| GGnescafe a întrebat:

Aseară la ora 1 noaptea eu cu prietena am întreținut relații sexuale protejate, dar s-a rupt prezervativul... Înainte de sex ea la ora 23 a luat un antibiotic. Și acum de dimineață la ora 10 i-am dat pilula de a doua zi. Întrebare mea este: Credeți ca și-a făcut efectul pilulă dacă ea a luat cu 11 ore înainte un antibiotic? Rog seriozitate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai copil imatur si lipsit si de cea mai elementara informatie.
Ai macar chiar si cea mai vaga idee : CAND, CUM si IN CE CONDITII se poate forma sarcina?
In mod absolut sigur NU ai mici cea mai vaga idee cat de grave si severe dereglari hormonale poate sa provoace acea pastila blestemata si nenorocita.
De ce? In ce scop? ai obligat-ope prietena ta sa foloseasca acea pastila contraceptiva?
Mai doresti si seriozitate? in privinta IRESPONSABILITATII de care ai dat dovada?

| Floridori a răspuns:

I-ai dat TU pilula de a doua zi? Sa inteleg ca nu a luat-o de bunavoie?

Pilula de a doua zi are efect garantat numai in cazul in care este luata in timp util (maxim 72h) si daca OVULUL NU A FOST FECUNDAT DEJA INAINTEA ADMINISTRARII PASTILEI.
Este adevarat ca tratamentul cu antibiotic scade efectul pilulelor contraceptive in general, dar cantitatea de hormoni sintetici din pastila de a doua zi este atat de mare incat efectul ar putea sa ii scada usor sau chiar deloc daca a fost vorba doar de 1 antibiotic si nu are mai multe zile de tratament la activ.
Trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca daca fata NU este in perioada fertila si nu ai ejaculat in interiorul vaginului, oricum nu era risc de sarcina si pastila a fost luata degeaba.Pastila de a doua zi ii poate cauza dereglari hormonale si cel putin urmatoarea menstruatie ar putea fi una atipica.
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Nick007e a răspuns:

Nu are nici o treabă pilula cu antibiotice, stai liniștit pilula a-și face efectul sigur. Componentele pilulei nu sunt afectate de antibiotice compuși activi.