| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu parerea fiecaruia interesat sa imi raspunda. Ce varsta considerati potrivita pentru inceperea vietii sexuale? Si nu am refer la faptul ca persoana in cauza nu este informata in domeniu ci varsta perfect morala din punctul dumneavoastra de vedere. Daca va sustineti ideea si cu argumente solide ar fi minunat.

Răspuns Câştigător
| Adyr0 a răspuns:

25 de ani. La 25 de ani o persoana este matura atat din punct de vedere fizic cat si intelectual. Cel putin asa cred eu, am zis 25 de ani pentru maxima siguranta, adica merge mai greu cu vrajeala, nu mai esti asa de naiv/a, poti lua decizii avand mai multe cunostinte samd. In ziua de azi sunt unii care nici nu pot sa-si stearga mucii de la nas cu trebuie si vor sa faca sex.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

18 ani pentru ca de atunci esti major si nimeni nu iti interzice sa faci asa ceva

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca varsta ideala ar fi undeva intre 17 si 21 de ani.

| Denisa a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, cand cunoaste persoana potrivita careia sa i se dedice, cand hormonii o i-au razna, etc. Parerea mea este ca dupa 20 de ani. De ce 20 de ani? Esti matura, iubitul tau probabil e si el matur si nu vrea numai sex ci probabil si o relatie serioasa, nimeni nu iti reproseaza daca ai ramas insarcinata sau de ce ti-ai inceput viata sexuala. Varsta pe care ti-am zis-o e "virtuala". Eu am 17 ani. Daca o sa cunosc un baiat pe care sa reusesc sa il iubesc si sa vreau ca el sa fie primul cu care sa fac sex/dragoste o voi face, chit ca nu am 20 de ani. Poate o sa ajung la 21 de ani tot virgina. Nu trebuie sa ne impunem limite in viata sexuala. Cand e sa fie, va fi, trebuie doar sa avem grija, noi ca fete, sa o facem cu cineva care chiar merita. In principiu eu zic ca, dupa 19-20 de ani:*

| erik a răspuns:

Sunset, o femeie care-si pune intrebarea asta, in mod sigur nu e pregatita.Cand vei fi pregatita, o sa primesti semnale clare dinlauntrul tau si nu va mai fi nevoie sa intrebi pe cineva.Nu cred ca exista o varsta fixa, dar daca iti vei asculta glasul constiintei, nu vei face pasul acesta la momentul nepotrivit pentru tine.

| DenisaMetal a răspuns:

Recomndat este la 18 ani pentru ca poti luat o decizii singura si tu hotaresti ce faci cu viata ta happy

| Denii_9937 a răspuns:

La 18.esti destul d matur sa-ti asumi deciziile

| lolwut a răspuns:

| ERMO a răspuns:

Probabil intre 15 si 18

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@erik mi-ai interpretat gresit intrebarea.eu vreau sa stiu care e varsta care o considerati dumneavoastra potrivita. nu e vorba despre mine. in ultima vreme am avut multe discutii contradictorii pe tema aceasta si as dori si niste pareri din partea dumneavoastra- cu argumente. eu imi am propria parere si propriile argumente, dar cine stie. poate mi-o voi schimba, dar inca nu s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista o varsta standard pentru asa ceva dar ideal ar fi atunci cand simti asta pentru persoana de langa tine dar nici la 13 ani sa fim seriosi

| Cristy_6625 a răspuns:

Varsta potrivita pentru inceperea vietii sexuale o decide fiecare depinde de persoana... unele persoane se simt pregatite pe la 21 de ani, iar altele doar pe la 28...si mai sunt genul de persoane care nici macar nu realizeaza ceea ce fac si isi incep viata sexuala intre varstele de 13-17 ani