| Patricia99 a întrebat:

As vrea sa stiu dupa voi pe la ce varsta este normala o relatie... Eu am 14 ani si cred ca este putin cam devreme dar cunosc persoane mai mici si au o relatie frumoasa... Parerea voastra conteaza. Multumesc :*

19 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Buna!

Nu vad nimic rau in a avea o relatie la 14 ani, dar aceea relatie ar trebui sa insemne intelegere, sinceritate, incredere. Poti avea o relatie cu o persoana ce te respecta, dar cand iti impune relatii sexuale, devine o problema.

O zi frumoasa! happy

| Ofiintă a răspuns:

Relatie?
Chestia asta implica multe, mai intai trebuie sa iubesti pe cineva si sa te iubeasca astfel incat sa puteti sacrifica orice unul pentru celalalt.
La 14 ani relatie? Cand parintii va gestioneaza, va invatata inca, cum sa va comportati.
Nu te uita la altii, probabil prietenele tale au iubiti, si vezi foarte multa lume cuplata, dar astea sunt doar nimicuri, in special in randul copiilor.
De exemplu, eu am 16 ani si nu am avut pana acum un prieten, am suferit mult dupa cineva asta e drept, dar lucrurile nu au iesit cum mi-as fii dorit sa iasa, in schimb le vad pe prietenele mele cuplate cu al nu stiu catelelea iubit, si nu exista nicio " chimie" intre ei, mai degraba imi vine sa fug cand il vad cu prietenuso, se cearta din prostii, se bat de zici ca au evadat de la spitalul de nebuni dar cu toate astea pe fb iubirea este mare!
Deci, la ce am vrut sa trag concluzia este faptul ca aparentele inseala si inceputurile sunt tragice!
Numai bine!
pa, pa

| darrio2007 a răspuns:

Daca este o simpla relatie de prietenie, nu este nici o problema.Dar ca iubiti sunteti prea mici.

| h3r a răspuns:

Un prieten cu care să ieși la plimbare, afară la o joacă, sigur că da. Și atât că ajunge.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Mdeci,dragostea nu are varsta. O relatie se formeaza cu timpul, daca vrei sa fie una stransa. Oricum, la 14 ani ar fi numai bine cred pentru o relatie, fiindca esti mai matura decat la 12 ani ca mine big grin

| SunnyDay88 a răspuns:

La 14-16 ani nu e rau sa-ti faci prieteni.

dar asta sa ramaneti, prieteni. iubiti mai tarziu pe 18.

| Otils a răspuns (pentru SunnyDay88):

Cred ca se referea la un prieten in genul unui iubit happy si de ce la 18 ani? doar nu o sa aiba relatii sexuale cu el. Chestii normale, saruturi, imbratisari.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Otils):

La acelasi lucru ma refeream si eu. ala e prieten. iubit e cel cu care ajungi si in pat.

| stark47 a răspuns:

Cand eram mai tanar am avut relatii cu fete de 14 ani(eu avant 17), a fost ok, pana in punctul in care intervenea sexul.insa poti avea o relatie faina si fara sex(la varsta ta), asa ca poti incerca pana la punctul ala

| Aimèeeee a răspuns:

Este bine sa cunosti cat mai multi baieti(dar sa nu ajungi prea departe), ca mai tarziu sa stii ce baiat sa tii langa tine. Insa nu trebuie sa pui suflet de mica pentru ca e pacat sa iti pierzi copilaria suferind.

| неизвестныйй a răspuns:

La 14 ani oricum nu înţelegi prea multe şi nu vezi scopul.
Vrei o relaţie doar pentru că aşa e la modă, înţeleg!

| Patricia99 explică (pentru неизвестныйй):

Asta spun si eu... Noi abia am prins putin gustul vietii si ne dam mari ca le stim pe toate. Am vrut doar sa vad daca am dreptate happy

| BebelusMIKiY2 a răspuns:

Eu am spus ca voi incepe cu relaatile la 16 ani pana atunci nu!

| Adda0a0 a răspuns:

Relatiile sunt frumoase daca stii ce sa alegi. Pot fi frumoase si la 14 ani dar toata viata ai timp, daca se iveste ceva poti incerca insa ai mare grija sa nu fii ranita si sa fie persoana potrivita. La varsta ta (parerea mea) o relatie ar trebui sa fie bazata pe plimbari, glume si jocuri.
Crede-ma ca mai incolo ai timp de toate, nu te grabi si profita de fiecare etapa din viata ta! happy
oricum depinde si ce intelegi tu prin relatie. nu cred ca este o varsta anume pentru care ar fi normala o relatie insa eu consider ca de pe la 15, 16 ani. kiss

| GrayGaby a răspuns:

Au relati frumoase ca si-au gasit o persoana potrivita happy acum depinde si tu ce fel de baiat ai langa tine asta e important poti sa iti incepi o relatie la 14 ani dar ai grija ce om ai langa tine dupa cum sti fiinta umana de obicei e un animal cu minim 2 fete happy

| Erica2018 a răspuns:

Cred ca o relatie serioasa o poti incepe de la 16 ani...de la 14 ani clar nu este o relatie serioasa.
Si aici nu tine de parerea noastra, dar de parerea ta, de ceea ce crezi tu.Tu nu trebuie sa te iei dupa ceilalti...adevarul este ca acum este la moda sa ai prieten de la 13 ani, dar acestea nu sunt relatii foarte serioase.

| juliaxo a răspuns:

Draga mea, ai sa intri intr-o relatie cand esti -pregatita-, nu -grabita- happy xx Cred ca te deranjeaza faptul ca te simti singura, si ii vezi pe toti fericiti cu un prieten/prietena. Mie sincer, am doar 17 ani, dar totusi, mi se pare dezgustator sa vad doi "copii" care abia au terminat clasa a 7-a, tinandu-se de mana, sarutandu-se, etc etc! Dezgustator e putin spus! xx Cred ca si tu asa ai sa crezi cand ajungi la varsta mea si nu ai sa regreti ca nu te-ai facut de rusine, cum se fac prietenele tale. Ai sa simti tu cand esti indragostita de un baiat care te si merita! Nu incepe de la 14 ani pentru ca ai sa te obisnuiesti cu relatiile de copii, "relatii de fite", de doi bani draga. Si eu cunosc multe fete de genul, au inceput cu relatiile de la o varsta frageda, doar asa, sa fie ele mai "deosebite" - relatiile lor, bineinteles, nu au tinut mult timp, dupa care si-au gasit un alt prieten - asa se vor obisnui, nu isi aleg prietenii cu "cap", sa spun asa, si se vor plictisi repede de relatie! Gandeste-te la casnicia lor, oh Doamne! Nu e bine sa incepi devreme, ar trebui sa stii asta de la parinti x Fii tu mai inteleapta si educa-le :-) xoxo

| Love7Help a răspuns:

Eu încerc sămi fac prietenă şi am 12 ani şi jumătate

| Mihai-Dorin_Popa_1993 a răspuns:

La varsta ta nu te agita prea tare cu relatiile.Scoala ar trebuie sa fie lucrul cel mai important, relatiile cum spun ceilalti dupa 17-18 ani, atunci esti mai coapta la minte intalnesti mai multe tipuri de persoane.