| AHappyDay a întrebat:

Astazi lucram in plus la matematica si am gasit urmatoarea problema intr-o culegere: Aratati ca un patrulater este dreptunghi daca si numai daca are trei unghiuri drepte. Va rog sa am ajutati, dau funda.As vrea rezolvarea dar si explicatii cat mai coerente va rog.

Răspuns Câştigător
| mafialuialinus a răspuns:

Deci incepi asa 3 unghiuri de 90 grade este 270 grade iar un paralelogram are 360 grade apoi afli cat e celalalt unghi si vinde 360-270=90 si zici asa apoi abcd-paralelogarm si m unghiului a b c d =90 => ca ABCD Dreptunghi ai inteles?

1 răspuns:
| zdrangoi a răspuns:

Suma unghiurilor intr-un patrulater este 360 grade.
daca are 3 unghiuri drepte are 3x90=270 grade.
deci al patrulea unghi are 360-270=90 grade.
un patrulater cu patru unghiuri drepte este dreptunghi sau patrat(daca are si laturile egale).