| Sara2 a întrebat:

Aticonceptionalele miligest sunt un caz special si nu ofera protectie din prima luna sau nu inteleg eu bine ce scrie in prospect? imi poate explica si mie cineva?

"Primul ciclu al tratamentului
Asteptaţi ca urmatoarea menstruaţie sa se produca. Între timp, se recomanda utilizarea unor metode contraceptive alternative (de exemplu: prezervativul, diafragma, spermicidele). Administrarea Milligest trebuie începuta în prima zi a ciclului menstrual. "

ce vrea sa spuna ca prima luna trebuie sa ma protejez suplimentar? sau e vb de atunci cand le schimbi si iei prima data milligest si iti recomanda sa te protejezi pana a lua prima pastila?

adevarul e ca eu inteleg din asta ca e vb de prima luna in care sa te protejezi suplimentar

1 răspuns:
| DeEAஐ a răspuns:

Pai trebuie sa astepti sa ai prima zi de mentruatie ca sa poti incepe sa le iei asta vrea sa spuna "asteptati ca urmatoarea menstruatie sa se produca"adica sa iei pastilele chiar in aceea zi! eu nu vad sa scrie "in prima luna sa te protejezi suplimentar" ci doar in timp ce astepti sa ai menstruatie te sfatuiesc sa te protejezi cu alte metode! nu e mare lucruhee hee