| robertshadow a întrebat:

Aseara prietena mea mi-a spus ca vrea sa ne despartim, ca e ultima data cand vorbim, si fara motiv va spun din tot sufletul ca nu are.Pe altul nu cred ca a intalnit ca e o fata care nu prea iese,si nu imi da semne de genul asta ca simti asta,doar mi-a zpus pe parcursul zilei de ieri ca ma pupa, mai mult ea ma baga in seama, deci nu se pune problema asta.Pe parcursul relatiei s-a mai intamplat de vreo 3-4 ori ca e ultimul mesaj dar tot s-a impacat cu mine.E o fata orgolioasa,off ce mai facem cu orgoliul asta si alintata,la un moment dat imi spunea ca daca nu imi convine cum se poarta,cum e felul ei sa nu mai stau cu ea si gata,dar eu o iubesc mult si nu am vrut sa ma despart de ea.E genu careia si daca ii argumentezi zicea,daa,bine,aha, Simt ca ma iubeste, si prietena ei foarte buna mi-a spus.NU stiu ce credeti de atitudinea asta a ei asa indiferenta,eu zic ca asa vrea ea sa para ca de ex aseara m-a sunat cineva si foarte speriata,ma intreba cine este,adica era geloasa totusi,cred ca starea asta a ei indiferenta o are ca sa-mi arate mie ca e puternica,dar eu tot imi pun semne de intrebare daca ma iubeste cu adevarat,a plans pentru mine de cateva ori,cand am avut discutii mai serioase si civilizate din partea ei.

NU stiu cum sa fac sa scap de starea asta,pe o parte stiu ca nu am gresit cu nimic,dar pe de alta parte mi-e teama sa nu o pierd,o iubesc foarte mult,cand ma gandesc ca eram aproape de ea,ne sarutam,am facut dragoste cu eaq,precizez ca gandesc destul de matur dar cu dragostea nu te pui, totusi si eu la un moment dat m-am saturat sa tot o impac.Ma gandesc ca am gresit ca am nu am fost mai strict,gen sa nu o impac eu mereu,si i-am explicat asta ca o fac pentru ca o iubesc mult,stie,am vrut sa stie ca eu ii permt insa tot asa face mereu.
Si daca ma purtam mai indiferent cu ea inca de la input se tot supara din orice,si am preferat sa o las as cum e ea,deci practik am evitat certurile de dragul de a nu o supara.

Si inca o intrebare,inainte de mine a stat cu unul care o ameninta,o jignea,ar trebui sa-i dau un mesaj gen"Gandeste-te cum se purta ala cu tine,cum te facea si cum ma port eu cu tine"Te iubesc, pe de alta parte am prostia asta in cap ca daca i zic incepe sa se gandeasca la el desi stiu bine ca il uraste cai ii trimitea mereu mesaje de amenintare, ce spune-ti sa-i trimit mesajul legat de fostul si ce parere aveti de situatie in general?

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu pomeni de fostul sau de oricine altcineva. Intr-o relatie exista doar: "eu si tu", cand apare o a treia persoana, chiar si numai in discutii, nu mai este o relatie.
Parerea mea este ca trebuie sa o faci (putin) sa-ti simta lipsa. Poarta-te mai distant, mai rece cu ea, vezi cum reactioneaza. Daca nu-i pasa, atunci este bine oricum sa stii, dar daca ii pasa, atunci va trebui sa-si analizeze si ea un pic comportamentul, sa vada ca a gresit fata de tine si sa se poarte altfel cu tine.

| smileyface_4718 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce aproape toate raspunsurile contin sfaturi de despartire sau pauza. Lumea din ziua de azi e obisnuita ca atunci cand ceva scartaie sau se strica. trebuie aruncat la gunoi. Eu zic, daca o iubesti si simti ca te iubeste, nu renunta! Nu spun sa fi presul ei, dar nu cred ca de cand sunteti impreuna ea nu ti-a aratat ca te iubeste sau nu a facut si lucruri dragute. Bineinteles la suparare accentuezi doar lucrurile mai putin placute, dar eu zic sa lupti!
Ar trebuii, dupa parerea mea sa ai o discutie serioasa cu ea, poate ca din cauza relatiei precedente si-a pierdut increderea si face lucrurile astea la o perioada de timp doar ca sa ii arati ca esti stabil si ca nu o sa faci ca si fostul. Probabil ca are nevoie de stabilitate din partea ta si vrea sa si simta asta. In legatura cu mesajul, nu i-l trimite, nu te lega de fostul prieten, pentru ca o va deranja, construieste-ti un loc in inima ei pentru felul tau de-a fi si pentru relatia frumoasa pe care i-o poti oferii, nu concura cu nimeni big grin! Succes!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Din experienta proprie iti spun sa spui bye-bye.O sa suferi acum, dar mai tarziu o sa fie bine.Primul pas este cel mai dureros, dar si cel mai necesar.Ce vrei de la relatie? Caci mie imi pare ca nu merge nicaieri.
Ai grija de tine pentru ca tu esti cel mai important.

| strengaritzza a răspuns:

Waaaaaaaaaaaa, roman a scris. laughing))

| sellenaD a răspuns:

Se pare ca iti pasa de ea si ar trebui sa incerci sa vorbiti. Poate incerca sa vada daca iti pasa cu adevarat de ea si chiar daca tu ai impresia ca nu ai gresti cu nimic ei poate i s-a parut ca nu ai facut ceva bine si nici nu isi da seama ca tu nu ai facut intentionat. Zici ca fostul ei era diferit in sensul rau,probabil, a devenit mai precauta si chiar daca tu te porti mai frumos cu ea, uneori, se gandeste ca nu poate fi asa bine, frumos si atunci incepe ''sa caute''se supara singura. Cand eviti certurile banuiesc ca ea vorbeste ceva si tu o lasi nu ii zici nimic, dar daca ea incepe sa vorbeasca despre ceva si tu nu vorbesti cu ea chiar daca o sa taca, atunci si pare tot bine, ea nu uita problema respectiva si in timp se aduna.Nu zic sa te ceri cu ea, dar daca vrei sa fi cu ea trebuie sa incerci sa o intelegi, sa vorbesti cu ea. Si nu trebuia sa fi mai strict. Ziceai ca e foarte orgolioasa si totusi s-a impacat cu tine de mai multe ori, cred ca si ea tine la tine si da e si geloasa. Gelozia desi e ceva negativ atunci cand o persoana e geloasa inseamna ca o iubeste pe cealalta persoana, dar sta prost cu increderea in ea de aceea nu poate avea incredere nici in partener si in ultima faza o astfel de persoana e in stare sa renunte la partener pentru ca neincrederea o face sa creda ca mai devreme sau mai tarziu asta ar face si partenerul.Relatiile nu sunt doar roz. important e sa reusesti sa treci cu bine peste toate problemele aparute, rezolvandu-le.Nu cred ca trebuie sa ii amintesti de fostul prieten, daca vrei sa te pui pe tine intr-o lumina pozitiva nu te compara cu cineva negativ ci fa ceva sa isi dea seama ca esti mai bun decat el fara sa il amintesti si pe el. Poti sa ii repeti ceea ce simti pentru ea.Sunt oameni pe care orgoliul si neincrederea nu ii lasa sa se poate cum ar vrea chiar daca iubesc.Aceasta este parerea mea sper sa iti foloseasca...

| robertshadow explică (pentru sellenaD):

Chiar asa sa fie orgoliul ei de mare incat de cate ori ne-am certat sa nu incerce ea sa faca primul pas desi eu nu i-am dat nici un motiv de suparare>de ex s-a suparat la un moment datca imi dicta ceva prin tel si nu am auzit foarte bine si m-a facut nu stiu cum si nu a mai vorbit doua zile,pentru nimic,apoi ne-am impacat si a trebuit sa ii dictez eu ceva si tot asa i s-a intamplat si ei sa nu auda foarte clar si i-am spus vezi atunci pentru nimic nu ai mai vorbit cu mine si m-ai jignit acum eu nu ti-am facut asta si incepea sa rada,vazand ca am dreptate si chestii din astea se intampla frecvent,practic ea incepe cearta pe un motiv absurd eu ii argumentez vede ca am dreptate si se supara nu mai vorbeste cu mine,chiar asa sa stau eu mereu sa o impac>De ex acum cand s-a suparat am intrebat-o cu ce te-am suparat de data asta la care ea zice cu tot si imi da mesaj cu PAAAA,e ultima data cand vorbesc,bine a mai dat mesaje de genul asta, dar la un moment dat nu mai suporti indiferenta asta apatrenta desi stiu ca ma iubeste ca altfel nu ma suna mereu si nu vorbim non-stop.

Nu stiu ce sa mai fac, zic za o las o zi sa vad cum reactioneaza si p urma daca nu da nici un semn sa incerc sa vorbesc cu ea sa vad ce rezolv.I-am explicat sa nu profite de faptul ca sunt baiat bun cu ea si ii permit toate astea, la care ea spune daca ma tine, bine nu o zice la misto dar totusi.

| sellenaD a răspuns (pentru robertshadow):

Eu nu pot sa zic ce sa faci..parerea mea e ca ar trebui sa luati o pauza sa ii zici ca nu mai poti nici tu asa si ca daca te iubeste trebuie sa se mai controleze si ea, sa se poarte mai frumos cu tine.In pauza sa nu o suni, cauti, etc. stabiliti cate zile sunteti in pauza si apoi vedeti voi. Daca nu schimba chiar nimic thinking poate ar fi bine sa te gandesti sa te desparti de ea.

| Octavian26 a răspuns:

Omule esti intr-o big problema, am fost o buna perioada de timp( cca 2 ani ) in aceeasi situatie ca si tine, (in prezent am scapat de esirile astea gen Gata punct sau alte balarii = sotie + copil ) Sfat - mai bine suferi acum decat mai tarziu, (desi s-ar putea sa nu suferi daca zici ca te iubeste si ea) totusi eu asa am facut am pus eu punctu si bineinteles ca ea a pus virgula, nu stiu daca mai inteles dar de dragu iubirii pe care i-o porti sa te trateze ca pe presuletul ei din dreptul usii ( Daca nu faci pasu acum si aflii cu adevarat daca te iubeste sau nu poate vei afla mai tarziu ca nu te iubeste si ai suferit si vei suferii degeaba) Pace! Love Sucks! big grin