| ADY_5784 a întrebat:

Ati mai sta cu un baiat care te-a mintit timp de doua luni de zile? Care timp de doua luni de zile iesea cu alte fete, si tie iti zicea ca dormea ( fete care el a zis ca fac parte din grupu lui de prieteni )? Care pe mess cu prietenii vorbeste despre alte fete ca sunt mai bune ca tine? L-ai ierta doar pentru ca il iubesti? Si sti cat de cat ca si el te iubeste si iti zice asta de fiecare data cand are ocazia chiar daca stie ca a gresit...

14 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Nu, cat orgoliu lipsa as avea nevoie ca sa il iert?
In primul rand minte. Unii baieti ar putea da lectii la capitolul asta. Iti spun ca au de invatat, cand de fapt bat mingea cu amicii, stau cu alte fete. Iti spun ca te iubesc numai ca sa te convinga sa faci ceva ce au chef ( de obicei sex). Este adevarat ca te poate minti mult si bine pana sa te prinzi, dar minciuna are picioare scurte. Daca s-ar fi intamplat ocazional si era ceva nevinovat, mai puteai trece cu vederea, insa pentru el a devenit o cnstanta, e momentul sa iti pui cateva intrebari. Baiatul asta te cam ia de fraiera si are senzatia ca poate fugi din fata sinceritatii. In plus te minte frecvent, si evident nu iti merita increderea.
In al II-lea rand te inseala. E usor sa zici "M-a inselat, am plecat!" E adevarat ca oricine merita o a II-a sansa si sa ii dai ocazia sa isi explice fapta. Dar daca s-a intamplat, va trebui sa fii mult mai atenta decat de obicei pentru a-ti da seama daca s-a schimbat sau daca o va face din nou. In caz ca afli ca nu s-a potolit, concluzia e ca trebuie sa pui stop, pe motiv ca tipul nu prea da doi bani pe tine.
E o decizie grea pentru tine, avand in vedere ca si-a batut joc de tine, te-a mintit, te-a inselat cu alta si nu te-a vorbit in a te pune intr-o lumina buna celorlalti, merita doar sansa de a isi explica sansa, iar aca vi ajunge la decizia ca mai merit ao sansa, ei bine, nu mai fi ingaduitoare cu el, iar la prima greseala ar fi cazul sa il dai naibii

| VadTot a răspuns:

Pai depinde de caracterul tau nu putem noi sa ti impunem cu cine sa stai si cu cine sa nu stai Scuza ma ca ti zic dar crezi ca vei gasi baieti mai sfinti ca el te inseli! Daca il iubesti cu adevarat si il poti schimba sau macar sa vrei sa incerci sa il schimbi spre binele tau si a relatiei voastre eu te as sfatui sa nu l parasesti inca si sa mai lupti pentru a voastra relatie asta daca tu il iubesti enorm si iti place foarte mult! ok? ai inteles ideeea mea? Deci il poti face sa fie pe placul tau daca esti un pic inteligenta bine nu zic ca nu ai fii ca nici nu te cunosc! Dar iti poti scoate armele"Specific feminine din armura"Si sa l schimbi in asa fel incat sa se faca baiat cuminte si pe placul tau! Ce zici incerci?laughingspor la treabalaughing)

| xCrinax a răspuns (pentru VadTot):

Ideea este ca ea a fost pusa intr-o situatie sensibila fata de tot grupul lui de prieteni. Nu poti sa stai degeaba si sa vezi cum altii te compatimesc. Cand vine vorba de comportament de genul asta, nu se schimba asa de usor oamenii. In plus, ea e prea tanara sa stea sa astepte dupa cineva sa se schimbe cand poate sa-si gaseasca unul mai bun. Si crede-ma ca exista mai sfinti ca el... de 10 ori cel putin.

| VadTot a răspuns (pentru xCrinax):

Esti avocata ei?

| xCrinax a răspuns (pentru VadTot):

Nu, draga mea. Te-ai suparat ca avem idei opuse?

| neutrino a răspuns:

Schimba-l tu prima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-au intamplat chestiile astea dupa doi ani de relatie. si nu, nu l-am iertat. eu zic sa pui capat acum cand inca nu e prea tarziu, dupa aia sentimentele se intensifica si o sa-ti fie mai greu.

| NotToday a răspuns:

In locul tau, l-as ignora in totalitate... Nu te mai umilii pentru un nimeni oh go on

| xCrinax a răspuns:

Nu. Daca te iubea nu te ranea atat de rau. Indiferent cat de mult iubim pe cineva, nu trebuie sa ne lasam calcati in picioare. A facut-o o data si o s-o mai faca de cate ori este iertat si de cate ori i se permite. Sfatul meu este sa-l uiti si sa treci peste. Nu te poti lasa calcata in picioare in halul asta doar pentru ca il iubesti. Vei gasi un baiat care te va aprecia, te va iubi si te va proteja de suferinte, nu ca el, care din contra, ti le provoaca. Toate cele bune!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru xCrinax):

Sa stii ca eu am cunoscut si altfel de baieti care se rezumau doar la uitatul dupa alte fete si nu se dadeau la toate tipele din grupul lor de prieteni. Este adevarat ca baietii sunt mai slabi de inger si daca o tipa ii intarata cedeaza mai usor decat in cazul fetelor, insa atunci cand ei sunt intr-o relatie si tot ei se duc la alte fete si le spun ca sunt mai bune decat prietenele lor, atunci este o problema, pentru ca astfel de baieti, in majoritatea cazurilor, o sa insele oricand au ocazia. Eu una i-as explica cum sta treaba si i-as sugera sa isi controleze comportamentul, la urma urmei asta tine si de respectul pe care el il are fata de tine, iar el nu prea il are. Daca el vede ca tu stii ce face el cu alte fete, te enervezi si apoi il ierti, se invata si o sa faca la fel. Eu ti-as sugera sa te desparti de el, pentru ca mai are de crescut. Mai sunt si altfel de tipi pe lume si crede-ma ca nu sunt toti la fel, sunt fata si am ajuns la concluzia asta din proprie experienta. O sa il gasesti si pe cel potrivit pentru tine.

| xCrinax a răspuns:

Tu esti propriul tau stapan, adica in functie de ce alegeri faci, asa vei trai, atat de fericita si implinita vei fi. Tu decizi de aici. La fel ca si alte fete, am incercat sa-ti dau cel mai bun sfat pe care am putut pentru ca stiu cum e sa suferi, dar stiu si cum e sa fii fericita si multumita ca ai pus capat unor relatii dureroase. Mult succes si multa fericire!

| diia29 a răspuns:

Eu am stat (si stau) cu un baiat 10 luni si m'a inselat cu multe fete, cand am aflat eu, si l'am intrebat ce'i cu ea el a zis ca chiar daca ma iubeste nu mai putem fi impreuna pentru ca "nu ne potrivm", si mi-a zis ca o place ma mult pe ea. dar el si'a dat seama ca eu il iubesc si s-a intors in genunchi la mine. iar eu l'am iertat pentru ca il iubesc si avand incredere ca nu ma mai inseala.
acum tu: tu il iubesti, da? atunci mai dai o sansa, de data asta nu'ti mai lasa toata increderea in el si implikate si u in relatie mai mult. cautal in telefon, cerei parola de la id si de pe fbk. daca nu te insala si te iubeste o sa ti le dea. si dai-le si u pe ale tale. daca nu ti le da gasesteti altul.
sper ca te'am ajutat
daca da, da'mi fundabig grin

| xCrinax a răspuns (pentru diia29):

Ce fel de relatie bazata pe dragoste si incredere e asta? Cine te-a facut sa suferi in halul asta nu te merita. E valabil si pentru tine. Nu e normal sa stai sa cauti pe nimeni in telefon, pe facebook, mail si alte chestii d-astea. Daca vrea poate sa te insele si cu una din club si tu sa nu afli niciodata. Nu asa rezolvi problema. Parerea mea, daca tu esti fericita in relatia asta, imi cer scuze ca am intervenit. Toate cele bune.

| ADY_5784 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, dar sa stiti ca eu sunt baiat si eu am facut cele enumerate mai sus si am vrut sa vad doar parerea unor fete. Multumesc.