| Joltedoru a întrebat:

Ati auzit de metoda de protectie, metoda calendarului si ati folosit-o si ii o metoda buna'protejeaza bine'? zilele de fecundare se numara din prima zi in care vine menstra? va multumesc frumos si astept raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o metoda rezervata cuplurilor casatorite, stabile, in viata carora un copil nu ar fi o problema, fiindca are un risc de sarcina de peste 30% (nu e prea sigura). Ea se aplica numai la femei de pest 18-19 ani, care au menstre perfect regulate (se accepta o zi de abatere in 6 luni consecutive insumate) si cicluri menstruale mai lungi de 24 de zile. Se considera cu risc minim, primele 5 zile numarate din prima zi a menstruatiei, inclusiv aceasta (indiferent cat dureaza menstruatia) si ultimele 5 zile inaintea unuei noi menstruatii. Asta inseamna 10 zile consecutive in fiecare luna, centrate de ziua venirii menstrei.

1 răspuns:
| Cătălina a răspuns:

Metoda calendarului nu este o metoda sigura de protectie, mai ales daca ciclul menstrual este dereglat.
Intra aici si documenteaza-te:
http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php