| anonim_4396 a întrebat:

Ati face avort?thinking daca da astept o motivatie daca nu la felbig grinbig grin

26 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Dac as fi ramas insarcinata acum cativa ani, da as fi facut, in momentul de fat in nici un caz, ne dorim un copil. niciodata nu m-am vazut mama singura sau mam tanara, adica 19-24 ani, nu este momentul, intotdeauna mi-a placut sa ies, sa ma distrez si nu eram pregatita sa fiu mama, stiam ca mai tarziu as fi regretat pasul asta, si sarcul copil nu ar fi avut toata iubirea si atentia din lume. in general ca sa fii parinte trebuie sa fii pregatit moral si financiar.

cami
| cami a răspuns:

Oricine are dreptul la viata! Dupa cum am mai spus, eu vreau sa am 5 copii, niciun avort ( sper sa fie posibil ). "Sa nu ucizi" este una dintre poruncile Decalogului, daca esti credincios, constiinta te va certa putin.

| Sara2 a răspuns:

Toti ziceti ca nu dar in momente de disperare ati face, eu una stiu ca nu rezist la asa o durere si m-as arunca dp bloc sa o simtmai putin, nu glumesc

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Nu.nu as face asa ceva.Nu as fi in stare sa omor un suflet nevinovathappy.

| xibalba a răspuns:

@cami, iti ghidezi toata viata dupa Decalog? Adica daca nu era decalogul aveam liber la a omori oameni?

Nu as face avort, dar nu pentru ca decalogul spune sa nu omoram, ci pentru ca m-ar mustra constiinta. Acum... cum spune si secretel, in fata situatiei cu pricipa, ti se pot schimba toate principiile si toate valorile morale.

Janina
| Janina a răspuns:

Acum eu zic ca nu as face avort, deoarece nu sunt de acord cu el, practic omori o fiinta, un om...insa pusa in fata situatiei nu stii niciodata ce ai fi capabil sa faci straight face

| Victoria a răspuns:

Niciodata, sub nicio forma si pentru nimic in lume. In primul rand, datorita existentei mijloacelor de contraceptie, pe care toata lumea ar trebui sa le cunoasca, numai o persoana inconstienta ar ramane insarcinata involuntar. Iar daca ramai insarcinata impotriva vointei tale, trebuie sa iti asumi consecintele faptelor tale, oricare ar fi acestea. In al doilea rand, eu iubesc foarte mult copiii si nu as fi vreodata in stare sa-i iau viata vreunuia, cu atat mai putin unuia care nici nu s-a nascut. Cum este posibil sa existe oameni atat de meschini, carora sa nu le pese de viata unei fiintei umane?! In orice situatie te-ai afla, daca nu ai avut grija, trebuie sa suporti consecintele! Nu trebuie sa fii lasa si sa avortezi! Nu deveni ucigasa propriului tau copil!

| oz a răspuns:

Sunt baiat...deci nu se pune problema. Dar daca aflu ca o fata pe care o cunosc a facut avort...nu mai schimb o vorba cu ea...pana la sfarsitul vietii mele.

| lostcontrol12 a răspuns:

NU!
Porunca Domnului „Să nu ucizi" rămâne de neschimbat. Aceasta nu se referă numai la luarea non-necesară a vieţii unui alt om sau animal, ci se referă şi la distrugerea fără rost a oricărui lucru viu.
La fel, unele cuvinte din jurământul lui Hipocrat sunt interesante: „...Nu voi da nici un medicament mortal nimănui dacă mi se cere, nici nu voi da asemenea sfat, şi, de asemenea, nu voi da unei femei ovule pentru a induce un avort", iar Hipocrat este recunoscut drept un tată al medicinei. Însă versiunea originară a Jurământului Medicului din 1948 are, printre altele: „Voi peăstra cel mai mare respect pentru viaţă din momentul concepţiei;..."

| julieta a răspuns:

Nu as face avort...numai cand pronunt acest cuvant ma trec toti fiorii.imi doresc foarte mult o fetita, dar stiu ca inca nu este momentul, am aproape 22 de ani.am langa mine o persoana care este impotriva avortului, detesta cuvantul asta, sunt mandra ca am asa prieten. nu ca altii care primul lucru pe care l-ar face cand ar auzi ca partenera sa a ramas insarcinata, se va duce sa-i faca o programare pentru intrerupere de sarcina. sper sa am un bebe sanatos si sa nu fiu nevoita de a face intrerupere de sarcina din cauza unor motive de sanatate.

| wannabe a răspuns:

Daca as fi fata laughing in niciun caz nu as face avort

| BUBULINA a răspuns:

Bv cami te iubesc

| cryss_1828 a răspuns:

Eu una in momentul de fata zic ca nu as face avort indiferent de varsta, situatie financiara samd insa cum au spus si ceilalti.in momentul de fata .ideile ti se pot schimba.Stiu ca daca as face avort m-as simtit vinovata, as avea mustrati pe constiinta...insa nici sa il dau spre adoptie nu as putea pentru ca totusi ar fi sange din sangele meu .rodul iubirii * sa zicem * dintre mine si baiatul respectiv. Oricum eu una sper ca lucrul asta sa se intample cand ne dorim aman2 ( atat eu cat si cel de langa mine ) cu adevarat, si sa avem posibilitatea sa il crestem si sa il educam.

| crizantema a răspuns:

Vezi tu... a face sau nu avort intotdeauna e o decizie grea, si zic asta pentru ca pe de-o parte intervine constiinta-gravitatea pacatului, avortul e o crima! si in plus acel copil este o fiinta umana deci cu drept la viata ca toti ceilalti, un bebe la 3 luni, varsta legala la care se produce avortul, are maini, ochisori, nas, se zbate, inghite, da cu piciorul, e sensibil la caldura, la atingere, lumina, zgomot, isi suge degetul si toate sistemele corpului functioneaza.Pe de alta parte intervine societatea in care suntem obligati sa traim, in special mentalitatea pe care aceasta o promoveaza, mai bine zis pe care fiecare dintre noi o promovam.In momentul in care afli ca esti pe cale sa ai un copil, indiferent de caracterul sau personalitatea pe care o ai, te gandesti automat la ce o sa zica lumea, parinti, apoi la cum o sa-l cresti si daca esti dispusa sa-i dai viata, ceea ce e trist pentru ca multe tinere recurg la avort tocmai pentru ca le este frica ce "predicile" celor din jur.Tot aici mai apare o "problema"... daca te hotarasti sa pastrezi copilul si pe parcurs afli ca fatul sufera de o boala grava si i se dau sanse minime de viata, ce faci? Ii iei drepul de la viata, cu pretextul ca il scutesti de o viata chinuita? Multe zic da...:-

| crizantema a răspuns:

Deci nu, nu as face avort pentru ca nu as putea trai cu gandul ca am ucis, ca am condamnat pe vecie un suflet sa se chinuie in iad...Eu cu toate ca am doar 18 ani imi doresc foarte mult un bebe, ba chiar mai mult am de gand ca pana la toamna viitoare sa tin la piept un mititel...

| crizantema a răspuns:

Am uitat sa intreb daca sti cum se face un avort. Poate exagerez sau sunt informata gresit... dar din cate stiu eu, doctorul cu un instrument, ca un fel de cleste, smulge bucati din fat...cate-o manuta... un piciorus...iti dai seama daca la 3 luni ii functioneaza sistemele organismului, va simti durerea? Oare cele care fac avort stiu chestia asta? Sunt oare informate si despre acest lucru?

| cristina93 a răspuns:

Niciodata. Chiar daca ar fi o sarcina nedorita nu ar recurge la avort! Nimeni nu are dreptul sa ucida, mai ales un suflet nevinovat, care a luat nastere din vina sau din dragostea a 2 persoane. Nu as face avort, de ce sa plateasca el pentru greseala mea. Iar daca nu e o greseala, garantat nu as face, abia astept sa cresc mare si sa am un bebe love struck de fapt 2, nu nu, 3...ma mai gandesc catihee hee

| Aurelia a răspuns:

Nu, nu as face niciodata asa ceva. Chiar daca tatal copilului m-ar parasi, bietul copilas nu ar avea nicio vina ca asta s-a intamplat! Dar un lucru e sigur: nu as avorta pentru nimic in lume, nu as lua viata unei fiinte nevinovate niciodata.

| Zambete89 a răspuns:

Dayanadia, scumpa si draga, un avort nu este chiar o joaca, e o trauma pentru orice femeie...
Aparent este f simplu, dar sufleteste vei fi daramata. e o suferinta interioara pe care nu pot sa ti-o descriu.Nici un barbat nu merita sacrificiul suprem pentru 5 min de placere.

| ketty a răspuns:

Acum depinde din c unghi privesti avortul...

de ex... o pr fff bine de-a mea isi dore f mult un copil iar dupa c a ramas insarcinata a fost nevoita sa fac avort pentru ca fatul avea grave malformatii...

probabil ca multe dintre noi ar fi procedat tot asa in situatia ei...pentru ca toti ne dorim un copil sanatos... dar sa omori un copil nevinovat din prostia ta ca nu te-ai protejat stiind ca e o parte din tine...si ca e sanatos... mi se pare crima...

| necunoscutul a răspuns:

Chiar daca nu as avea posibilitati pentru a creste un copil las preda statului, dar un avort nu as face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bv fetelor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa fii incastienta sa ramaii insarcinata, daca nu-ti doresti un copil.NU as face avort, oricat de greu mi-ar fi nu asi lua viata unui sufletel nevinovat, cum as putea sa fac avort cand unele femei isi doresc copiii si nu pot avea, daca nu l-as putea creste l-as da spre adoptie, dar nu sa fii in stare sa ucid o fiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o fetita de 5 ani pe care am nascuto la 17 ani. sunt f mandra ca nu am facut avort desi toty ma implorau s-o fac.nu as faceo niciodata. un copil e un miracol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miha 248 sunt constienta de ceea ce spui.stiu ca acest lucru nu e o e o joaca ci din contra o decizie grea si totodata importanta pe care o iei. cel mai grav este ca din ce in ce mai multe fete de 15 15 16 17 ani etc fac avort ceea ce nu mi se pare deloc in regula sa faci un avort de la o varsta atat de frageda. poate dauna pe viitor si mai grav sa nu mai poti face copii vreodata.
stiu ca sunt situatii si situatii... avortul facut din cauza unor probleme de sanatate a fatului este o durere si mai mare pentru mama nici nu vreau sa mi imaginez.
Ca sa raspund si eu la aceasta intrebare:nu cred ca as putea sa fac avort, sunt prea miloasa, prea sufletista, si m ar mustra groaznic constiinta.sunt genu de persoana care analizeaza greselile facute si cred ca m as gandi tot timpul acolo.
inteleg si fetele care au trecut prin asa ceva.stiu ca nu este asa simplu sa ai un copil de la 15 ani de ex, parintii sa nu fie de acord, baiatul respectiv sa nu ti fie alaturi, si mai e si problema scolii. un copil pp mult mai mult sacrificiu si iubirea e cea mai imp pentru el.
Inainte de toate fetelor trebuie sa ne protejam pe noi si apoi sa ne gandim la faza cu partenerul ca nu se simte bine nu stiu cum(cu prezervativ de ex). trebuie sa ne punem noi pe primul loc, sa ne iubim si sa ne gandim ca noi suferim daca facem un avort nu baiatul de langa noi.
Aveti grija de voi! va pup:*:*:*:*:*

| celeste a răspuns:

Nu as face avort in primul rand un copil este un dar de la dumnezeu indiferent ca nu are tata sau are si in al 2 rand e si foarte dureros!