lucrezi la increderea ta in oameni, (=cauti motive pentru care nu ai incredere in oameni in general si identifici omul din viata ta care ti-a tradat cel mai important increderea si nu mai proiectezi resentimetele fata de el asupra tuturor oamenilor cu care interactionezi -> eu as incepe cautarea la tatal tau. Atentie, tradarea increderii in cazul unui copil nu inseamna neaparat un abuz, ci poate fi si un abandon) si varianta a doua: realizezi ca pielea ta nu doreste atingerea altcuiva, sau cel putin nu deocamdata, atunci de ce o obligi sa fie atinsa de mainile omului de care povestesti? Ai impresia ca o "calesti"? Noi nu functionam asa, pofta nu vine mereu mancand. Daca mananci fara sa-ti fie foame e posibil sa vomiti. (Ceea ce, metaforic, ti se si intampla.) Deci, nu te mai pune in situatii neplacute cu forta, nu te vei acomoda cu ele. Cel putin nu cu toate. Totodata trebuie sa lucrezi TU la conceptia ta despre virginitate. Iti spun de ce: in primul rand, odata ce integram o realitate si credem in ea, nu mai avem nevoie sa-i convingem pe ceilalti de realitatea noastra. Odata ce tu realizezi faptul ca esti virgina (cu sau fara himen), nu va mai trebui sa "iti convingi" partenerul ca esti. Si iti mai aduc un argument: "A fost primul tip care m-a atins mai mult (daca intelegi). M-am indragostit de el..." Observi ordinea in care te-ai exprimat? Gandeste-te la asta. De ce nu ai scris invers, mai bine zis, de ce nu s-a intamplat invers? Tu considerai ca daca "te-a pipait" te-a "alterat" intr-un fel si deci, trebuia sa fii cu el. Apoi, inca un argument "Mie nu imi place sa stie cineva ca nu am mai fost cu un tip pana acum". De ce? Noi nu ascundem aspectele care ne fac mandri de noi. Unde e rusinea in asta? Si inca ceva. Nici o femeie care pana la varsta ta a mai fost cu 5 nu poate fi denumita "curva". Fiecare isi traieste viata cum socoteste atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni, atata timp cat sexul sau abstinenta sunt consimtite de ambii parteneri totul merge uns. Este problema fiecaruia cum isi gestioneaza viata sexuala si faptul ca tie ti-e rusine cu virginitatea ii ajuta si pe ceilalti sa te judece pentru asta, desi nu este treaba lor. Aceste aspecte pun o foarte mare presiune asupra ta inutil. Asa ca accepta faptul ca esti virgina si nu mai face din asta un defect sau o virtute.
Ai 20 de ani. Nu e o varsta inaintata si nici prea frageda. E o varsta ca oricare alta, cat timp tu te vei gandi ca "sunt prea batrana ca sa nu fiu experta in sex sau macar sa ma pricep" vei resimti o presiune mare de a face lucrurile "ca la carte" si vei da gres.
Si poate cel mai important aspect al raspunsului meu, daca cineva te iubeste, te iubeste si virgin/a si dezvirginat/a. Asa ca nu ascunde si nu te lauda cu virginitatea ta, este doar o parte din entitatea imensa pe care o reprezinti. Partenerul tau, daca te iubeste nu te poate judeca sau iubi pe bucatele, ci te va aprecia ca pe un intreg. Totodata, nu poti simti intimitatea cu adevarat atata timp cat nu te "dezbraci" de secrete, prejudecati si clisee. Fara intimitate te poti simti violat/a cu fiecare contact.
Inca ceva. Vreau doar sa te gandesti la asta, nu insinuez nimic. In psihologie exista o notiune care se numeste "act ratat". Actul ratat defineste o alaturare de cuvinte, o expresie sau o idee care aparent nu are sens sau are o forma eronata. In plan metaforic, reprezinta o "exprimare" a subconstientului. Astfel, daca eu mananc o mancare cu gust rau la cineva si povestind despre o vreme frumoasa "gresesc" spunand ca era o vreme "proasta", desi pare ca am facut o greseala, eu de fapt m-am referit la mancarea care nu mi-a placut. (De cele mai multe ori facem asta fara sa ne dam seama). Vreau sa citesti cu atentie ultima parte a raspunsului tau anterior "Daca pana la urma nu o sa fiu cu el si o sa fiu cu alta oricum nu o sa-i spun ca nu am mai fost cu nimeni.de panicat nu ma mai panichez, cred eu, atunci a fost si gata!". Iti urez succes!

| Polaris a răspuns:

*răspunde ceva serios și cât se poate de neironic aici*

| Lascu_Ciprian_1977 a răspuns:

Buna! In urma celor spuse de tine,identific usoare semne de frigiditate, nu este nimic asa de grav, dar daca nu i-ei masuri se poate agrava.In primul rand se datoreaza faptului ca nu ai avut puterea sa discuti cu parteneri tai problema ta. Pune-ti partenerul ca in timpul sarutului sa-ti spuna ''acum iti voi mangaia cutare parte'', sa lase cateva secunde ragaz dupa care sa actioneze, astfel tu nu vei mai fi luata prin surprindere.In principiu lucrurile astea se fac din placere,simtindu-ti partenerul, lasand placerea sa-ti inunde corpul, nu constientizand tot timpul ce se intampla si infranadu-ti trairile.Bine inteles ca trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii; un partener cu mai multa experienta,care sa te abordeze cu mai multa tandrete, sa fii foarte atrasa de el, sa incetezi cand esti in plina actiune sa te mai lasi prada gandiri logice.Cu alte cuvinte daca el incepe sa-ti mangaie anumite parti ale corpului,nu trebuie sa incepi sa te gandesti; dar de ce face asta?,care este tinta lui?,unde vrea sa ajunga?,totul este din mental. Aproape sigur prima persoana cu care ai avut contact nu era o persoana cu experienta,tu nu avea-i sentimente prea profunde pentru el, a incercat sa miste lucrurile prea repede iar acestea si-au pus amprenta asupra ta. Mintea ta ca o forma de aparare cand esti in situatie asemanatore cu cea care ti-a creat neplacere iti trimite imediat un semnal '' Pericol'', subconstientul luand controlul asupra ta prin acest semnal.De aceea partenerul tau trebuie sa cunoasca problema ta,pentru a se opri, facand o mica pauza(in timpul asta tinandu-te in brate), apoi sa o ia de la capat.Vei observa ca incet, incet starea ta de ''panica'' va disparea complet, mintea ta nu va mai asocia o atingere oarecare ca fiind un pericol.Succes!

| SiLvEr1337 a răspuns:

Am o idee (ding) daca nu iti place sa fi pipaite fa-te calugarite.
Te duci frumos la biserica si vorbesti cu popa si se rezolva rolling on the floor))))))))))))))

| betty17 a răspuns (pentru SiLvEr1337):

Se vede ca esti imatur happy

| tehhhalex a răspuns:

Asta apartine de tine, incearca pana sa faci acest pas, sa ii acorzi baiatului incredere, ca sa te cunoasca si sa stie cum sa te ia, sunt fete, femei, care le plac pana sa faca actul in sine, sa fie atinse, adica "sa isi arunce baietii mana" ca sa le faca preludiu, iar al 2-lea tip de fete sunt ca tine, care nu le plac sa fie atinse, Invata sa ai incredere in tine si sa treci peste stresul psihic care il ai in momentul cand te gandesti ca urmeaza sa faci pasul asta, daca nu poti incearca sa iei pe cineva cu experienta, cu siguranta el te va face sa treci peste asta, probabil nu ai dat de persoana potrivita.