| andra4u a întrebat:

As vrea sa fiu din nou cu primul meu iubit.Cu toate ca am avut o relatie destul de complicata, cu multe despartiri si impacari, el tine foarte mult la mine.Eu,in ciuda acestui lucru eram foarte rece cu el.Acum bine inteles regret.Ne-am schimbat amandoi.Eu mi-am schimbat atitudinea gresita pe care o aveam la inceput fata de baieti, in schimb el a inceput sa stea "cu multe si degeaba" ca sa spun asa.Si parca nu mai pune suflet intr-o relatie, asa cum facea cu mine.Desigur,acum nu pot spune ca avem decat o simpla relatie de amicitie, vorbim rareori.Cu toate astea, as vrea sa ne impacam, iar atitudinea lui sa fie aceeasi de la inceput.Totusi,eu sunt foarte orgolioasa si nu cred ca as face primul pas. Vreau sa ii dau de inteles ca vreau sa fiim din nou impreuna si nu stiu daca chiar merita sa mai incerc.Astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Andra, „primul pas" există dacă este înțeles și de către el ca fiind primul pas. Fii isteață și fă-l pe el să facă primul pas. Menține relația de amiciție: stai cu el la povești de fiecare dată când îl vezi, întreabă-l despre lucrurile care știi că-i plac, comportă-te ca un bun prieten. Lasă-l pe el să redescopere ce a apreciat la tine și cu siguranță va face el primul pas. Astfel, orgoliul tău rămâne intact, iar poate într-o zi, după ce relația voastră va fi din nou „pe val", îi vei povesti despre orgoliul tău, așa cum ne spui și nouă :-)

1 răspuns:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ce a fost, a fost. Nu putem retrai ceva ce s-a terminat. Iar faptul ca esti foarte orgolioasa este o povara in adaptarea la realitate. Vei suferi pana o sa fii in armonie cu cei din jur si o sa intelegi ca nu putem gandi toata viata ca la cativa anisori cand parintii ne asigurau necesitatile doar ca sa nu plangem. Daca o sa vrea sa fie din nou cu tine poate o sa mai fiti, dar nu mai poate fi ca prima oara.