| anonim_4396 a întrebat:

Astazi cand vorbim de iubire majoritatea se gandesc la sex.De ce? Asa de important e sexul in vietile noastre/in relatii? Care e importanta sexului in afara de a avea urmasi? Dar de ce atunci cand vorbim de sex nu ne gandim la iubire? Iubirea nu e mai importanta decat sexul? Sa ne gandim... iubirea e acel sentiment frumos care ne face sa simtim fluturi in stomac, e lucrul esential pentru a trece la etapa urmatoare:sexul! Dar stai...sex? sau dragoste? Care e diferenta dintre a face sex/dragoste?

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Interesantă întrebare, deşi a mai apărut pe-aici. Diferenţa este că atunci când faci dragoste, o faci cu cineva cu care eşti într-o relaţie, şi pentru care ai sentimente profunde şi trăiri destul de intense.
Sexul, în schimb, este doar acţiunea propriu-zisă şi nimic mai mult. Nu implică sentimente şi nici cine ştie ce promisiuni.
E adevărat că în ziua de astăzi găseşti sex absolut peste tot, el devenind un subiect de interes mult prea mare, însă pentru mine, el nu are cine ştie ce relevanţă. În ceea ce priveşte doi oameni, iubirea este mult mai importantă. Sexul vine şi pleacă, şi pe lângă asta - poate fi înlocuit cu o mulţime de alte activităţi.

| Ellenna a răspuns:

Sex faci cu oricine, din distractie. Dragoste faci din iubire. Sa te culci cu cineva inseamna sa si ai sentimente pentru acea persoana. Eu, una, nu ma vad culcandu-ma cu cineva din distractie, nu sunt genul. Fac acest lucru din dragoste, e ceva minunat, atunci cand il faci cu cineva la care tii, pe care il iubesti. Nu degeaba sunt catalogate "fete usoare" cele care fac sex pe bani, fara sentimente. Toata lumea se gandeste la sex in ziua de azi. Am evoluat intr-un mod nu prea placut. Acum cateva zeci de ani, nimeni nu gandea asa si parerea mea e ca era mai bine atunci pentru ca inainte de a face dragoste cu cineva, ajungeai sa tii la acel `cineva`. Sexul nu e asa important intr-o relatie. Poti sa faci o multime de alte lucruri care sa inlocuiasca sexul., dar are si el o anumita importanta. pentru ca, dupa un timp, cand ajungi sa tii la o persoana destul de mult, ajungi sa vrei sa ii daruiesti ceva mai mult. E. o activitate placuta cu o persoana pe care o iubesti. E un fel de sarut, numai ca. e mai complex, cu mai multe sentimente ( nu stiu cum sa iti explic ). Din pacate, in ziua de azi nimeni nu mai pune pret pe iubire. Pacat.

| ShowTim3 a răspuns:

Da,majoritatea se gandesc la sex ca nu au ce face.
Da, e important atata cat timp nu faci o obsesie din asta si in relatii e important.
thinking nu stiu la asta
Sunt ambele importante trebuie sa fie in doze exacte ca sa mearga big grin
Depinde cat de repede treciwinking daca sti ca persoana cu care esti e de incredere poti sa faci aia si intr-o saptamana, nu vad problema.
:d E cam acelasi lucru, pleaca de la aceias baza si se termina la gandire, cand faci sex faci cu o persoana care e de distractie, de care profiti happy si dragostea faci cu o persoana la care ti.
Conluzia, cred ca e important, atata cat timp ai capul pe umeri si esti o persoane care stie ce e bine /ce e rauwinking si care stie sa citeasca oamenii. Succesu---ri big grin tongue

| Rares2594 a răspuns:

Salut.iti zic eu,nu sexul e ce-l mai important,ci iubirea,dar altii nu stiu sa aperecieze asta, cred ca daca fac sex is ce-i mai ce-i, nu e adevarat iubirea ar trebui pe primul loc.Intre dragoste si sex este o diferenta mare! Sex-ul il faci din placere, nu din iubire sau altceva.Insa dragostea o faci din iubire pentru persoana aia pe care o iubesti. Sper ca te-am lamurit ceau! Funda!?

| RainbowAndra a răspuns:

Salut, Lightose!
Este pacat ca in ziua de azi oamenii se indragostesc cu adevarat cam rar. Multi spun ca sunt indragostiti, insa intre majoritatea este mai mare atractia fizica decat cea spirituala. Eu cred ca dragostea este ceva foarte special si nu se rezuma numai la sex. Este adevarat ca si el are un rol important, dar ar trebui ca intai sa iubesti cu adevarat o persoana si ea pe tine pentru a ajunge la aceasta etapa. Ar fi o lume mai buna daca mai multe persoane ar gandi asa, insa in ziua de azi ce sa mai ceri? sad. Eu sper cand voi fi mare sa am parte de o dragoste adevarata, sunt o visatoare, dar cine stie poate ca se va intamplahee hee. Dar tu, esti de acord cu mine? Sper sa primesti cat mai multe raspunsuri sincere. Mult noroc!
Pa, pa :*!

| SparklingAngel a răspuns:

Diferenta este ca sexul nu implica sentimente.Se pune accent pe sex pentru ca este un subiect foarte mediatizat, zilnic vezi in ziare care-s beneficiile sexului pentru sanatate, toata lumea si-o trage cu toata lumea.Acum cativa ani nu se punea atat pret pe sex, acum cred ca e de vina si faptul ca adolescentii au prea multe surse de unde se pot informa