| Marxel a întrebat:

Astazi este a 14 zi cand imi intarzie menstruatia, este una neregulata, pana acum cel mai mult mi-a intarziat 11 zile, mi-e frica sa fac sex cu prietenul meu si de ceva timp facem petting si ma gandesc ca nu cumva sa fi ajuns sperma la pasarica mea, ceea ce e putin probabil ca am avut grija, dar pun si raul in fata. Eu zic ca nu a ajuns, dar daca a ajuns pe labii de exemplu e destul pentru a ramane insarcinata? Vreau sa va spun ca nu am avut niciun contact sexual, doar anumite joculete, spuneti-mi daca exista posibilitate de a fi insarcinata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata ar trebui sa stie foarte bine dar sa si inteleaga ca NU este suficient ca sperma sa ajunga in vagin si cu asta GATA in mod automat se formeaza sarcina. Sperma poate fi ejaculata IN VAGIN in toate cele circa 20 de zile ale ciclului menstrual care NU fac parte din PERIOADA FERTILA fiindca in acele zile NU poate exista un OVUL VIABIL in uter si din acest motiv spermatozoizii nu vor avea ce sa fecundeze (in cazul in care printr-o minune ar reusi sa treaca din vagin in uter). In concluzie daca NU ai fost in momentul ''joculetelor'' in perioada fertila a ciclului. in acel caz posibilitatea de formare a sarcinii dispare aproape in totalitate! Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Anonima555 a răspuns:

Mai bine fă un test de sarcină. Nuști niciodata ce te așteaptă.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cel mai probabil intarzierea menstruatiei nu are legatura cu sarcina mai ales ca nici nu ati avut contact sexual propriu-zis doar petting si ati avut grija sa nu ejaculeze in zona intima. Chiar daca sa zicem ca lichidul seminal ajunge in zona labiilor sunt sanse foarte mici sa ramai si astea daca se intampla in zilele de maxima fertilitate. Dar tu cum ai o menstruatie neregulata nu poti sa tii dai seama exact cand se intampla asta asa ca mai bine nu riscati si folositi o metoda de contraceptie in caz ca va decideti sa treceti la urmatoare etapa. Nu vrei sa stai mereu cu teama ca poti ramane gravida de fiecare data cand aveti relatii intime. Mai asteapta putin poate menstruatia isi face aparitia in cateva zile. Numai bine

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ajunge sperma in pasarica ta nu ai cum sa ramai insarcinata.