| anonim_4396 a întrebat:

Azi e a 3 a zi in care imi intarzie menstruatia! Am avut contact sexual neprotejat, dar el NU a ejaculat in mine si eu NU eram in perioada fertila! Am avut/Am simptome premenstruale!

P.S: Luna trecuta mi-a intarziat 3 zile, dar nu intretinusem contact sexual inainte!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece si luna trecuta a existat o mica intarziere privind inceperea menstruatiei, probabil ca scenariul se repeta si in actualul ciclu menstrual deoarece ciclul tau menstrual nu este unul suficient de REGULAT. In cazul in care se intretin contacte sexuale neprotejate in afara perioadei fertile formarea unei sarcini este foarte mica. Insa aceasta perioada trebuie sa fie sigura, calculata precis, ceea ce se pare ca ar fi oarecum dificil in cazul ciclului tau menstrual (s-ar putea sa nu poata fi calculata corect/precis) deoarece aceasta se poate face doar in cazul unui ciclu menstrual REGULAT. Insa, daca sexul nu se finalizeaza cu ejaculare in vagin probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mica considerata ca fiind de maxim 3-5%. O sarcina in aceasta perioada se poate produce doar accidental si doar in cazul aparitiei unor dereglari hormanale foarte accentuate. Aparitia simptomelor premenstruale se produce/intampla doar in cazul in care in ciclul menstrual aflat la final, nu s-a format o sarcina, astfel ca aparitia acestor simptome de regula prevestesc producerea iminenta a menstruatiei. In consecinta existenta unei sarcini in aceste conditii se poate considera ca fiind aproape imposibila. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un contact sexual neprotejat are un risc semnificativ de sarcina, chiar daca este fara ejaculare (intre 4% in prima zi de menstruatie si 27% in perioada cea mai fertila). Totusi, intarzierea este mica si nu ai ce sa faci deocamdata, trebuie sa astepti. daca intarzierea atinge 7 zile, in a opta fa un test de sarcina din urina de dimineata. In caz ca e negativ, repeta-l dupa inca 3 sau 4 zile si apoi prezinta-te la ginecolog.

| Emilian65 a răspuns:

Faptul ca actul sexual a fost neprotejat si ca nu a ejaculat in tine, in perioada nefertila, sansele de a ramane gravida sunt zero.

| PaoloAntonucci a răspuns:

Poti ramane insarcinata chiar daca el nu ejaculeaza in tine, sunt sanse de 40% tinand cont de lichidul seminal, probabil acum e o simpla intarziere daca zici ca ai simptome, atentie simptomele de ambele parti se pot confunda (tensionarea sanilor, inflamare, etc.)
Protejati-va pe viitor!