| gingasu_3566 a întrebat:

Ati fi de acord sa va implicati intr-o relatie cu o persoana cu dizabilitati? ( partenerul/ partenera) dizabilitati motorii, ma refer la acea relatie de iubire, de intemeiere a unei familii. Ce va spuneti in gand atunci cand pe strada intalniti o persoana cu dizabilitati?(in baston/ carja/ cadru / fotoliu rulant). Va rog sa specificati daca sunteti baieti sau fete (cei care raspund). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Adolescentul a răspuns:

Saluit, Offf Doamne dar oare nu ne gandim ca oricine putea sa fie in aceasta situatie? Mai devreme sau mai tarziu toti o sa ajungem in baston, sau Doamne fereste sa murim mai repedehappy Cand iubesti cu adevarat sincer nu te mai gandesti ca are problemehappy Daca ai fi fost u, eu sau indiferent care dintr noi cu probleme crezi ca nu o sa avem pe cineva cu care sa ne petrecem tot restul vieti eu zic ca DA.Toti avem dreptul la iubire oricum am arata si indiferent de ce probleme am suferihappy

1 răspuns:
| hasegawa a răspuns:

Sincer daca ma intrebai asta acum 3 ani iti raspunde-am mai mult ca sigur ca nu...insa in ultimi 3 am fost paralizata, am mers in carut, am mers in baston si acum MERG PE PICIOARELE MELE.
Noi ce care avem o boala suntem neantelesi de cei sanatosi, nu suntem respectati.Suntem marginalizati si priviti cu mila, nimeni nu intelege ca nu ne-am dorit sa ajungem in acceasta situatie.
Sotul meu a ales sa ramana cu mine asa cum eram (cu plosca dupa mine), acum nu o sa ajung niciodata sa-i multumesc pentru efortul depus si pentru intelegerea si ingrijirea acordata.
Sunt o persoana normala la exterior insa mecanismul din interior nu functioneaza.
Da a-si intemeia o famile cu acesti oameni pentru ca mi-ar da puterea sa vad si partea frumoasa a vietii prin lupta care o duce un bolnav sa traiasca cu handicapul si boala care o are.