| Alleexxia a întrebat:

Aseara am facut sex,,iar prezervativul s-a rupt, dupa ce si-a dat drumul si a scos penisul, a observat ca era rupt. In 4 zile trebuie sa-mi vina menstruatia, are rost sa iau astazi pastila de a 2 a zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz nu se foloseste pastila de a 2-a zi deoarece ar fi complet INUTIL si ai proceda in mod IRESPONSABIL in caz contrar. Este determinat stiintific si medical ca in ultima saptamana a actualului ciclu menstrual, cea de dinaintea urmatoarei perioade menstruale, FORMAREA UNEI SARCINI ESTE IMPOSIBILA. In aceste ultime 7-9 zile ale ciclului menstrual NU EXISTA OVUL VIABIL in organism, in consecinta spermatozoizii ajunsi in uter nu mai au ce sa fecundeze deci 100% nu se poate forma o sarcina. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu 4 zile inainte de menstruatie nu mai erai in perioada fertila, deci, risc de sarcina nu mai exista!

| neutrino a răspuns:

In mod normal, da, dar aceasta pastila nu este indicat sa o iei ori de cate ori calci pe bec, fiid destul de daunatoare corpului tau.

| Emilian65 a răspuns:

Nu mai are rost sa iei pastila, pentru ca actul sexual s-a desfasurat cu cateva zile inainte de ati veni ciclul menstrual.