| Antonies a întrebat:

Azi e ultima zi de menstruație la fata, urmatoarea menstruație cand va fi si de obicei cat dureaza?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cate zile are ciclul ei menstrual si cat de regulat este. daca are cicluri regulate, de 28 de zile, urmatoarea menstruatie va incepe in a 29 a zi dupa inceperea acesteia (nu dupa ultima zi). Durata este si ea variabila, intre doua si 8-9 zile.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual INCEPE din momentul PRIMEI zile de MENSTRUARIE si se TERMINA in momentul de pornire a urmatoarei menstruatii. Lungimea ciclului menstrual care este considerat ca fiind NORMAL d.p.d.v. medical/ginecologic se incadreaza intre 21 si 35 de zile. Lungimea ciclului menstrual poate fi constant acelasi ca numar de zile, cel mai des fiind in jurul valorii de 28 de zile, caz in care ciclul este REGULAT. Insa in majoritatea cazurilor lungimea ciclul menstrual are un numarul de zile mai mult sau mai putin diferit de la un ciclu la altul si se incadreaza in categoria ciclului menstrual NEREGULAT. In concluzie nimeni dintre noi (cu exceptia fetei in cauza) nu poate aprecia sau previziona in mod cert, precis sau corect, care va fi lungimea actualului ciclu menstrual. Daca astazi 25 Februarie este ultima zi a menstruatiei si aceasta s-a manifestat posibil/probabil pe durata a 4-6 zile, su altfel spus a inceput in 20/21 Februarie in cazul unui ciclu menstrual ''standard'' de 28 de zile, urmatoarea menstruatie s-a putea porni in data de 20/21 Martie si respectiva menstruatie s-ar putea sa se produca/manifeste pana la data de cca. 25 Martie. Multa sanatate!