| mariaa6hg a întrebat:

Aș vrea să mă sfătuiesc puțin cu voi legat de o situație...am 22 ani, facultate terminată, educatoare, recent am simțit, pare absurd, dar am întâlnit un băiat care nu are o situație financiară ok, nici bacul luat, e și de etnie, însă are și multe calități, nu simt ca mă încântă să aibă bani, dar simt să fiu lângă el și să îl ajut să evolueze. credeți ca e chiar atât de greșit ce fac? ne înțelegem foarte bine și nu simt ca m-a tras în jos, până acum nu...l-am ajutat și cu bani chiar dacă e jenant, nu știu, voi ce părere aveți? se poate să avem o relație pe termen lung?

Răspuns Câştigător
| TimberWolf a răspuns:

Pai depinde, daca sentimentele sunt reciproce si el te vede ca pe iubita lui si nu ca pe un picior de sprijin atunci da, va merge.
Tine minte, doar relatiile pe interes nu merg! nu mai pune botu la toate materialistele care fura curent, doar relatiile sincere si din iubire dureaza.

| mariaa6hg explică (pentru TimberWolf):

Așa este, mulțumesc pentru răspuns!?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate sa aveti o relatie pe termen lung, dar atunci diferentle astea se vor cam resimti

| RAY a răspuns:

Una e ce vrem noi de exemplu să mâncăm fructe alta e ccea ce îți dorește dopamina cat mai multe dulciuri, nu noi alegem pe cine sa iubim este involuntar

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai spus de ce etnie este?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariaa6hg):

Educatie diferita, etnie diferita, valori morale si materiale diferite, caractere diferite, asadar sunteti incompatibili unul cu celalalt.
Relatia poate functiona pentru o bucata de vreme, cat barbatul ala te accepta (pana se plictiseste de tine), fiindca odata cu trecerea timpului toate aceste diferente vor iesi la iveala si vor supara.

| mariaa6hg explică (pentru Violleta2022):

în primul rând, dacă ar fi ca unul din noi să se plictisească, aceea sunt eu de el, nu invers. Eu sunt cea care e într-o continuă stare de dezvoltare, lucruri noi etc, el poate rămâne acolo să stagneze și eu să mă plictisesc, însă motivul pentru care am rămas cu el chiar dacă are aceste "situații inferioare mie", este tocmai ca ne potrivim sufletește, avem o conexiune imensă și nu e vorba de acei fluturași trecători, este vorba de gândire, principii despre viață și altele, dacă nu știi întreabă măcar, înainte să pui etichete, un sfat! happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariaa6hg):

Nu punem etichete fetita, doar vorbim ipotetic cu datele expuse de tine aici, deci nu o lua personal ca nu ti-a furat nimeni nimic.
Inteleg ca acum esti indragostita lulea de acel baiat si asta te face surda, oraba si nervoasa cand cineva incearca sa-ti arate cum arata relatia voastra din afara, ce s-ar putea intampla in viitor samd.
Am de 2 ori jumate varsta ta, deci vorbesc din experinta mea de viata, din ce am vazut si auzit in viata mea si un sfat/ parere poti primi cu bun simt, daca esti matura si capabila sa accepti realitatea in fata.
Eu iti doresc din toata inima numai fericire, alaturi de ce barbat consideri tu ca merita si te iubeste.

| Madaxo97 a răspuns:

,, O vreme, cât o să vă iubiţi, tu ai să uiţi că el a fost strungar şi el are să uite că tu eşti intelectuală. Pe orizontală, se uită multe lucruri. Dar oamenii mai stau şi vertical. Şi n-are să treacă multa vreme, şi-n timp ce el are să uite probabil mai departe că tu eşti intelectuală, tu ai să-ţi aduci aminte tot mai des că el nu este intelectual. " - când ți-am citit întrebarea, mi-a venit în minte acest citat din Ileana Vulpescu. Tu ca si educatoare ai o anumită prestanță, sunteți foarte diferiți, îți recomand mai bine să îți găsești pe cineva de nivelul tău ca si statut social, nu sa adopți un bărbat ca pe un copil și să îl educi tu, in niciun caz să il mai și întreții cu bani, cum îl înveți, așa o să îl ai.
Nu esti tu datoare cu nimic sa ajuți pe nimeni să evolueze, decât pe copilașii de la grădiniță, nu un bărbat, el să evolueze singur pe propriile picioare, nu trebuie să investești tu in el.
Mai sunt si excepții, desigur, dacă zici ca nu te-a tras în jos și vrea să evolueze, să îți demonstreze asta, cu fapte concrete, poate chiar sa ia și BAC-ul, pentru tine, să învețe o meserie, să facă niste cursuri, dacă chiar te iubește. La cel mai mic semn de lipsa de respect, o jignire, o înjurătură când vei refuza să îl ajuți cu bani, orice constrângere din partea lui care simți ca te-ar putea trage în jos, dacă simți ceva de genul vreodată, mai bine pune punct relației. Meriți pe cineva mai bun sau măcar de nivelul tău.

| Cipi1212 a răspuns:

De ce vrei unul de etnie rroma?

| mindchild a răspuns:

Sunt foarte putine sanse sa mearga.
Daca erai sigura ca va merge nu scriai aici.

Gasesti o suta de povesti cu fete care dau cu capul de diferenta de cultura. (eu stiu personal doar vreo trei)

E posibil sa se poate incadra si aici
https://www.europol.europa.eu/......r-boy-scam

| LuciLuci2 a răspuns:

Dacă nu îți fură din casă portofelul da.

| Julia2838 a răspuns:

Cel mai important este cum va simtiti impreuna si daca intre voi exista intelegere si iubire, nu mai conteaza altceva. Sa nu ti fie frica de gura lumii, doar urmeaza-ti inima si daca simti sa i fii alaturi si sa il ajuti sa evolueze. fa-o!
Nu e jenant sa il ajuti cu bani, atata timp cat si el va vrea sa si castige proprii bani si sa iasa din situatia in care se afla, pentru ca pe termen lung nu poti fi singura care munceste, deoarece de aici vor aparea multe discutii si nici nu e normal sa tragi singura pentru casa/viitori copii. Pentru moment incearca si vezi cum decurg lucrurile nu are sens sa dai cu piciorul la cineva care iti poate aduce fericire doar pentru ca nu a luat BAC-ul sau pentru ca e de etnie. Succes!