| oxigen a întrebat:

AZI am facut dragoste si nu am folosit prezervativ... ultima mestruatie a fost pe 05 oct ...era perioada fertila? iau pastila de a doua zi?
Multumesc din tot sufletul

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Retine! Poti ramane insarcinata in absolut orice zi! Natura iti poate juca cele mai mari feste/surprize, pentru caea vrea cat mai multi bebey! De ce atata inconstienta in a nu folosi Prezervativul, sau SI pastile, dar recomandate de medic?! Pastila de a doua zi este o contraceptie DE URGENTA!, nu o metoda contraceptiva! E o bomba hormonala!, cu diverse efecte secundare! De boli transmise sexual nu ai auzit?! E plin de ele! Preferi sa te convingi pe pielicica ta?! Ar fi pacat! Nu mai risca si fa numai CU prezervativ!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ciclul tau e regulat si dureaza 29 de zile, atunci erai intr-o perioada cu fertilitate foarte mica, ceea ce nu explica administrarea pilulei de a doua zi. Raportul risc/beneficiu nu este favorabil administrarii. Dar, te rog retine ceva de la mine. De cate ori esti in aceasta situatie, trebuie neaparat sa te duci la ginecolog a doua zi si sa intrebi daca este indicata pastila de a doua zi. Niciodata in viata ta sa nu faci prostia de a lua un astfel de preparat fara indicatia medicului.

| fabiola a răspuns:

Daca ai un ciclu regulat, nu esti in perioada fertila.De pastila de a doua zi nu te sfatuiesc sa o iei asa oricum, nici nu sunt recomandate mai mult de 2 pastile pe an.

daniela
| daniela a răspuns:

Da este perioada fertila din pacate

| 20pamy a răspuns:

Buna,
Nu erai in perioada fertila, dar mai bine ia pastila de a doua zi (care de fapt sunt 2, prima se ia in primele 12 ore dupa contact, iar a doua in 72 de ore de la contact), ca sa fi tu linistita. Iar data viitoare foloseste prezervativul!
Bafta!

| madyyy18 a răspuns:

Eee oricum mai ai poootin si vezi dc iti vn sau nu oricum sansele difera de la femeie la femeie eu nu am ramas insarcinata 3 ani si dupa m-am trezit insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai un ciclu regulat de 28 de zile?
Câte zile te ţine menstra?
Te afli în ziua 23 a ciclului menstrual, ovulaţia s-a încheiat cu condiţia ca ciclul menstrual să fie de 28 de zile.
Pa, pa.

| oxigen explică:

CICLUL dureaza 29 zile...era perioada fertila?